[Talk-cz] Detekce z fotek osmhicheck
Jan Skala
speirs na email.cz
Sobota Leden 13 14:24:54 UTC 2018
Ahoj,
inspiroval mě tip od Majky, a prošel jsem alespoň svoje foto
rozcestníků. Ověřil jsem ručně, že cíle na tabulkách máme v datech.
Práce to nebyla úplně nejlehčí, ale nalezl jsem alespoň dva špatně
pojmenované rozcestníky v datech a jeden chybějící (a také nějaké, které
mám určitě vyfocené, jen najít fotky). Myslím, že byť je tohle skoro
jasná věc, já to třeba nedělal a hodilo by se to napsat do instrukcí
taskmanu pro validaci čtverce, aby to dělal opravdu každý.
Honza
On 11.1.2018 11:44, Jan Skala wrote:
> Ahoj,
>
> Díky za odkaz vypadá to úžasně a muselo to dát pěknou práci!
> Dovedu si představit, že by kde kdo dokázal překlepat pár svých fotek,
> ale projít všechny fotky co máme v jednom, to, aby člověk nic jiného
> nedělal.
>
> Honza
>
>
> Dne 10. 1. 2018 11:31 PM napsal uživatel Jan Macura <macurajan na gmail.com>:
>
> Ahoj,
>
> úplně k původnímu tvému problému: kamarád zpracovává (vlastními
> silami!) tohle: https://skolajih.cz/smerovky/
> Jsou to ručně přepsaný rozcestníky do tabulek, transformovaný do
> RDF, ze kterýho se následně generujou ty náhledy. Je to včetně
> historie. Dělá na tom teď v rámci diplomky. Vidím prostor pro
> spolupráci. Netřeba OCRkovat, jakmile už existuje strojově čitelná
> podoba ;-)
>
> H.
>
> 2018-01-06 21:04 GMT+01:00 Jan Skala <speirs na email.cz
> <mailto:speirs na email.cz>>:
>
> Ahoj,
>
> chtěl jsem se zeptat, co je zač "Detekce z fotek" na
> http://osm.fit.vutbr.cz/OsmHiCheck/
> <http://osm.fit.vutbr.cz/OsmHiCheck/>
>
> Ptám se proto, že jsem nějakou dobu strávil na způsobem
> detekce v datech (spíše ve fotografiích) zcela chybějících
> rozcestníků. Dám to sem jen do zápisu, protože by se to mohlo
> třeba hodit, nebo někoho jiného by něco napadlo.
>
> Způsob jak najít chybějící rozcestník je celkem jednoduchý.
> Porovnat naši mapu s nějakou turistickou a najít ty, které nám
> chybí, vypravit se tam a zmapovat. Jenže já mám rád věci
> strojově zpracované a tak jsem vymyslel následující systém,
> který využívá naše fotky. Krok 1: rozepsat každý rozcestník do
> XML, krok 2: projít každý rozcestník a zjistit, jestli jeho
> cíle (položky na tabulkách) existují jako samostatné
> rozcestníky, pokud ne, tak vypsat.
>
> Krok 2 je celkem jednoduchý, je to nějaké XQuery, které má pro
> formát XML, který jsem stanovil takovouhle podobu:
>
> for $dest in timy/tim/cil order by number($dest/@vzdalenost)
> let $match := timy/tim/jmeno[lower-case(text()) eq
> lower-case($dest/@jmeno)] let $malt :=
> timy/tim/alt[lower-case(text()) eq lower-case($dest/@jmeno)]
> return if (not($match) and not($malt)) then
> concat($dest/@jmeno,' ',$dest/@vzdalenost,' km od
> ',$dest/parent::*/jmeno/text(),',
> ',$dest/parent::*/@id,'
') else null
>
> Samotné XML vypadá takhle:
>
> <timy>
> <tim cislo="761" id="PJ761" oblast="PJ">
> <jmeno>Neslívský ryb. (rozc.)</jmeno>
> <alt>Neslívský rybník (rozc.)</alt>
> <cil vzdalenost="0.5" jmeno="Neslívský rybník"/>
> <cil vzdalenost="2.5" jmeno="Potoky (háj.)"/>
> <cil vzdalenost="16.5" jmeno="Mirošov (nám.)"/>
> <cil vzdalenost="1" jmeno="Pod Lopatou"/>
> <cil vzdalenost="7.5" jmeno="Nezvěstice (ŽST)"/>
> <cil jmeno="Hádek háj. (rozc.)" vzdalenost="1"/>
> <cil jmeno="Zvoníčkovna (NPR)" vzdalenost="4"/>
> <cil jmeno="Kornatice (ŽST)" vzdalenost="8"/>
> <cil jmeno="Hádecký potok" vzdalenost="1"/>
> <cil jmeno="Lopata zříc. (rozc.)" vzdalenost="1.8"/>
> <cil jmeno="Lopata (zříc.)" vzdalenost="2"/>
> </tim>
> <tim cislo="750" id="PJ750" oblast="PJ">
> <jmeno>Lopata (zříc.)</jmeno>
> </tim>
> <tim cislo="641" id="PJ641" oblast="PJ">
> <jmeno>Pod Lopatou, rozcestí</jmeno>
> <alt>Pod Lopatou (rozc.)</alt>
> <cil jmeno="Kozel (kemp)" vzdalenost="3"/>
> <cil jmeno="Šťáhlavy (ŽST)" vzdalenost="5"/>
> <cil jmeno="Šťáhlavy (nám.)" vzdalenost="6"/>
> <cil jmeno="Varta" vzdalenost="4"/>
> <cil jmeno="Nezvěstice (ŽST)" vzdalenost="5.5"/>
> <cil jmeno="Hádecký potok" vzdalenost="0.5"/>
> <cil jmeno="Zvoníčkovna (NPR)" vzdalenost="5.5"/>
> <cil jmeno="Kornatice (ŽST)" vzdalenost="9.5"/>
> <cil jmeno="Lopata (zříc.)" vzdalenost="0.3"/>
> <cil jmeno="Mirošov (nám.)" vzdalenost="9"/>
> <cil jmeno="Strašice (U Libuše)" vzdalenost="20.5"/>
> <cil jmeno="Neslívský rybník (rozc.)" vzdalenost="1"/>
> <cil jmeno="Potoky (háj.)" vzdalenost="3.5"/>
> <cil jmeno="Rokycany (ŽST)" vzdalenost="11"/>
> <cil jmeno="Lopata zříc. (rozc.)" vzdalenost="0.3"/>
> <cil jmeno="Lopata (zříc.)" vzdalenost="0.5"/>
> </tim>
> <tim cislo="642" id="PJ642" oblast="PJ">
> <jmeno>Lopata zříc. (odb.)</jmeno>
> <alt>Lopata zříc. (rozc.)</alt>
> <cil jmeno="Hádek háj. (rozc.)" vzdalenost="0.7"/>
> <cil jmeno="Mirošov (nám.)" vzdalenost="8.5"/>
> <cil jmeno="Strašice" vzdalenost="20"/>
> <cil jmeno="Pod Lopatou" vzdalenost="0.3"/>
> <cil jmeno="Šťáhlavy (ŽST)" vzdalenost="5.5"/>
> <cil jmeno="Šťáhlavy (nám.)" vzdalenost="6.5"/>
> <cil jmeno="Pod Lopatou" vzdalenost="0.3"/>
> <cil jmeno="Zvoníčkovna (NPR)" vzdalenost="5.8"/>
> <cil jmeno="Kornatice (ŽST)" vzdalenost="9.8"/>
> </tim>
> </timy>
>
> A výsledek dotazu vypadá třeba takhle:
>
> Pod Lopatou 0.3 km od Lopata zříc. (odb.), PJ642
> Hádecký potok 0.5 km od Pod Lopatou, rozcestí, PJ641
> Hádek (háj.) 1 km od Hádek (hájovna,rozc.), PJ763
> Pod Lopatou 1 km od Neslívský ryb. (rozc.), PJ761
> Hádecký potok 1 km od Neslívský ryb. (rozc.), PJ761
> Hádek háj. 1.5 km od Zvoníčkovna (NPR), PJ644
> Pod Lopatou 1.5 km od Neslívský rybník, PJ678
>
> ...
>
> A říká, který rozcestník chybí a který na něj odkazuje, aby se
> snadno určila přibližná poloha. Třeba položka vzdálenost není
> nutná, ani ten ref není důležitý. Problém je, kde získat
> přepis těch tabulek. Kostra je daná OSM daty, kdy víme, jak se
> rozcestník jmenuje. Ale potřebujeme také odkaz na sousední
> rozcestníky, které nám v datech třeba chybí. Proto je třeba z
> fotek získat destinace. Ručně opisovat, to šílenost (pro
> jednoho člověka), proto jsem tuhle cestu jako celek zavrhl.
> Nicméně, když jsem viděl "detekce z fotek" tak mi svitla
> naděje na strojové čtení :) proto se ptám. A jak říkám, dávám
> to do zápisu, aby moje celkem několikahodinová práce úplně
> nezapadla.
>
> Na závěr jen dodám, že nevím kolik procent všech rozcestníků
> (KČT) nám chybí, a jestli to má vůbec cenu, ale programování zdar!
>
> Honza, http://osm.paws.cz
>
>
>
>
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org <mailto:Talk-cz na openstreetmap.org>
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
> <https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz>
>
>
>
>
>
> _______________________________________________
> Talk-cz mailing list
> Talk-cz na openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/attachments/20180113/c0071c3e/attachment.html>
Další informace o konferenci talk-cz