[Talk-cz] Návod na zakreslování turistických tras
hanoj
ehanoj na gmail.com
Středa Srpen 11 14:53:46 UTC 2010
par kosmickych poznamek:
> Terminologie
>
> * OSM - dále používaná zkratka pro Open Street Map.
> * Cesta - jakákoli fyzická, tj. v terénu existující cesta od skoro neviditelné stezičky
> lesem přes vozové cesty, ulice v obcích, silnice až po dálnice.
*** termin vozova cesta je unikat v OSM-cz, vsade jinde se pouziva
lesni a polni cesta.
> * Trasa - značená pěší trasa Klubu českých turistů (KČT) či jiné organizace, značené jezdecké stezky, cyklostezky apod. Trasy vedou po cestách, takže nejprve musí v mapě existovat fyzická cesta a teprve pak na ni jde vyznačit trasu.
*** Trasa je myslena posloupnost useku. Stezka je nejaky usek cesty
specificky vyhrazeny znackou nekomu.
> Každou turististickou trasu musíte nejprve osobně projít (případně projet na kole či jinak),
> zaznamenat její průběh pomocí GPS loggeru a teprve pak ji můžete zanést na OSM.
> Záznam pomocí GPS není nezbytně nutný, pokud jsou již v OSM zakresleny všechny
> cesty, ze kterých se trasa skládá, případně pokud jste schpni chybějící cesty správně
> zakreslit pomocí ortofotomapy UHUL (viz dále).
*** myslim ze dobre pravidlo by melo byt: dva nezavisle zdroje
(1xGPS+UHUL), zarucujici dostatecnou validnost kreslene trasy. Jediny
zdroj zadnou zaruku nedava...
> * Logování zapněte hned jak vystoupíte z auta, vlaku či autobusu a chvíli počkejte, než zařízení najde dost satelitů (většina zařízení připravenost k záznamu nějak signalizuje).
*** satelit neni spravne slovo. V cestine uzivame slovo druzice.
> 3) Na kartě Pluginy (pátá shora) zaškrtněte (pokud již nejsou zaškrtnuté) minimálně pluginy routes a wmsplugin.
*** WMS plugin uz je soucasti zakladni instalace JOSM, nebo se o tom
nekde mluvilo
> 4) Na kartě Nastavení pluginu WMS plugin (osmá shora) si pomocí tlačítka Přidat přidejte tato WMS (URL zkopírujte přesně!):
> Jméno v menu WMS URL
> CUZK
> UHUL Ortofoto
*** IMHO soucast vychoziho nastaveni JOSM
> Před kreslením doporučuji ještě nastavit zvětšení cca. 20 až 30 metrů (ukazuje se v mapovém okně vlevo nahoře) a zapnout podkladovou ortfotomapu příkazem UHUL Ortofoto z menu WMS. V městech či volné krajině tak nebudete odkázáni jen na tracklogy, které mohou být místy nepřesné i o pár desítek metrů. Pokud se vám příkaz UHUL Ortofoto v menu WMS nenabízí, nepřidali jste správně příslušný WMS plugin podle návodu v části Jak nainstalovat a nakonfigurovat editor JOSM.
**** optimalni zvetseni pro UHUL je cca 100 metru. UHUL ma rozliseni
1px/m. Zbytecne to pak pozira vykon JOSM. viz:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/freemap#WMS_UHUL_-_ortofotomapa
ha
hanoj
Další informace o konferenci talk-cz