[Talk-cz] highway=track v landuse=residential?
Dalibor Jelínek
dalibor na dalibor.cz
Pondělí Říjen 23 12:57:55 UTC 2017
Čau,
> highway=service - asfaltka pro veřejnost obvykle nepřístupná (typicky v lese za závorou) případně vede na nějaké neveřejné místo
Tak tenhle příklad prodle mě není highway=service, ale highway=track+tracktype=grade1+access=forestry
highway=service jsou obvykle příjezdové cesty k nějakým zařízením/budovám.
Dalibor
From: Mikoláš Štrajt [mailto:strajt9 na seznam.cz]
Sent: Monday, October 23, 2017 2:46 PM
To: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org>
Subject: Re: [Talk-cz] highway=track v landuse=residential?
IHMO záleží na tom, zda se mapuje podle procházky v terénu nebo podle nějakých podkladů (např. samosprávy).
Já osobně to (podle terénu) chápu takhle:
- highway=residential - ulice ve městě/vesnici (nevede do polí)
- highway=unclassified - pro veřejnost dostupná asfaltka neznámé třídy
- highway=service - asfaltka pro veřejnost obvykle nepřístupná (typicky v lese za závorou) případně vede na nějaké neveřejné místo
- highway=track - lesní/polní cesta, po které jezdí nějaká vozidla
- highway=path - pěšina, případně lesní cesta která už hooodně dlouho neviděla vozidlo
- highway=footway - vyasfaltovaný chodníček
- highway=pedestrian - pěší zóna (ve městě)
- highway=cicleway - vyasfaltovaná cyklostezka
S tím, že je rozdíl mezi cyklostezkou (vyhrazená cesta pro cyklisty) a cyklotrasou (značka která vede po polňačákách/silnicích).
--
Severák
---------- Původní e-mail ----------
Od: Petr Holub <hopet na ics.muni.cz <mailto:hopet na ics.muni.cz> >
Komu: 'OpenStreetMap Czech Republic' <talk-cz na openstreetmap.org <mailto:talk-cz na openstreetmap.org> >
Datum: 23. 10. 2017 12:40:58
Předmět: Re: [Talk-cz] highway=track v landuse=residential?
> Neříkám tak nebo tak, já sám v tom nemám občas jasno. Něco značím residental, něco service
> (driveway) a něco track. Vždy dle situace.
Nápodobně.
> Na druhou stranu, k čemu vlastně máme tag surface=*? Polňačka může být asfaltová a
> příjezdovka jen štěrkem vysypaná, nebo dokonce jen hliněná.
>
> Taky docela často narážím na bývalé "polňačky" aka příjezdové cesty/ulice, které jsou už
> dlouho asfaltové, ale nikdo je ještě v OSM naktualizoval.
Problém aktualizace dat bych oddělil - ten zůstává problémem, ať se již
dohodneme na libovolném tagovacím schematu.
Co se týče surface=*, tak se obávám, že ho právě žádná běžná navigace
nezohledňuje. O tagu smoothness=* už ani nemluvě.
Jedno možné rozlišení: highway=track je komunikace, která má primárně
sloužit pro obsluhu polí i lesů, nezávisle na tom, jestli jsou
v rezidenční zástavbě nebo ne. Takže normální auta by na ni měla jezdit
jen za velmi dobrým účelem (zejm. majitelé nemovitostí). V lese na ně
bývá typicky úplně zákaz vjezdu motorových vozidel. Takové ty
příjezdy do chatových oblastí jsou pak hraniční případ - ale často
se nejedná o běžné rezidenční oblasti, takže tam použití highway=track
pořád ještě dává smysl.
Petr
_______________________________________________
Talk-cz mailing list
Talk-cz na openstreetmap.org <mailto:Talk-cz na openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20171023/7182f2a8/attachment.html>
Další informace o konferenci talk-cz