Jeg synes også at Bing-kortet er noget forskudt i forhold til Yahoo-kortet (og min GPS). I hvert tilfælde ligger Bing-kortet ca 7-10 meter for meget mod vest i mit lokalområde ved Ørestad. Mon der stadig arbejdes med offset bag kulisserne, så man kan håbe på en bedre overensstemmelse?<br>
<br><div class="gmail_quote">Den 4. dec. 2010 12.13 skrev Morten Kjeldgaard <span dir="ltr"><<a href="mailto:mok@bioxray.dk">mok@bioxray.dk</a>></span>:<br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex;">
<div class="im"><br>
On 03/12/2010, at 18.59, Jonas Häggqvist wrote:<br>
<br>
<blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex">
Microsoft har givet OSM lov til at trace fra deres Bing maps ortofotos. Denne mulighed findes nu i den nye Potlatch 2 samt i de nyeste udgaver af JOSM og slippymap pluginnet.<br>
</blockquote>
<br></div>
Lige en sidebemærkning. Vær opmærksom på, at disse fotos nok er 5-6 år gamle (mit gæt, i forhold til hvad jeg kan se i nærheden af hvor jeg selv bor) og at de derfor nogen steder vil være ukorrekte fordi veje og bygninger er lavet om siden. Pas derfor på når I retter i ting som allerede er på kortet, check efter om hvordan vores GPS tracks ser ud, besøg evt. stedet, osv. osv.<br>
<br>
-- Morten (mok0)<div><div></div><div class="h5"><br>
_______________________________________________<br>
Talk-dk mailing list<br>
<a href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org" target="_blank">Talk-dk@openstreetmap.org</a><br>
<a href="http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk" target="_blank">http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a><br>
</div></div></blockquote></div><br><br clear="all"><br>-- <br>-- <br>Civilingeniør ph.d. Claus Hindsgaul<br>Studsbøl Alle 81<br>DK-2770 Kastrup<br>