<html>
<head>
<meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type">
</head>
<body bgcolor="#FFFFFF" text="#000000">
Entre el mail de'n Jaume amb els extractes normatius, i el de'n Joan
Montané amb les explicacions, per mi queda clar que s'ha d'utilitzar
minúscula, i deixar al renderitzador o al servei que correspongui
triar si la primera ha d'anar en majúscules o mínuscules. Ho deixa
ben clar on la normativa catalana diu "...<span
style="font-size:13px"> s’escriuen amb minúscula inicial (llevat
que vagin en posició inicial o després de punt)</span>", que seria
el mateix cas de les plaques o alguns cartells.<br>
<br>
Com proposa en Joan, jo també sóc partidari de buscar un consens i
penajar-ho a la wiki per tenir una referència clara de com s'ha
d'utilitzar i no entrar en guerres d'anar canviant noms a tort i a
dret que desvien els esforços de la feina d'entrar la informació.<br>
<br>
Fermí<br>
<br>
<br>
<br>
<div class="moz-cite-prefix">El 27/06/15 a les 22:40, Joan Montané
ha escrit:<br>
</div>
<blockquote
cite="mid:CAKaaSX9EZDb+vfj1buYODjaz0OCXrviLfzyNKuG1degkSwXgrQ@mail.gmail.com"
type="cite">
<div dir="ltr">
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>Hola,<br>
<br>
</div>
tot seguit, la meva *opinió* sobre l'ús
de majúscules i minúscules. És un tema
en el que he rumiat una mica.<br>
<br>
</div>
Resum curt:<br>
</div>
Una cosa són les dades, i l'altra l'ús que
en fem. OSM és una base de dades, no un
mapa, per tant els articles inicials dels
topònims amb article (el Prat de Llobregat,
l'Hospitalet, el Vendrell...) hauriem de
tenir-los en minúscula. També els terme
genèric que designa el tipus de via (carrer,
passeig, avinguda, plaça...).<br>
<br>
</div>
Resum llarg:<br>
</div>
En català, tradicionalment, l'article inicial
dels topònims amb article es mostra en minúscula
en els mapes. Vaig fer una correcció en molts
topònims seguint aquesta lina, amb una petita
macro, però només amb els que tenen article, no
pas tots els topònims!!! Barcelona i Manacor
s'escriuren en majúscula, el Prat i la Seu
d'Urgell tenen la 1a lletra en minúscula.<br>
<br>
</div>
En les plaques dels carrers, tradicionalment,
s'han usat només tot majúscules (PLAÇA DE LA
FONT). De fet, si no vaig errat, així estan
codificats al cadastre espanyol. Bé, pitjor, els
tenen codificats tot en majúscules i sense
accents. Coses d'haver fet la digitalització amb
una sabata i una espardenya, quan treballar amb
minúscules i accents era "perillós".<br>
<br>
</div>
Es pot argumentar que la majúscula dels noms de via
és per la posició inicial (en la placa). Bé, jo he
vist totes les combinacions. TOT MAJÚSCULA, Primera
en Majúscula i primera en minúscula. Espero que a
ningú se li acudeixi sol·licitar que ho posem TOT EN
MAJÚSCULA perquè és la forma més estesa al
territori.<br>
<br>
</div>
Perquè sóc contrari a posar la "Carrer de...". Doncs
perquè no hem de cartografiar per al rendertizador.
Aquesta majúscula inicial és un cas (molt subtil,
certament) de mapeig per al renderitzador. La
majúscula inicial de "Carrer" no forma part de les
dades. Si la posem a l'etiqueta "name" de l'OSM
apareixerà així a tots els serveis, també quan no
toca, com per exemple en unes indicacions d'adreces, o
en un munt de llocs més. El projecte OSM és molt més
que un mapa generat automàticament. És una base de
dades cartogràfica, amb múltiples usos. Les dades de
la base de dades haurien de ser independents del
servei.<br>
<br>
Vissir potser usa majúscules en els noms de vies, però
el *Carrerer*, també de l'ICGC usa minúscules [1].
Suposo que tots dos xuclen de la mateixa base de
dades, com creieu que ho tenen codificat?<br>
<br>
</div>
Tot aquest maldecap és a causa que la tecnologia i eines
que usem estan focalitzades en un entorn anglosaxó. L'ús
que fan en anglès de la majúscula és sensiblement
diferent al que fem en les llengües llatines. Els
anglòfons foten majúscules en casos on nosaltres no les
fotem ("Baker Street", per exemple els noms de
llengües), i per això aquest petits desajustaments. Ells
no necessiten un paràmetre al renderitzador per a forçar
(o no) la majúscula al tipus de via. Ja hi foten la
majúscula directament a les dades perquè sempre usen
majúscula, sigui quin sigui el context (en un mapa, en
unes indicacions o en un paràgraf).<br>
<br>
<br>
</div>
Jo, si he de triar entre:<br>
1.- o bé un mapa on els tipus de via surti en minúscula
(com surt ara al carrerer de l'ICGC) i no apareguin
majúscules "on no toca" en altres serveis;<br>
2.- o bé un mapa on el tipus de via surti en majúscula
(com Vissir de l'ICGC) i apareguin majúscules sempre en
tots els altres serveis;<br>
<br>
trio la 1a opció.<br>
<br>
</div>
Dit això, m'agradaria intentar consensuar el tema de la
majúscula/minúscula dels tipus de via. No vull fer-ne una
guerra santa. Si el consens és cap a majúscules doncs
unifiquem cap allà, i si és cap a minúscula doncs uinifiquem
cap aquí. HO escribim al wiki i qui editi en contra del
consens, doncs tibada (amable) d'orelles.<br>
<br>
</div>
Atentament,<br>
</div>
Joan Montané<br>
<div>
<div><br>
<br>
<div>
<div>
<div><br>
<div>
<div>
<div>
<div>
<div>[1] <a moz-do-not-send="true"
href="http://mercuri.icc.cat/website/guia/carrerer.html">http://mercuri.icc.cat/website/guia/carrerer.html</a><br>
<br>
</div>
</div>
</div>
</div>
</div>
</div>
</div>
</div>
</div>
</div>
</div>
<br>
<fieldset class="mimeAttachmentHeader"></fieldset>
<br>
<pre wrap="">_______________________________________________
Talk-cat mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-cat@openstreetmap.org">Talk-cat@openstreetmap.org</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cat">https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cat</a>
</pre>
</blockquote>
<br>
</body>
</html>