[Talk-dk] KMS datasæt i OSM og ophavsret
Frank Sørensen
frank at jkelloggs.dk
Tir Okt 27 20:06:59 GMT 2009
Hej til alle på listen,
jeg er meget ked af at skulle påtage mig opgaven som lyseslukker, men jeg har
på det seneste opdaget, at der er lagt to geografiske datasæt ind i
OpenStreetmap for Danmark, som er behæftet med ophavsret. I begge tilfælde er
der tale om data fra Kort & Matrikelstyrelsen:
1.
Det ene sæt er et linjetema, som kan ses som en stiplet kystlinje omkring
Kbh.-området. Det er en forholdsvis direkte import af KMS-datasættet "Danmarks
Administrative Geografiske Inddeling". Det er beskrevet nærmere her:
http://www.kms.dk/Produktkatalog/DAGI/Rammer_for_DAGI.htm
KMS skriver ganske vist, at alle må bruge datasættet uden beregning, men de
gør stadig tydeligt opmærksom på, at hvis man vil bruge deres data, skal det
anføres at KMS har ophavsretten til de pågældende data.
2.
Det andet sæt er et punkttema for veje/husnumre. På dette tema er kilden
angivet som "KMS (2002)". Det er lagt ind af "FindvejBot v0.1", og jeg
formoder, at det er det KMS-datasæt, som har været brugt på map.ter.dk og
findvej.dk. Her må folk så rette mig, hvis jeg tager fejl, men det skulle mere
præcist dreje sig om "Beregnede adressekoordinater 1.5" af KMS fra 2002.
Ifølge map.ter.dk skulle KMS i 2001/2002 have stillet datasættet til fri
rådighed for offentligheden, men linket er dødt så de nærmere betingelser for
brug kan ikke længere fremfindes. Og dermed er situationen, at vi fra OSMs side
ikke kan dokumentere, at dataproducenten har frigivet datasættet til Creative
Commons-brug. Og der er det altså sådan med ophavsret, at med mindre andet er
angivet på skrift e.l., så har den oprindelige frembringer af et bestemt værk
ophavsretten til det pågældende værk.
Så jeg vil hermed gerne spørge folk på mailinglisten, om andre deler min
opfattelse af, at der tilsyneladende er _nogen_, der har glemt at se på
OpenStreetmaps side om brug af data, som er behæftet med ophavsret:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Copyright
Eller alternativt: Er der noget jeg har taget helt fejl af omkring
grundbetingelserne for det her projekt?
Med venlig hilsen
Frank Sørensen
Århus N.
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20091027/fa0e78da/attachment.html>
More information about the Talk-dk
mailing list