[Talk-cz] Dvojité koleje tramvajových tratí
Michal Pustějovský
Michal.Pustejovsky na seznam.cz
Pátek Červenec 10 11:09:52 UTC 2015
---------- Původní zpráva ----------
Od: Petr Kadlec <petr.kadlec na gmail.com>
Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org>
Datum: 10. 7. 2015 11:56:50
Předmět: Re: [Talk-cz] Dvojité koleje tramvajových tratí
"
Ahoj,
díky za vysvětlení.
2015-07-09 22:37 GMT+02:00 Michal Pustějovský <Michal.Pustejovsky na seznam.cz
(mailto:Michal.Pustejovsky na seznam.cz)>:
"
Ve zkratce: Došlo se k tomu, že je nejlepší nechat geometrii obou systémů
oddělenou, tj. mapovat koleje separátně od silnice (důvodů je spousta, ať už
odlišná geometrie oblouků, absence výhybek, nutnost mít jednu cestu s
desítkami tagů pro silnici a železnici zároveň a tedy šílenost úprav ->
snadná rozbitelnost, konflikty ve značkách maxspeed/name/voltage/
frequency... apod.). Dostaneme tedy sice více prvků, ale každý má pouze pro
něj relevantní značky (tj. silnice silniční a železnice železniční). Díky
tomu se poměrně snadno upravují a dokonce i nováček při úpravách vidí, co
kde je. Geometrie je prostě názornější než přehršel značek.
"
Tohle samozřejmě a zcela určitě. Mít na jedné cestě zároveň obě sady tagy je
zřejmý nesmysl. Ovšem z toho ještě nevyplývá, že má být ta odlišná datová
entita vedena i geometricky jinudy. ;-)
"
Překrývající se cesty jsou řešení, ale nakonec neřeší problém rozdílné
geometrie a dají se velice snadno rozbít. Navíc koleje by určitě mely být na
místech odpovídajících reálné poloze, třeba v zatáčkách nekopírují osu
silnice. Zůstává problém výhybek atd. Ono je dobré se držet vždycky toho, že
vizualizované informace (geometrie) jsou daleko názornější než informace v
popisné formě (tagy).
"
"
Informaci, že uvnitř silnice jsou koleje, potom pokryje "railway:lanes:<
forward/backward>", do které se přímo napíše, ve kterém pruhu se dané koleje
vyskytují. Naopak informaci z druhé strany, tedy že koleje jsou uvnitř
silnice, pokrývá značka "embedded=*". Oba tyto tagy jsou široce používané a
lanes prefixy dokonce approved.
"
Ale provázání těch elementů je nula. Jak může nějaký uživatel dat dohledat,
která trať je ta, která je embedded zrovna v téhle railway:lane? IMHO nijak
(resp. možná v základním případě pomůžou nějaké heuristiky, které ale selžou
ve složitějších případech typu koleje vybočující ze silnice na smyčku apod.
[ostatně čistě ze zvědavosti jsem se chtěl podívat, jak je řešena třeba
situace na náměstí Míru <http://osm.org/go/0Jv1ydnZt
(http://osm.org/go/0Jv1ydnZt)>, ale moc moudrý z toho nejsem)
"
Třípruhová silnice (dva pruhy ve směru na Nám. Míru, z toho vnitřní s
kolejemi, v druhém směru pouze 1 pruh také s tramvají). Tramvajové koleje se
postupně odpojují a poté silnice přechází v dvoupruhovou.
Zde je stejný problém jako s provázáním ulice a přilehlými chodníky (pokud
jsou zmapovány dalšími cestami). Nikdo to zatím uspokojivě nevyřešil, i když
různe pokusy typu relace ulice lze na wiki dohledat. Bohužel (nejen) dle
mého názoru jsou nepoužitelné. Alespoň lze nyní vidět, že v silnici "nějaké"
koleje jsou, což je např. pro navigace to důležité.
"
"
To, co je teď v Praze, vypadá na počin nějakého nadšence, který nemapoval
dostatečně precizně a navíc práci nedokončil. Na druhou stranu odsuzovat
ostatní, kteří tram. sítě v ostatních městech ČR velice pěkně zmapovali (až
na poznámku výše), pouze kvůli jednomu špatnému případu, je trochu
krátkozraké.
"
To určitě neodsuzuji. Chápu, že to je patrně nějaký kompromisní výsledek
vzniklý po diskusi mnoha zkušených uživatelů, kteří zvažovali mnohá pro a
proti. Fakt, že se mi z některých ohledů nelíbí, samozřejmě neznamená, že ho
budu v mapě likvidovat. :-) Trochu smůla, že jsem se s touhle novinkou
seznámil díky tomu nejméně povedenému pokusu...
"
Vzhledem k tomu, že předělat celé Brno, které má mnohem menší tramvajovou
síť než Praha, trvalo pár měsíců, tak se do oprav z důvodu nedostatku času
opravdu necítím. Navíc to s sebou nese předělání zastávek, občas křižovatek
apod. Už tak mám v OSM dost restíků :-)
"
Jasně, ale je otázkou, jestli by nebylo lepší ten nepovedený pokus prostě
smazat a počkat, až/jestli to někdo někdy udělá pořádně, protože stávající
verze je IMHO horší než nic. Nebo můžu alespoň tomu uživateli poslat odkaz
na tuhle diskusi, jestli to chce pře/dodělat pořádně.
-- Petr Kadlec / Mormegil
""
"
Možná by nebylo špatné u těchto cest dát "railway=tram" do poznámky a přidat
například "fixme=Insufficient geometry precision for OSM standard, main tag
moved to note to supress rendering, please fix geometry". Stávajících dat se
nezbavíme a mapu hyzdit nebudou.
Michal
""
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20150710/032588d4/attachment.html>
Další informace o konferenci talk-cz