[Talk-cat] Script per al JOSM
Konfrare Albert
lakonfrariadelavila at gmail.com
Thu May 30 20:58:39 UTC 2013
Hola Joan,
He fet córrer la regla a l'Overpass... impressionant!!
Però no et liquidis tots els articles tan de pressa, que després
t'avorriràs ;)
Pensava en què potser podria utilitzar-se un script similar per al JOSM per
arreglar/traduir els noms dels carrers a les dades del cadastre... Com ho
veus?
El que aniria bé, però, és que si canvies el nom d'un carrer mal escrit ho
canviés també a la resta de llocs on també aparegués el carrer mal escrit
(per exemple, als addr:housenumber).
Salut!
El 28 de maig de 2013 23.33, Joan Montané <joan a montane.cat> ha escrit:
> Bona nit,
>
> bé, em sembla que estreno la llista, benvinguts sigueu tots, :)
>
> Anem per feina,
>
> com sabeu, tinc la mania de "perseguir" els topònims amb article en
> majúscula i passar l'article a minúscula. Una mania com qualsevol altra, :)
> però tot el que explicaré ara es pot extrapolar a coses més interessants,
> com caràcters "estranys" a les dades o noms de tipus de via no
> "normalitzats".
>
> Assumeixo que tots els presents sabeu que és el JOSM i el feu anar o ho
> heu fet alguna vegada. La veritat, jo que vaig començar amb el Potchlach (o
> com coi s'escrigui) descobrir el JOSM va ser una gran millora.
>
> Bé, doncs resulta que fa temps vaig descobrir la possibilitat de crear
> filtres amb el JOSM, i després de jugar-hi una mica, vaig fer-me un filtre
> de forma que em quedessin actius només els nodes i vies amb article en
> majúscula. Així que només havia d'anar editant node a node, via a via,
> canviar el nom i quan en tenia uns quants de fets, pujar els canvis. Amb
> els noms de municipis, i barris de Barcelona, ho vaig fer així, però ja
> vaig adonar-me que amb la toponímia menor era impracticable.
>
> Aquests dies he estat jugant una mica amb els scripts que permet el JOSM,
> i he aconseguit fer un script que recorre tots els nodes seleccionats i si
> el nom comença en article per majúscula, el posa a minúscula. Així és molt
> més fàcil, ja que combinant-ho amb el filtre anterior, seleccionar els
> nodes "conflictius" és molt fàcil, i executar l'script és fer 2 clics. Per
> tant, és poden editar dades de forma molt àgil.
>
> L'únic problema és tenir les dades carregades al JOSM. Teòricament podria
> obrir un fitxer osm amb el contingut de Catalunya, però la màquina que faig
> anar no pot amb ell. Així que avui he treballat una mica baixant un àrea
> trosset a trosset amb el JOSM, i he fet prou via. [1]
>
> Ara no tinc accés a l'script, però demà miraré penjar-lo en algun lloc
> públic tipus github.
>
> Com deia a l'inici, les possibilitats de normalització i revisió en les
> dades milloren considerablement. No és un bot automàtic, però gairebé
> millor, l'edició la fa un humà, i cal saber que s'està fent. Ara mateix, el
> coll d'ampolla és tenir les dades carregades al JOSM, potser si
> aconseguíssim fitxers per províncies... seria possible obrir-ho bé.
>
> Salut... i mapes!!!
>
> Joan Montané
>
> [1] http://overpass-turbo.eu/s/fO (compte si executeu la consulta, triga
> una mica)
>
> _______________________________________________
> Talk-cat mailing list
> Talk-cat a openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cat
>
>
--
*KONFRARE ALBERT*
La Konfraria de la Vila del Pingüí
de La Palma de Cervelló
www.konfraria.org • @La_Konfraria <http://twitter.com/La_Konfraria>
-------------- part seg??ent --------------
Un document HTML ha estat eliminat...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cat/attachments/20130530/1e3119c3/attachment.html>
More information about the Talk-cat
mailing list