<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<meta content="text/html;charset=UTF-8" http-equiv="Content-Type">
<title></title>
</head>
<body bgcolor="#ffffff" text="#000000">
Hej,<br>
<br>
Det er ikke adresser, men derimod vejenes navne jeg refererer til.
"ways".<br>
<br>
Hilsen<br>
Uffe<br>
<br>
Nick Østergaard wrote:
<blockquote
cite="mid:CAOuK9LgqrzY7Nmqr_3TaS6+7Cu_RHV9VgOnEp9wW5qaATiX=wg@mail.gmail.com"
type="cite">
<pre wrap="">Hej Uffe
Sådanne rettelser skal vist rapporteret i <a class="moz-txt-link-freetext" href="http://oisfixes.iola.dk/">http://oisfixes.iola.dk/</a>
således de kan rettes i addresseimporteringskilden OIS/OSAK.
Nick
2014-10-15 9:37 GMT+02:00 Uffe Kousgaard <a class="moz-txt-link-rfc2396E" href="mailto:uffe.kousgaard@routeware.dk"><uffe.kousgaard@routeware.dk></a>:
</pre>
<blockquote type="cite">
<pre wrap="">Der forekommer en del vejnavne, der er stavet som "Gl Xvej", "Gl. Xvej" m.m.
Så vidt jeg har forstået bør disse nu være "Gammel Xvej".
Kan det rettes globalt?
Har det været rettet tidligere, men det er resultatet af brugere, der har
rettet tilbage?
Tilsvarende kan man finde Sct, Skt, Chr, Dr m.m.
mvh
Uffe Kousgaard
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org">Talk-dk@openstreetmap.org</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk">https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a>
</pre>
</blockquote>
<pre wrap=""><!---->
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org">Talk-dk@openstreetmap.org</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk">https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a>
</pre>
</blockquote>
</body>
</html>