[Talk-cz] LPIS: Tráva na orné, Úhor, Jiná trvalá kultura
Martin Švec - OSM
osm na maatts.cz
Čtvrtek Květen 28 18:32:47 UTC 2015
Určitě je co vylepšovat, teď když už v ČR nezbývá moc bílých míst :-)
Namátkou:
* přetrasování ne-LPIS polí,
* nějaká logika jestli při přetrasování geometrii nahrazovat nebo
naopak řezat,
* mazání (LPIS) polygonů které z >=X procent překryje jiný LPIS polygon,
* inteligentní párování otagovaných děr v multipolygonech, aby šly
přetrasovat pole co mají uvnitř lesík/rybník,
* zachování napojení na okolní objekty pokud při přetrasování vznikne
škvíra menší než X metrů,...
Něco z toho zkusím výhledově dodělat. Podle času a chuti, v létě je
škoda trávit volno programováním ;-)
Pokud vás některé konkrétní situace hodně štvou, napište a můžu jim
zvýšit prioritu.
Martin
Dne 28.5.2015 17:20, Michal Pustějovský napsal(a):
> Nešlo by tedy aspoň při přetrasovávání objektů z lpis upravit
> ořezávání a přesahující objekty s překryvem třeba nad 10% rovnou
> mazat? Jde mi o to, aby se neobjevovaly situace, kdy se ono staré
> pole nahradí novým, menším, a po starém zbyde několik miniaturních
> ploch rozesetých po hranici nového objektu.
>
> M.P.
>
> ---------- Původní zpráva ----------
> Od: Martin Švec - OSM <osm na maatts.cz>
> Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org>
> Datum: 28. 5. 2015 13:27:30
> Předmět: Re: [Talk-cz] LPIS: Tráva na orné, Úhor, Jiná trvalá kultura
>
>
> Dne 28.5.2015 08:01, Marián Kyral napsal(a):
> >
> > ---------- Původní zpráva ----------
> > Od: Petr Holub <hopet na ics.muni.cz>
> > Komu: 'OpenStreetMap Czech Republic' <talk-cz na openstreetmap.org>
> > Datum: 28. 5. 2015 7:01:55
> > Předmět: Re: [Talk-cz] LPIS: Tráva na orné, Úhor, Jiná trvalá
> kultura
> >
> >
> > Ahoj,
> >
> > > u úhoru by možná šlo "crop=none". Mimochodem, plánuje se nějak
> > automaticky pole aktualizovat?
> > > Při dočišťování importu jsem si totiž všiml, že spousta LPIS
> > polí zmapovaných před nějakou
> > > dobou už s podklady ani tracerem nesedí.
> >
> > coz mne vede na otazku, jestli je lepsi zdroj dat LPIS nebo
> > RUIAN pro
> > potreby OSM. Jak moc je LPIS "rocni zalezitost", kdy se rok od
> roku
> > meni vyuziti pudy podle planu konkretniho zemedelce i s tim, ze
> > se rok
> > od roku mohou lisit tvary poli? Ten RUIAN by mohl byt z tohoto
> > pohledu
> > stabilnejsi, kdyz se jedna o vlastnictvi.
> >
> >
> > Dle RUIAN existuje hafo polí na který ve skutečnosti už hodně,
> hodně
> > dlouho stojí rodinné domy. LPIS je v tomto značně přesnější.
> >
> >
> >
> > U tech automatickych aktualizaci podle LPISu bych videl jeste
> jeden
> > problem - tam, kde na sebe navazuji pole a les ci jine podobne
> > vyuziti ploch bude tezko automaticky urcit, jestli v pripade
> > zmenseni
> > pole se ma posunout i hranice te druhe plochy nebo zda se maji
> > oddelit.
> > Pri zvetseni pole bych predpokladal, ze se to posunout ma, alespon
> > v pripade lesa.
> >
> > Premyslel nekdo nad temito aspekty a ma napady, co s tim?
> >
> >
> > Přemýšlel a moc to na automatickou aktualizaci nevidím. Nemáme
> > možnost z LPIS získat informace jen o změnách. Vždy by jsi musel
> > stahovat všechno a pak dělat složité porovnání dat s OSM. A
> udělat
> > nějaký chytrý algoritmus na správnou automatickou editaci polí
> bude
> > docela výzva. Možná na několik diplomových prací ;-)
> >
> >
> > Raději bych zůstal u Traceru a ruční aktualizace. Přijde mi to
> > lepší. Hned vidím, jestli se tvar pole změnil, jak moc a
> jestli má
> > cenu se tím vůbec zabývat. Jediné, co nepoznám je změna z pole na
> > louku a naopak. Ale to podle mně není až tak velký problém. Doteď
> > jsme na tom byli hůř. Někdo před léty zaznačil pole a ono tam už
> > třeba dávno není, ale nikdo to neopravil.
> >
> >
>
> Souhlasím, už jsem pár aktualizací dělal a pár cizích opravoval. Ty
> změny v LPISu bývají dost divoké. Velká pole se rozpadají na menší,
> malá slučují dohromady, objevují se a mizí díry (stožáry, remízky,
> jezírka), mění se geometrie. Někdy z LPISu bůhvíproč zmizí půlka
> pole
> i když z terénu vím že se nic nezměnilo (skončily dotace?).
> Orientovat
> se podle LPIS ID taky nefunguje, ID se občas mění i při drobné
> změně
> geometrie. Plus třeba já u spousty polí dělal ruční zásahy do
> geometrie (chybějící remízek, špatně navazující hrany, atd.),
> které by
> se automatickou editací zlikvidovaly.
>
> Takže aktualizace bych nechal na inteligenci místních mapperů,
> kteří
> si udržují své oblasti zájmu.
>
>
> Martin
>
>
>
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
>
>
>
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
Další informace o konferenci talk-cz