<html>
<head>
<meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type">
</head>
<body bgcolor="#FFFFFF" text="#000000">
<p>Nu er det første gang jeg vil deltage i debatten her på forummet.
Du nævner PAGUGA som bl.a. har stoppesteder på Fyn ved
stationerne. Disse stoppesteder er ukorrekte, da DSB har aftaler
med andre leverandører af togbuskørsler. Jeg har rettet dem til
at være DSB Togbus i stedet for PAGUGA. Det vil for mit synspunkt
være den mest korrekte tags at give dem. Jeg kan endvidere nævne
at på de pågældende stationer er der sat skilte op fra DSB om
disse stoppesteder, hvor der klart ikke nævnes hvilke selskaber
der kører for DSB.<br>
</p>
<p>/Lytter1<br>
</p>
<br>
<div class="moz-cite-prefix">Den 18-12-2016 kl. 11:36 skrev
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:sba@bukhmark.dk">sba@bukhmark.dk</a>:<br>
</div>
<blockquote cite="mid:E1cIYqC-00038U-Mu@shenron.openstreetmap.org"
type="cite">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
<meta name="Generator" content="Microsoft Word 15 (filtered
medium)">
<style><!--
/* Font Definitions */
@font-face
{font-family:"Cambria Math";
panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4;}
@font-face
{font-family:Calibri;
panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{margin:0cm;
margin-bottom:.0001pt;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri",sans-serif;}
a:link, span.MsoHyperlink
{mso-style-priority:99;
color:blue;
text-decoration:underline;}
a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed
{mso-style-priority:99;
color:#954F72;
text-decoration:underline;}
.MsoChpDefault
{mso-style-type:export-only;}
@page WordSection1
{size:612.0pt 792.0pt;
margin:3.0cm 2.0cm 3.0cm 2.0cm;}
div.WordSection1
{page:WordSection1;}
--></style>
<div class="WordSection1">
<p class="MsoNormal">I min definition burde jeg nok have skrevet
”tilrette til egne formål” i stedet for ”bruge”</p>
<p class="MsoNormal">- dvs. at Papuga-stoppestederne i mine øjne
også er kommercielt misbrug ligesom vandrehjemmenes egne
turforslag o.lign.</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Det er klart, at der er opstået en industri
baseret på OSM-data, og det er fint med mig, så længe man
husker de korrekte krediteringer. </p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">/sba-dk</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<div
style="mso-element:para-border-div;border:none;border-top:solid
#E1E1E1 1.0pt;padding:3.0pt 0cm 0cm 0cm">
<p class="MsoNormal" style="border:none;padding:0cm"><b>Fra: </b><a
moz-do-not-send="true" href="mailto:julian@northtech.dk">Julian
Hollingbery</a><br>
<b>Sendt: </b>17. december 2016 16:08<br>
<b>Til: </b><a moz-do-not-send="true"
href="mailto:talk-dk@openstreetmap.org">talk-dk@openstreetmap.org</a><br>
<b>Emne: </b>[Talk-dk] Subject: Re: Er OpenStreetMap blevet
kommercielt ?? -</p>
</div>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Ikke fordi jeg insisterer på at få det
sidste ord, men i objektivitetens interesse bliver jeg lige
nødt til at påpege, at det ikke er anvendeligt at definere
"kommercielt misbrug" som "et firma tjener eller sparer så
meget som en femøre ved at bruge OSM frem for andre
kortleverandører". Grunden til dette er at det allerede sker i
stort omfang. Bare for at tage et enkelt eksempel har jeg da
betalt penge for at få installeret OsmAnd+ på min telefon -
såvidt jeg kan se, er det et firma som står bag udviklingen
heraf.</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Jeg vil også stille spørgsmålstegn ved
sådan en skarp skelnen mellem frivillighed og kommerciel
aktivitet: Der er masser af firmaer som bidrager til OSM
udover hvad der er strengt nødvendigt for deres bundlinie.</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Til spørgsmålet "Hvorfor skal min
frivillige arbejdskraft stilles gratis til rådighed for
kommercielle interesser?" vil jeg foreslå svaret: "Fordi du
udfra en helhedsbetragtning mener at samfundet bliver et bedre
sted af at du bidrager". Der kan sikkert tænkes andre svar :-)</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Når alt dette er sagt, så er jeg enig i at
name-tags på disse huse bør slettes administrativt: Hvis
ferienhaus-dk gerne vil have denne information i databasen, må
de oprette et tag til formålet. Hvis man vil være flink, kunne
man overveje at flytte den URL som står i "operator" til et
"website" tag. Dog er det min læsning af wikien, at
tourism=chalet giver god mening for sommerhuse som udlejes.</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">/julian</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">-----Oprindelig meddelelse-----</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Message: 2</p>
<p class="MsoNormal">Date: Sat, 17 Dec 2016 12:45:49 +0100</p>
<p class="MsoNormal">From: <a class="moz-txt-link-rfc2396E" href="mailto:sba@bukhmark.dk"><sba@bukhmark.dk></a></p>
<p class="MsoNormal">To: OpenStreetMap Denmark
<a class="moz-txt-link-rfc2396E" href="mailto:talk-dk@openstreetmap.org"><talk-dk@openstreetmap.org></a></p>
<p class="MsoNormal">Subject: Re: [Talk-dk] Er OpenStreetMap
blevet kommercielt ?? -</p>
<p class="MsoNormal"> afsluttende
kommentarer</p>
<p class="MsoNormal">Message-ID:
<a class="moz-txt-link-rfc2396E" href="mailto:mailman.32.1481976014.11680.talk-dk@openstreetmap.org"><mailman.32.1481976014.11680.talk-dk@openstreetmap.org></a></p>
<p class="MsoNormal">Content-Type: text/plain; charset="utf-8"</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Tusind tak for de mange meninger.</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Vedr. Julians spørgsmål om definitioner, så
er der efter min opfattelse tale om kommerciel misbrug såfremt
et privat firma tjener eller sparer så meget som en femøre ved
at bruge OSM i stedet for andre kortleverandører. Og ja, disse
data er til ulempe for mig, fordi det er grimt og ukorrekt, og
formentlig også for nogle naboer, der vil opleve et prisfald
på deres huse ved for stor turistbelastning !!</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Og så glemmer Julian, Lars og Michael
Collinson en væsentlig Open Source karakteristika. OSM er
baseret på frivillighed, og jeg har temmelig svært ved at se,
hvorfor min og andre frivilliges arbejdskraft skal stilles
gratis til rådighed for kommercielle interesser. Det vil i
hvert fald kølne min interesse for projektet.</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Jeg er dog enig med flere i, at vi ikke
uden videre kan slette disse data af hensyn til god
osm-opførsel, men vi kan rydde op, fx ved at slette
"tourism=chalet" og name-tagging.</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Jeg mener, at "tourism=chalet" er noget
vrøvl i dette tilfælde. Udlejningshuse kan jo lige så godt
bruges af rejsende håndværkere eller af gæster til et
familiearrangement eller til indlogering af flygtninge. Det
giver absolut ikke nogen mening i lokalområdet, at enkelte
sommerhuse stikker ud, så derfor bør der tagges med
”building=yes”</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Jeg mener, at name-tagging uden videre kan
fjernes, dels fordi sprogbrugen er udansk, dels fordi de som
Asger påpeger formentlig kun er interne data som ikke har bund
i virkeligheden, dels fordi de som Jørgen påpeger overtræder
tagging-regler om serialisering, dels fordi der ikke er nogen
dansk tradition for at angive husnavne på kort. I modsætning
til mange andre lande, så har vi et velfungerende OSAK-system,
der gør husnavne på kort overflødige.</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">Jeg har ikke skrevet til d'herrer
operatører, men nogen må gerne opfinde et standardbrev, der
kan bruges i slige tilfælde.</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">/sba-dk</p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
<p class="MsoNormal">_______________________________________________</p>
<p class="MsoNormal">Talk-dk mailing list</p>
<p class="MsoNormal"><a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org">Talk-dk@openstreetmap.org</a></p>
<p class="MsoNormal"><a class="moz-txt-link-freetext" href="https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk">https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a></p>
<p class="MsoNormal"><o:p> </o:p></p>
</div>
<br>
<fieldset class="mimeAttachmentHeader"></fieldset>
<br>
<pre wrap="">_______________________________________________
Talk-dk mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Talk-dk@openstreetmap.org">Talk-dk@openstreetmap.org</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk">https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk</a>
</pre>
</blockquote>
<br>
</body>
</html>