<div dir="ltr">Nem pont erre gondoltam...<br><br>2019. szeptember 16., hétfő 13:09:18 UTC+2 időpontban grin a következőt írta:<blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0;margin-left: 0.8ex;border-left: 1px #ccc solid;padding-left: 1ex;">On Sun, Sep 15, 2019 at 4:34 PM hungarian_user <<a href="javascript:" target="_blank" gdf-obfuscated-mailto="WgxP6v_TAAAJ" rel="nofollow" onmousedown="this.href='javascript:';return true;" onclick="this.href='javascript:';return true;">tesztu...@gmail.com</a>> wrote:
<br>
<br>> A járdákra vonatkozó kérdés arra irányult, mennyire etikus megjelölni, hogy "van járda", ha az például kerekesszékkel igen nehezen járható?
<br>
<br>Igen, hiszen a járda az alapvetően gyalogos közlekedésre van. Ha
<br>kerekesszéket akarsz taggelni, akkor kénytelen leszel lebontani az
<br>útról. De ezt lehet utólag is.
<br>
<br></blockquote><div></div><div>A StreetComplete lehetőségei nem teszik lehetővé ezt a finomítást a járda járhatóságára vonatkozóan, utólag pedig nem akarok ezzel időt tölteni (nem is tudom, hogy korábban hol adtam meg térképen, hogy "van járda") . Tehát csak annyi lehetőségem van a helyszínen, hogy "van vagy nincs járda?" Ha van, akkor mindig megjelöltem eddig, akkor is, ha nehezen járható (utcai cipővel).</div><div><br></div><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0;margin-left: 0.8ex;border-left: 1px #ccc solid;padding-left: 1ex;">> grin megjegyzésére reagálva: kétségeim vannak az információk mértéktelen halmozásával kapcsolatban. Ha megnézed az OSM megjegyzéseimet, a helyek (boltok, üzletek, szervizek, és hasonlók) kb. fele már nem érvényes, téves infót tartalmaz. Én fontosabbnak tartom azt, hogy a feltüntetett infó inkább kevesebb, de az korrekt legyen.
<br>
<br>Amit te említesz (elavult POI) abban sem értünk egyet, hiszen te azt
<br>sugallod hogy ne vegyünk fel POIkat hiszen elavulnak, miközben én azt
<br>gondolom, hogy az a 8.5% elavult POI sokkal kevesebb kárt okoz, mint a
<br>91.5% hiányzó. </blockquote><div><br></div><div>Nem azt javaslom, hogy ne vegyük fel POI-nak az üzleteket, hanem azt nem látom sehol, hogy ezeket az adatot ki fogja később, rendszeresen ellenőrizni?</div><div>Célszerű lenne egyrészt látni, hogy mikor lett felvéve az adat (erre már kaptam ötletet, és próbálom is használni), másrészt ezek ellenőrzését valakiknek fel kellene rendszeresen vállalniuk. <br></div><div><br></div><div>Én például jelentkezés nélkül ezzel is foglalkozom, amikor a SC feldobja a kérdést, hogy "Üzlet nyitvatartása?" - Mire én odamegyek és üzlet helyett egy téglafal fogad vagy parkoló - mindkettőre volt már példa. Nekem úgy tűnik, hogy nem 8.5% elavult, hanem ennél jóval több (házi statisztikát nem csináltam, de nekem soknak tűnik). Erre értettem azt, hogy <b>nem elég, ha fel van véve egy POI, hanem azt rendszeresen (mondjuk évente 1x) ellenőrizni kellene, hogy megvan-e még. </b>A legtöbb ilyen megszűnt hely szerintem évekkel korábban bezárt (tehát nem 1 évvel korábban) <b>.<br></b></div><div><br></div><div>Azon gondolkoztam, talán létezik egy nyilvántartás, mondjuk a NAV-nál vagy máshol, ahol nyilván vannak tartva ezek a kisvállalkozások. Ha van ilyen lista, az alapján ki lehetne szűrni azokat, amiket érdemes lenne évente felkeresni. <br></div><div> <br></div><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0;margin-left: 0.8ex;border-left: 1px #ccc solid;padding-left: 1ex;">Ha arra akartál módszert javasolni hogy egy POI-ról
<br>hogyan leht bizonyossággal megmondani, hogy 12 hónapon belül meg fog
<br>szűnni az persze érdekel. :-) </blockquote><div><br></div><div>Nem olyan nehéz ezt megjósolni, csak józan paraszti ész kell hozzá... Pár nagyobb POI-t ki lehet zárni az éves ellenőrzendők közül (például nagyobb áruházak, plázák, stb). Ezeket elég 3-5 évente ellenőrizni, mert átépítés, eladás, átnevezés náluk is előfordul.</div><div><br></div><div>Jellemzően olyan kisvállalkozások tudnak egyik pillanatról a másikra megszűnni, <b>amiben kevesen, kevés nyersanyaggal, kevés szerszámmal dolgoznak</b>. <br></div><div>Például <b>családi vállalkozás</b>ban működtetett autószerviz, varroda, cipészet, víz- gáz szerelő, tévészerelő (nem tudom ilyen létezik-e még), stb. Persze mindegyikhez kell sok nyersanyag, szerszám, stb, de azokat - ha használhatók - értékesíteni lehet, még a vevőkört is el lehet adni.<br></div><div>A lényeg, <b>ahol jellemzően 1 ember a kulcsfigura</b>, aki a vállán viszi a vállalkozást (például a papa), azonban a gyermekei legfeljebb csendestársak, és ha a papa belefárad a munkába, akkor az üzletnek annyi, máról holnapra bezár.</div><div><br></div><div>Nemrég felvittem a térképre egy pékséget, ott például volt egy viszonylag nagy méretű épület, amiben a sütöde volt, dolgozott benne legalább 5-10 ember (amikor ott voltam, délután). Bizonyára több műszakban teszik ezt, hiszen péksütemény sokaknak reggel kell... Ennél például én kisebb esélyt látok rá, hogy hirtelen megszűnik (persze nem lehet kizárni, ahogy egy nagy multi is kivonulhat Mo-ról és eladja az üzelethelyiségeit).</div><div><br></div><div>üdv,</div><div>H_U<br></div></div>