[Talk-cz] tagování NS Cesta jediného boha
Petr Vozdecký
vop na seznam.cz
Úterý Říjen 4 21:17:34 UTC 2016
hmmm... to je super-truper kombinace...
zde mě nejprve zajímá, zda se to "NS xxx..." jen jmenuje (ono je celkem
běžné, že konkrétní KČT trasy mají svá jména), nebo to reálně NS je. Tedy že
to má nějaká zastavení s panely s"naučným" textem. Dle na netu dostupných
informací to výše naznačené "parametry" NS splňuje...
Pak nevidím žádný problém, vyjma snad toho, že jde o nestandardní kombinaci
faktorů:
- jde jednoznačně o turistickou trasu - tedy relace: route=hiking
- jde o naučnou trasu - tedy hiking=learning
- je to místní trasa - tedy network=lwn
- je to značeno žlutou turistickou značkou - tedy osmc:symbol=yellow:white:
yellow_bar
- má to svůj název - tedy name=NS Cesta kolem hornického města
- řekl bych, že to má na svědomí město - tedy operator=město Rudolfov
- má to wikinu - tedy wikipedia=cs:Cesta kolem hornického města
- atd.
Je mi jasné, kde jsou explicitně nezodpovězené otázky:
1) je to jedna trasa nebo dvě trasy - tedy je to jedna relace nebo dvě
relace (žlutá turistická a NS)? Já mám za to, že je to JEDNA trasa a tím
pádem JEDNA relace. Více relací by to bylo, když by ty trasy nebyly "právě
identické", tedy zcela dokonale a beze zbytku ve svém trasování shodné.
2) jak se to vykreslí - vždyť třeba mapy.cz to mají jako dvě trasy (žlutou a
žlutozelenou) a je to takové jednoznačnější? Toto není problém mappera a je
základní chybou si ji takto pokládat. Je úkolem rendereru to interpretovat.
Že to žádný neinterpretuje jako mapy.cz? Možná proto, že žádný autor
rendereru ještě nebyl postaven před tuto situaci. Ale na druhou stranu přece
existují renderery, které do vykreslené linie vkládají obrázkovou
interpretaci osmc:symbol, ne? Tedy by jistě mohlo posloužit třeba vykreslení
zelenožluté čerchované se značkou žluté TZT - stejně tak jako varianta
žlutozelené čerchované v nízkém rozlišení a žlutá ve větším zoomu s textem
NS Cesta kolem hornického města. A konec konců třeba i varianta s
automatickým vykreslením dvojí linie podobně jako na mapy.cz. To vše
renderery napříč světem z výše uvedených tagů umí vyčíst. (Nedělám si iluze,
v mapy.cz si klidně mohli pomoci tím, že to zavedli do databáze jako dvě
trasy.)
Uvítám případné odlišné názory či protiargumenty.
vop
---------- Původní zpráva ----------
Od: majka <majka.zem+talk na gmail.com>
Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org>
Datum: 4. 10. 2016 11:27:17
Předmět: Re: [Talk-cz] tagování NS Cesta jediného boha
"
Co s tímhle případem - už jsem se na to ptala, ale nevím jestli to bylo
jasně pochopené. Pro ilustraci odkaz na rozcestníky https://api.
openstreetmap.cz/img/guidepost/Rudolfov_Na_Americe.jpg
(https://api.openstreetmap.cz/img/guidepost/Rudolfov_Na_Americe.jpg) a
https://api.openstreetmap.cz/img/guidepost/CB234.jpg
(https://api.openstreetmap.cz/img/guidepost/CB234.jpg) , ze kterých je to
jasné.
2 naučné stezky, značené naprosto totožně. Pásové značení KČT a název trasy
"NS xxx". Ta trasa (žlutá, resp. zelená) nevede nikam jinam, nemá další
návaznost, je to jen a pouze tohle. Stále se nemůžu zbavit dojmu, že by to
nemělo být každé mapováno dvěma relacemi, protože samostatně nepřežije ani
jedno z toho.
Ještě jsem do toho mého původního zadání nesáhla, zatím to nechávám tak jak
jsem to zadala předtím, než jsem poprvé chtěla zkontrolovat zadání dat.
Ještě jednou díky.
Majka
2016-10-04 10:44 GMT+02:00 Petr Vozdecký <vop na seznam.cz
(mailto:vop na seznam.cz)>:
"
Ahoj,
zapomenuta reakce... Mariane, odpoved na tvoji otazku je v 4a) nebo 4b)
pro zajemce o tuto problematiku nabizim sirsi vysvetleni:
v zasade se musime shodnout na tom, o cem ma znacka (linie) v mape
vypovidat. Bud to bude informace "tudy to vede", nebo to bude informace
"takhle je to v terenu znaceno", nebo rozlisit oboji. Tag osmc:symbol=* nam
umoznuje rozlisit oboji a meli bychom jej tak vyuzivat (bez ohledu na to, ze
nejcasteji uzivane rendery to (zatim) při zobrazeni nerozlisuji. A to plati
jak pro learning, tak pro jakekoliv jine trasy
Tedy rozhodne se stavim k tomu dodrzet pravidlo, ze pokud si umime
zodpovedet otazku "jak to v terenu skutecne vypada" (tedy ze o tom ma mapper
relevantni informaci), VZDY pouzije tag osmc:symbol=* a jeho hodnotami da
jasne najevo stav veci:
1) Kdyz je stezka osazena tabulemi (cimz v zasade existuje), ale v terenu
neni ZADNE pasove znaceni a navic bez dalsi snahy NELZE DOVODIT kudy vede
(navstevnik se musi orientovat napr. podle mapky nebo trasu dovodit z jine
informace) pak tagujeme osmc:symbol=none:none. V takovem pripade zalezi na
renderu, zda trasu nejak vykresli (predpokladam, ze je jeji trasa spravne a
uplne zmapovana pomoci relace a renderer mj, jednoznacne vi, ze jde o
learning/horse/atd. trasu), osobne bych doporucoval, aby ji specificky
vykreslil (tedy defaultne - napr. je-li to learning, pak nikoliv cerchovanou
svetle zelenou+zlutou, ale napr. teckovanou)
2) kdyz je stezka v terenu jakkoliv jednoznacne definovana, napr. jde po
naprosto nesporne trase (nelze z ni pri dobre vuli sejit, jde po trase v
CHKO, ktera nema odbocky apod.) ale NEMA ZADNE pasove znaceni, je potreba
prvni barvu v tagu osmc:symbol=* definovat, aby se linie vykreslila
jednoznacne v mape. U NS (learning tras) bych navrhnul univerzalni osmc:
symbol=green:none. To "none" jasne rika, ze trasa v terenu neni znacena
pasovym znacenim.
3) kdyz je stezka v terenu JAKKOLIV znacena pasovym znacenim (tzn. bud huste
na kazdem 10. strome, nebo ridce jen na odbockach), je potreba prvni barvu v
tagu osmc:symbol=* definovat, aby se linie vykreslila jednoznacne v mape. U
NS (learning tras) je to nejcasteji osmc:symbol=green:neco. Ale nemusi to
byt vzdy nutne green, barva by mela vychazet z realu a tam, kde je stezek
vice a autori je rozlisili barevne (cervene puntiky a modre puntiky), tak
bych volil barvu dle autoru (v mape pak asi nezbyva, nez pouzit mapperem
navrzenou barvu linie, ale opet cerchovanou se zlutym podkladem. V mensich
rozlisenich mapy pak klidne univerzalni barevna interpretace, tedy
zlutozelene, at je globalne videt: tedy je nejaka NS).
4) Toto reseni se tyka i situace, kdy je NS vedena po jine soubezne znacene
trase a v miste JE ZREJME, ze tomu tak je a navstevnik tuto situaci (zpusob
znaceni) pochopi. Pak je potreba NS mapovat samozrejme samostatnou relaci
(nezavislou na relaci dane turisticke tresy) a oznacit osmc:symbol=green:
neco, kde "neco" zalezi na realnych okolnostech:
a) pokud je NS vedena po cervene turisticke a na rozcestniku KCT je na
smerniku cervene trasy u cerveneho hrotu jeste i klasicka znacka NS (zatimco
v terenu je jiz jen cervena turisticka znacka) pak jde o jednoznacne znaceni
(jen se zjednodusuje pasove znaceni) a pristupoval bych k tomu tak, ze
pasove znaceni EXISTUJE a ma tvar a podobu klasicke znacky NS, tedy osmc:
symbol=green:white:green_ backslash (diskuse? jiny nazor? vychazim z toho,
ze vyse uvedenym grafickym vyjadrenim KCT rika: tam kde vidis na strome
cervenou, predstav si i znacku NS a umoznuje tak vyznacit teoreticky i
odboceni uprostred trasy pouhym namalovanim odbocujici znacky NS vedle
cervene znacky na strome...)
b) pokud je NS vedena po turisticke cervene a je to zrejme JEN z nejakeho
textu na tabuli (napr.: "jdete celou cestu po cervene znacce anz na
vrchol"), pak bych tagoval osmc:symbol=green:white:red_ bar (trasa je
jednoznacne znacena jen cervenou znackou)
vop
---------- Původní zpráva ----------
Od: Marián Kyral <mkyral na email.cz(mailto:mkyral na email.cz)>
Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org
(mailto:talk-cz na openstreetmap.org)>
Datum: 29. 8. 2016 11:23:06
Předmět: Re: [Talk-cz] tagování NS Cesta jediného boha
"
Ona ta část Naučných stezek by chtěla trochu více rozpracovat. Narazil jsem
na různě značené naučné stezky. Jedna byla značena modrými puntíky. Ta je
ještě v pohodě, Další byla značena pouze ukazateli a poslední vedla souběžně
se zelenou turistickou značkou. Jak toto zmapovat?
oscm:symbol=none:none ?
Marián
---------- Původní zpráva ----------
Od: Zdeněk Pražák <ZPrazak na seznam.cz(mailto:ZPrazak na seznam.cz)>
Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org
(mailto:talk-cz na openstreetmap.org)>
Datum: 29. 8. 2016 7:41:11
Předmět: Re: [Talk-cz] tagování NS Cesta jediného boha
"
upřesńuji popis:
čtverec po úhlopříčce rozdělený na modrý a bílý trojúhelník - stejná jako
lokální modrá u KČT
označím ji tedy
osmc:symbol = blue:white:blue_corner
---------- Původní zpráva ----------
Od: Petr Vozdecký <vop na seznam.cz(mailto:vop na seznam.cz)>
Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org
(mailto:talk-cz na openstreetmap.org)>
Datum: 28. 8. 2016 21:40:42
Předmět: Re: [Talk-cz] tagování NS Cesta jediného boha
"
Ahoj Zdeňku,
máš prosím fotku té značky? Nebo prosím její grafickou podobu přesněji
popiš.
Díky
vop
---------- Původní zpráva ----------
Od: Zdeněk Pražák
Datum: 28. 8. 2016 v 18:00:56
Předmět: [Talk-cz] tagování NS Cesta jediného boha
V okolí Bílova je i další NS - Cesta jediného boha.
Tato NS je značena v obou smerech modrobílými čtverci - viz http://www.
bilovukralovic.cz/ modules/news/article.php? storyid=145
(http://www.bilovukralovic.cz/modules/news/article.php?storyid=145)
Mám stejný dotaz jako u NS Cestou slovanských bohů - jak tuto NS tagovat
pomocí osmc symbolů
návrh tagování relace NS
complete yes
destinationsBílov ; Mariánská Týnice
networklwnoperatorcz:obec Bílov
osmc:symbol ????
typerouteroutehiking
______________________________ _________________ Talk-cz mailing list Talk-
cz na openstreetmap.org(mailto:Talk-cz na openstreetmap.org) https://lists.
openstreetmap. org/listinfo/talk-cz
(https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz)
______________________________ _________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org(mailto:Talk-cz na openstreetmap.org)
https://lists.openstreetmap. org/listinfo/talk-cz
(https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz)"
______________________________ _________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org(mailto:Talk-cz na openstreetmap.org)
https://lists.openstreetmap. org/listinfo/talk-cz
(https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz)"
______________________________ _________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org(mailto:Talk-cz na openstreetmap.org)
https://lists.openstreetmap. org/listinfo/talk-cz
(https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz)"
______________________________ _________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org(mailto:Talk-cz na openstreetmap.org)
https://lists.openstreetmap. org/listinfo/talk-cz
(https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz)
"
_______________________________________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz"
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20161004/09c9463d/attachment.html>
Další informace o konferenci talk-cz