<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<meta content="text/html; charset=UTF-8" http-equiv="Content-Type">
<title></title>
</head>
<body text="#000000" bgcolor="#ffffff">
Cirkulæret bruges dog langt fra af kommunerne. I den gamle
Græsted-Gilleleje Kommune har der siddet en person der holdt
utroligt meget af at bruge bindestreg i en del af kommunen (sikkert
i forbindelse med en udstykning). <a href="http://bit.ly/aep2kp">http://bit.ly/aep2kp</a><br>
<br>
On 07-11-2010 15:52, Rasmus Vendelboe wrote:
<blockquote
cite="mid:AANLkTimBpnp35ZUdesGyDSETnNj1jVx6Rh4NxyvkkNMo@mail.gmail.com"
type="cite">Jeg anbefaler kraftigt at vi følger Bekendtgørelse om
vejnavne og addresser slavisk [1]. Jeg mener det relevante indlæg
af bekendtgørelsen med hensyn til dit spørgsmål bevares herunder
med henvisning eller direkte citat fra loven:
<div>
<br>
<div>
<div><br>
</div>
<div>- Kommunerne fastsætter i dag addresser [§1 stk. 1.] for
næsten alle veje, pånær særtilfælde hvor det er i samarbejde
med vejdirektoratet eller dikteres fra ministerierne.</div>
<div>- Kommunerne videresender vejdata til CPR's vej- og
boligregister som er da bliver den øverste rettesnor [§23,
§23 stk. 1.]</div>
<div><br>
</div>
<div><br>
</div>
<div>- Et vejnavn er på maksimalt 40 karakterer [§6]</div>
<div>- "<span class="Apple-style-span" style="font-family:
tahoma,serif; font-size: 13px; line-height: 25px;">Vejnavnet
fastsættes i overensstemmelse med Dansk Sprognævns
Vejledning i retskrivning af vejnavne" </span><span
class="Apple-style-span" style="font-family: tahoma,serif;
font-size: 13px; line-height: 25px;">[2]</span><span
class="Apple-style-span" style="font-family: tahoma,serif;
font-size: 13px; line-height: 25px;"> [§6 stk. 2.]</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
tahoma,serif; font-size: 13px; line-height: 25px;">- "</span><span
class="Apple-style-span" style="font-family: tahoma,serif;
font-size: 13px; line-height: 25px;">Til ethvert vejnavn
fastsættes tillige et forkortet vejnavn, kaldet et
vejadresseringsnavn, på indtil 20 tegn. For vejnavne på 20
tegn eller derunder, er vejnavnet også
vejadresseringsnavn." [§6 stk. 3.]. Som jeg forstår det,
skyldes det en oldgammel teknisk problemstilling i
CPR-vejregistret hvor deres system kun kan logge maksimalt
20 karakterer.</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
tahoma,serif; font-size: 13px; line-height: 25px;">- "</span><span
class="Apple-style-span" style="font-family: tahoma,serif;
font-size: 13px; line-height: 25px;">For vejnavne over 20
tegn fastsættes vejadresseringsnavnet ved forkortelse af
vejnavnet. Ved forkortelsen skal flest mulige af de 20
tegn anvendes, og alle ord i vejnavnet bør være
repræsenteret. Forkortelser i vejnavnets begyndelse skal
undgås af hensyn til maskinel, alfabetisk sortering.</span><span
class="Apple-style-span" style="font-family: tahoma,serif;
font-size: 13px; line-height: 25px;">" [§6 stk. 4.]</span></div>
<div>
<div>
<div><br>
</div>
<div><br>
</div>
<div>Så først og fremmest er det værd at notere sig den
importerede osak data ikke er helt god fordi der kun
opereres med ét vejnavn når der ikke er nogen teknisk
god grund til data'en ikke indholder begge to.</div>
<div><br>
</div>
<div><br>
</div>
<div>Så får at svare direkte på dit indlæg.</div>
<div><br>
</div>
<div>>>"<span class="Apple-style-span"
style="font-family: arial,sans-serif; font-size: 13px;
border-collapse: collapse;">Det drejer sig især om
navne der ender på -alle/-allé"</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;"><br>
</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;">Her følger vi [2] hvad Dansk Sprognævn
siger: <i>"</i></span><span class="Apple-style-span"
style="font-family: Arial; font-size: 14px;"><i>Alle
eller allé og andre dobbeltformer</i></span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;"><span class="Apple-style-span"
style="border-collapse: separate; font-family:
Arial; font-size: 11px;"><i>Der findes i
Retskrivningsordbogen en del dobbeltformer, fx
alle og allé, med og uden accenttegn (accent
aigu). De to former er lige korrekte, og det er
valgfrit om man bruger den ene eller den anden
form. Det anbefales dog at den enkelte kommune er
konsekvent, så enten alle eller allé bruges i alle
de vejnavne i kommunen hvor ordet optræder.</i></span><i>"</i></span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;"><i><br>
</i></span></div>
<div>-Vi bruger den udgave af alle/allé som aws-dataen nu
har på det pågældende sted. Jeg rettede en del af
problemerne mellem osak og kms dataen og det virker på
mig somom alle kommuner har besluttet sig for at fjerne
allé som stavemåde, så det er nok kun få steder du
finder den.</div>
<div><br>
</div>
<div>>>"<span class="Apple-style-span"
style="font-family: arial,sans-serif; font-size: 13px;
border-collapse: collapse;">men også forkortelser som
Ndr (Nordre) og Gl (Gammel)"</span></div>
<div><br>
</div>
<div>Her følger vi igen hvad DSN siger: <i>"</i><span
class="Apple-style-span" style="font-family: Arial;
font-size: 14px;"><i>Forkortelser, forkortelsespunktum
og mellemrum</i></span></div>
<p style="margin: 0px; font: 11px Arial;"><i>Vejnavne som
udtales uforkortet, skrives som hovedregel helt ud, fx
Søndre Boulevard, Gammel Kongevej, Vilhelm Thomsens
Plads, Christian Svendsens Gade.</i></p>
<p style="margin: 0px; font: 11px Arial;"><i>Visse
vejnavne som udtales uforkortet, skrives dog
traditionelt med standardiserede forkortel- ser.
Sådanne forkortelser kan bl.a. stå for adjektiver
(tillægsord) eller for personnavne, fx Sdr. Boulevard,
Gl. Kongevej, Vilh. Thomsens Plads, Chr. Svendsens
Gade. De standardiserede forkortelser for adjektiver
er:</i></p>
<p style="margin: 0px; font: 11px Arial;"><i>Gl. for
Gammel og Gamle Ll. for Lille Ndr. for Nordre Nr. for
Nørre</i></p>
<p style="margin: 0px; font: 11px Arial;"><i>Sdr. for
Sønder og Søndre Skt. for Sankt St. for Store V. for
Vester og Vestre</i></p>
<p style="margin: 0px; font: 11px Arial;"><i>Ø. for Øster
og Østre</i></p>
<p style="margin: 0px; font: 11px Arial;"><i>Andre hyppigt
forekommende standardforkortelser: Dr. for Doktor Hf.
for Haveforening(en)</i></p>
<p style="margin: 0px; font: 11px Arial;"><i>Vejnavne som
er forkortet i udtalen, skrives også forkortet, fx
H.C. Andersens Boulevard, Carl Th. Dreyers Vej. Hvis
det er en flerordsforbindelse der er forkortet, fx
H.C. for Hans Christian, laver man ikke mellemrum
mellem bogstaverne i forkortelsen:</i></p>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
Arial; font-size: 11px;"><i>A.F. Beyers Vej, J.P.E.
Hartmanns Allé, B.S. Ingemanns Vej, H.C. Andersens
Vej.</i></span><i>"</i></div>
<div><i><br>
</i></div>
<div>
- Vi bruger den forlængede udgave som name=* (og bruger
det tag som en placeholder for "vejnavn") for dine
eksempler, Nordre og Gamle/Gammel, men ikke på f.eks.
H.C. Andersens Boulevard. Samtigt anbefaler jeg man
flytter aws måden ned på alt_name=*,som alternativ for
"forkortet vejnavn", hvor det nu giver mening.</div>
<div><br>
</div>
<div><br>
</div>
<div>>>"<span class="Apple-style-span"
style="font-family: arial,sans-serif; font-size: 13px;
border-collapse: collapse;">Acceptere
uoverensstemmelsen mellem OSAK navnene og de skiltede
navne"</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;"><br>
</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;">Som jeg forstår BBR-loven og bekendtgørelse
om vejnavne og addresser så burde den data vi (pbro)
har hentet ud af aws være ens med den der står på
skiltene medmindre skiltene bruger den "vejnavn" i
stedet for "forkortet vejnavn"- se ovenfor. Hvis den
ikke er det højst sandsynligt din kommune der er sløv
i betrækket (og vejskilte koster sikkert mange mange
knaster) så prøv at kontakte dem og forhør om sagen.</span></div>
<div><br>
</div>
<div>>>"<span class="Apple-style-span"
style="font-family: arial,sans-serif; font-size: 13px;
border-collapse: collapse;">opdatere navnene på OSAK
adresserne"</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;"><br>
</span></div>
<div>Nej! Det kan godt være det er den pragmatiske metode,
men hvis der er fejl i aws-registret skal det fortælles
til din kommune som så skal give data videre, så vi kan
trække opdateringen den vej. Jeg har allerede set et par
hundrede fejl i data (f.eks. en firkant og en streg i
jylland, og noget overskydende data oven i en ny
motorvej), men har ikke fundet tid til at finde en i min
kommune man kan have en meningsfyldt samtale med om at
rette sådan noget.</div>
<div><br>
</div>
<div>>>"<span class="Apple-style-span"
style="font-family: arial,sans-serif; font-size: 13px;
border-collapse: collapse;">opdatere navnene på
gaderne?"</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;"><br>
</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;">Ja jf. [2]. Cirkulæret virker rimeligt
ligetil at læse og anbefales for alle danske osm'ere!</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;"><br>
</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;"><br>
</span></div>
<div><span class="Apple-style-span" style="font-family:
arial,sans-serif; font-size: 13px; border-collapse:
collapse;"><span class="Apple-style-span"
style="border-collapse: separate; font-family:
arial; font-size: small;">
<div>
[1] - <a moz-do-not-send="true"
href="https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=27425">https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=27425</a></div>
<div>[2] - <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.adresse-info.dk/Portals/2/Dok/DS_Retskriv_Vejnavne.pdf">http://www.adresse-info.dk/Portals/2/Dok/DS_Retskriv_Vejnavne.pdf</a></div>
<div><br>
</div>
</span></span></div>
<div>På forhånd undskyld for en noget rodet e-mail.</div>
<div><br clear="all">
Med venlig hilsen<br>
Rasmus Vendelboe (rasmusv)<br>
<br>
<br>
<div class="gmail_quote">2010/11/7 Ole Nielsen <span
dir="ltr"><<a moz-do-not-send="true"
href="mailto:on-osm@xs4all.nl">on-osm@xs4all.nl</a>></span><br>
<blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt
0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204,
204); padding-left: 1ex;">
Findvej-botten ser nu ud til at være ved at falde
til ro efter OSAK data importen. Jeg kan konstatere
at:<br>
<br>
1) En række fejl i gadenavne er blevet korrigeret og
en række nye adresser er dukket op. Fint.<br>
<br>
2) Den gamle problematik med afvigende stavning af
gadenavne i adresse dataerne og gadenavnsskiltene er
igen aktuel. Det drejer sig især om navne der ender
på -alle/-allé, men også forkortelser som Ndr
(Nordre) og Gl (Gammel). Ifølge normal praksis
(wiki) bør navnetagget altid benytte det fulde navn
uden forkortelser og den stavning som er angivet på
skiltet. Jeg havde korrigeret et antal adresser
efter KMS importen, men de adresser er nu igen
blevet røde på GeoFabriks OSM Inspector. Hvad er
bedst? Acceptere uoverensstemmelsen mellem OSAK
navnene og de skiltede navne, opdatere navnene på
OSAK adresserne eller opdatere navnene på gaderne?<br>
<br>
Ole<br>
<br>
_______________________________________________<br>
Talk-dk mailing list<br>
<a moz-do-not-send="true"
href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org"
target="_blank">Talk-dk@openstreetmap.org</a><br>
<a moz-do-not-send="true"
href="http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk"
target="_blank">http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a><br>
</blockquote>
</div>
<br>
</div>
</div>
</div>
</div>
</div>
<pre wrap="">
<fieldset class="mimeAttachmentHeader"></fieldset>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org">Talk-dk@openstreetmap.org</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk">http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a>
</pre>
</blockquote>
<br>
<pre class="moz-signature" cols="72">Med venlig hilsen
--
Thomas Bredøl
Valby Overdrev 10
DK 3200 Helsinge
+45 4042 3492
<a class="moz-txt-link-freetext" href="http://bredol.dk">http://bredol.dk</a></pre>
</body>
</html>