[Talk-cz] pLPIS a WFS - jak na to?
Jachym Cepicky
jachym.cepicky na gmail.com
Neděle Květen 18 20:20:00 UTC 2014
Dorazíte na konferenci? Mohli bychom zkusit někoho zlomit aby přišel říct svůj
pohled na OSM, někoho z čuzaku
zbytek stále zjištuju
J
On Sun, May 18, 2014 at 07:22:44PM +0200, Marián Kyral wrote:
> Dne 17.5.2014 13:19, Jachym Cepicky napsal(a):
> > Omlouvám se, že takhle vpadám do diskuze - moc jsem nečel celé vlákno, ale
> >
> > nepoužívejte WMS, když je dostupnej primární datový zdroj - WFS. to je jako
> > dělat screenshot z monitoru počítače foťákem ručně
>
> V pohodě. Já zatím s ničím nezačal. O dané oblasti nic moc nevím a zatím
> jsem se v ní nedokázal pořádně zorientovat.
>
> >
> > Pokud server na eagri nepodporuje epsg:4326 tak nejsprávnější přístup je
> > zvednout telefon a požádat je, aby tam epsg:4326 přihodili - je to jeden řádek
> > konfigurace v mapserveru (na kterym to běží).
>
> Jednak nevím, že to obnáší jen změnu konfigurace a taky nejsem moc
> komunikativní typ (ve vztahu k neznámým lidem/institucím). Tak trochu
> jsem počítal s pomocí, že mi třeba někdo pomůže sestavit vhodný dotaz a
> já už pak dodělám podporu do Pointinfa a Traceru. Bohužel odezva
> minimální (nějak to zapadlo).
>
> > na transformace v javě fungujou pokud já vím geotools - třeba by pomohl nějak
> > rychle Michal Kepka (cced)? Já to "umím" v C světě (python, shell script, ...)
>
> No já v javě taky neuměl, než jsem si začal v lednu hrát s Tracerem :-D
> Geotools zkusím, koukám, že se už v JOSM používají.
>
> > WFS může vrátit prostě "všechny prvky" nebo pouze vyfiltrované (těžko říct, co
> > je na straně serveru podporováno)
>
> Líbilo by se mi, kdybych poslal dotaz se souřadnicemi bodu a server by
> mi vrátil data o pozemku, jehož jsou tyto souřadnice součástí.
>
> > Každopádně standard WFS 1.1.0: www.opengeospatial.org/standards/wfs příklady pro
> > getfeature request jsou na straně 98 (a dalších)
>
> Mrknu, nějakou dokumentaci jsem zkoumal, ale bylo toho strašně moc a
> nedokázal jsem najít, co vlastně potřebuji.
> > Ten request níže se mi bohužel nepodařilo rozjet, na serveru jim něco hnije
> > (Server exception 500)
>
> Je třeba to zkoušet. Taky mi to nejprve nefungovalo, ale napodruhé už to
> jelo. Možná nějaké výpadky.
>
> > zkusím se zeptat, kdo má to wfs na starosti - metadata té služby nejsou vyplněná
> > (achjo).
>
> Díky
>
> > Můžu se zeptat, kde jste ten link na to WFS vyštrachali?
>
> Už si přesně nepamatuji. Pravděpodobně jsem se nějak doklikal na tuto
> stránku:
> http://eagri.cz/public/web/mze/farmar/LPIS/novinky/nove-wms-a-wfs-sluzby.html
>
> Původní návrh na to využít data LPIS padl tady v konferenci. Myslím, že
> o to hodně stál Pavel Kwiecien.
>
> > Ještě jednou doporučení: radši chvíli (pár dní) počkejte. Tracovat data z WMS je
> > špatně, pokud je dostupný primární zdroj.
>
> No on ten obecný tracer hned tak nebude (pokud vůbec někdy bude).
>
> >
> > Včera na konferenci CAGI padala strašná spousta dotazů na OSM, bylo cítit jak se
> > ten projekt líbí, že má podporu v odborné veřejnosti. Ale jeden dotaz byl pořád
> > ve vzduchu: jaká je přesnost těch dat. A já bych byl opravdu rád, kdybych mohl
> > říkat, že tam jde došlo k importu, jsou ta data tak přesná, jako primární zdroj
>
> No, ono s tou přesností to je ošidné. OSM nikdy nebude tak přesné jako
> přesně zaměřené KM. Ani ten export není stoprocentní, pokud to nějaký
> automat nebude striktně kontrolovat a opravovat nepřesnosti a omyly
> vznikající při manuální editaci. Pak ovšem musíme danému zdroji věřit na
> sto procent. Takhle se třeba pracuje s hranicemi.
>
> Ale obecně v OSM importům moc nevěří a po předchozích špatných
> zkušenostech je snaha importy omezit na nejmenší možnou míru a podmínky
> pro importy jsou docela drsné. Hlavně diskuze na osm-imports ;-)
> No a u ostatních dat hodně záleží na přesnosti podkladů (bing, km, gps).
> Tam to může docela hodně lítat. Klidně i o desítky centimetrů. Někdy i
> pár metrů - viz třeba ulice, které po nahrání budov z RUIAN procházejí
> skrz ty budovy.
>
> Docela by mně zajímalo, k čemu by chtěla odborná veřejnost data z OSM
> využít, že je zajímá přesnost ;-)
>
> Marián
> > J
> >
> > On Tue, Feb 18, 2014 at 01:43:26PM +0100, Marián Kyral wrote:
> >> Tak jsem měl teď přes oběd trochu času a koukal jsem na WFS.
> >>
> >> Základní URL:
> >> http://eagri.cz/public/app/wms/plpis_wfs.fcgi?SERVICE=WFS&REQUEST=GetCapabilities
> >>
> >> Prvních 200 položek:
> >> http://eagri.cz/public/app/wms/plpis_wfs.fcgi?VERSION=1.1.0&SERVICE=WFS&REQUEST=GetFeature&TYPENAME=LPIS_FB4
> >>
> >>
> >>
> >> No a s tím mám jen dva (dost podstatné ;-) ) problémy:
> >>
> >> 1) Souřadnice: V odpovědi vidím EPSG:102067 a nepodařilo se mi to nijak
> >> změnit. Na SRS=EPSG:4326 nebo DefaultSRS=EPSG:4326 to nijak nereaguje. Na
> >> srsName=EPSG:4326 zase vrátí: "Invalid GetFeature Request: SRSNAME value
> >> should be valid for all the TYPENAMES". Znamená to tedy, že si to musím
> >> přepočítat sám? Jak? Je na to nějaká knihovna pro javu?
> >>
> >> 2) Jak mám ten dotaz poskládat, abych zadal bod a server mi vrátil objekt
> >> , který je kolem toho bodu? Musí tam být BBOX? Koukal jsem, že by to mělo
> >> jít nějak přes filtr, ale zase. moc moudrý z toho nejsem.
> >>
> >> Díky,
> >>
> >> Marián
> >>
> >>
> >>
> >> Dne 18.2.2014 08:42, Pavel Kwiecien napsal:
> >>
> >> Ahoj, s tím Tracerem2 mě to už také napadlo, ale z nějakého důvodu to
> >> nefunguje. Co se týče licence, tak se to už tady někdy řešilo. Podle
> >> příručky pro ovládání
> >> http://eagri.cz/public/web/file/2091/_120420_PZ_2012_03_UG_pLPIS.pdf se
> >> jedná o "veřejný seznam z evidence využití půdy" - str. 4. A pokud jde o
> >> stažení dat pře email, tak na str. 17 je následující text
> >>
> >> "Export je volně přístupný z prostředí internetu. Aplikace exportují
> >> veřejná data, právo použít tento export má každý
> >> uživatel aplikace."
> >>
> >> Zdraví Pavel Kwiecien
> >>
> >> ---------- Původní zpráva ----------
> >> Od: Marián Kyral <mkyral na email.cz>
> >> Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org>
> >> Datum: 17. 2. 2014 21:07:46
> >> Předmět: Re: [Talk-cz] Tracer plugin - nová verze
> >>
> >> Na trasování tohohle wms můžeš zkusit Tracer2 (potažmo původní Tracer
> >> - TracerServer). Ty umí z principu tracovat jakoukoli bitmapu. Osobně
> >> bych se tomu rád vyhnul. Ale dle všeho nemusí být jediný výstup jako
> >> obrázek. WMS podporuje i xml.
> >>
> >> I WFS zdá se funguje a vypadá nadějně.
> >> http://eagri.cz/public/app/wms/plpis_wfs.fcgi?VERSION=1.1.0&SERVICE=WFS&REQUEST=GetFeature&TYPENAME=LPIS_FB4
> >> Umíš udělat nějaký dotaz, kde stačí zadat bod v 4326 a odpověď dostanu
> >> taky tak?? Zkoumám dokumentaci WFS, ale stále z toho moc nechápu :-(
> >> Myslím, že pak už zůstane jediná otázka, licence.
> >>
> >> Marián
> >>
> >>
> >>
> >> Dne 17.2.2014 18:30, Pavel Kwiecien napsal:
> >>
> >> Ahoj, asi by nebyl problém udělat tracer wms mapy -- nastavení pro
> >> josm
> >>
> >> wms:http://eagri.cz/public/app/wms/plpis.fcgi?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=LPIS_FB4_KOD&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
> >>
> >> V nějakém manuálu také píšou, že lze data stáhnout přes WFS, to jsem
> >> ale nikdy nezkoušel, takže nevím, jestli to opravdu jde. Rozhodně
> >> nemá smysl ručně stahovat asi 12000 katastrální území.
> >>
> >> Zdraví Pavel Kwiecien
> >>
> >> ---------- Původní zpráva ----------
> >> Od: Marián Kyral <mkyral na email.cz>
> >> Datum: 17. 2. 2014
> >> Předmět: Re: [Talk-cz] Tracer plugin - nová verze
> >>
> >> Dne 17.2.2014 17:58, Pavel Kwiecien napsal:
> >>
> >> ---------- Původní zpráva ----------
> >> Od: Marián Kyral <mkyral na email.cz>
> >> Datum: 17. 2. 2014
> >> Předmět: [Talk-cz] Tracer plugin - nová verze
> >>
> >> A někdy v budoucnu - trasování souvislých ploch (pole jedním
> >> kliknutím)
> >>
> >>
> >>
> >> Ahoj, pokud by šlo o pole, tak tady bych nepoužil RUIAN, ale
> >> znovu bych oprášil myšlenku importovat pLPIS (veřejný registr
> >> půdy).
> >>
> >>
> >>
> >> No problém. Dej mi server, který mi pro zadaný bod vrátí polygon
> >> a jeho vlastnosti a zbytek už v pluginu dodělám. Bohužel co jsem
> >> koukal, je potřeba si o data žádat ručně a to po jednotlivých
> >> katastrálních územích :-( Nebo je i jiná možnost, jak se k těm
> >> datům dostat?
> >>
> >>
> >>
> >> Ač data v RUIANu nejsou nejpřesnější, mají tu výhodu, že jsou
> >> jednoduše dostupná. Bylo by zajímavé udělat nějaké srovnání RUIAN
> >> a pLPIS.
> >>
> >> Marián
> >>
> >>
> >>
> >> _______________________________________________
> >> Talk-cz mailing list
> >> Talk-cz na openstreetmap.org
> >> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> >>
> >> _______________________________________________
> >> Talk-cz mailing list
> >> [1]Talk-cz na openstreetmap.org
> >> [2]https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> >>
> >>
> >>
> >> _______________________________________________
> >> Talk-cz mailing list
> >> Talk-cz na openstreetmap.org
> >> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> >>
> >> _______________________________________________
> >> Talk-cz mailing list
> >> [3]Talk-cz na openstreetmap.org
> >> [4]https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> >>
> >>
> >>
> >> References
> >>
> >> Visible links
> >> 1. mailto:Talk-cz na openstreetmap.org
> >> 2. https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> >> 3. mailto:Talk-cz na openstreetmap.org
> >> 4. https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> >> _______________________________________________
> >> Talk-cz mailing list
> >> Talk-cz na openstreetmap.org
> >> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> >
>
>
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
--
Jachym Cepicky
URL: http://les-ejk.cz
e-mail: jachym.cepicky at gmail com
PGP: http://les-ejk.cz/pgp/JachymCepicky.pgp
@jachymc
Další informace o konferenci talk-cz