<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<meta content="text/html;charset=ISO-8859-1" http-equiv="Content-Type">
</head>
<body bgcolor="#ffffff" text="#000000">
OK, nu forstår jeg.<br>
<br>
Jeg troede, at du med "ude til højre" mente background layer i Potlatch
2.<br>
<br>
Jeg havde aldrig prøvet at klikke på det lille + helt til højre. Anede
ikke, at der var flere muligheder for grundkort.<br>
<br>
Takker.<br>
<br>
Emil Tin wrote:
<blockquote
cite="mid:8BB9FF8C66CD89458EBC4E1F9758F815037AA7AC@KKMAIL05.kk.dk"
type="cite">
<pre wrap="">ja på openstreetmap.org websiden. det er den du mener?
Med venlig hilsen
Emil Tin
IT- og Processpecialist
Cykelsekretariatet
________________________________
KØBENHAVNS KOMMUNE
Teknik- og Miljøforvaltningen
Center for Trafik
Islands Brygge 37 Vær. 118
Postboks 450
2300 København S
Telefon +45 3366 3433
Mobil +45 2972 3788
Email <a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:ZF0F@tmf.kk.dk">ZF0F@tmf.kk.dk</a>
-----Oprindelig meddelelse-----
Fra: Uffe Kousgaard [<a class="moz-txt-link-freetext" href="mailto:uffe@routeware.dk">mailto:uffe@routeware.dk</a>]
Sendt: 19. marts 2012 10:48
Til: OpenStreetMap Denmark
Emne: Re: [Talk-dk] sløvt osm
Det er vieweren, jeg taler om - ikke editoren (potlatch 2). Editoren er
normalt OK, når man først har fundet stedet.
Problemet har været der de sidste par uger. I alle fald her på stedet.
Hilsen
Uffe
Emil Tin wrote:
</pre>
<blockquote type="cite">
<pre wrap="">du kan vælge at andet kortlag ude til højre, fx mapquest.
Med venlig hilsen
Emil Tin
IT- og Processpecialist
Cykelsekretariatet
________________________________
KØBENHAVNS KOMMUNE
Teknik- og Miljøforvaltningen
Center for Trafik
Islands Brygge 37 Vær. 118
Postboks 450
2300 København S
Telefon +45 3366 3433
Mobil +45 2972 3788
Email <a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:ZF0F@tmf.kk.dk">ZF0F@tmf.kk.dk</a>
-----Oprindelig meddelelse-----
Fra: Uffe Kousgaard [<a class="moz-txt-link-freetext" href="mailto:uffe@routeware.dk">mailto:uffe@routeware.dk</a>]
Sendt: 19. marts 2012 10:41
Til: OpenStreetMap Denmark
Emne: [Talk-dk] sløvt osm
Oplever I andre også at <a class="moz-txt-link-freetext" href="http://www.openstreetmap.org/">http://www.openstreetmap.org/</a> er meget langsomt
og at man ofte ender med mange "...more OSM coming soon" tiles i stedet
for de rigtige PNG'er?
Det er meget tæt på umuligt at lave rettelser, når man skal lokalisere
et område og have zoomet ind på det.
mvh
Uffe Kousgaard
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org">Talk-dk@openstreetmap.org</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk">http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org">Talk-dk@openstreetmap.org</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk">http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a>
</pre>
</blockquote>
<pre wrap=""><!---->
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org">Talk-dk@openstreetmap.org</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk">http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org">Talk-dk@openstreetmap.org</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk">http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a>
</pre>
</blockquote>
</body>
</html>