<html><body>Oba emaily byly v reakcí na:<br><br>> > Rádi od Vás vaše připomínky,<br>> > reklamace převezmeme a budeme se snažit je ověřit a opravit.<br>> > Chtěl bych se zeptat o reklamaci jakých údajů uvažujete?<br>> > - o definiční body adresních míst<br>> > - o definiční body stavebních objektů<br>> > - o definiční body parcel<br>> > - existenci adresních míst, stavebních objektů<br>> > - atd.<br>> ><br><br>Jedná se o úvod a očekávám další diskuzi. Různé typy chyb budou vyžadovat různé postupy. <br>1) Chyby dohledatelné vhodným dotazem do databáze:<br> Pro Petra není problém vytáhnout z databáze potřebná data buď jako csv, nebo zabalené do xml. Jde o to, dohodnout se na formátu a adrese kam to poslat.<br><br>2) Chyby strojově nedohledatelné - (dvůr jako budova, nekompletní budova, chybějící budova...)<br> Tady bych si představoval nějaký plugin do JOMS, buď samostatný, nebo jako součást pointinfo. Opět je třeba dohodnout:<br>- jaký formát<br>- kam odesílat<br>- podobu toho pluginu<br><br>Moje představa:<br>* V menu JOSM vyberu volnu "Nahlásit chybu do RUIAN"<br>* Kliknu na místo chyby<br>* Otevře se nějaký průvodce, kde vyberu typ chyby.<br>* Dle typu chyby se z RUIAN dotáhnou relevantní objekty v okolí<br>* Označím 0 až X objektů, kterých se tato chyba týká<br>* Vyplním detaily problému<br>* Odešlu<br><br>V odeslaném hlášení bude jako zdroj uveden projekt Openstreetmap (talk-cz?) a kontaktní osoba bude OSM ID uživatele (plus jeho email?).<br>Připadně by se mohly všechny takto vygenerované chyby zároveň poslat do talk-cz nebo, pokud jich bude moc, tak do nějaké nové specializované konference, ať to tady nezaplevelíme.<br><br>Byl by pak přehled, kdo, co a kdy nahlásil.<br><p><br></p><p>Ono ideální by asi byl nějaký systém na evidenci požadavků (ala Trac, Bugzila), ale to asi nebude reálné.</p><p><br></p><p>Jak to vidíte? Návrhy a připomínky vítány. Pokusím se spíchnout nějaké demo, ale poslední dobou se času moc nedostává :-(</p><p><br></p><p>Marián<br></p><p><br></p><p>---------- Původní zpráva ----------<br>Od: Jachym Cepicky <jachym.cepicky@gmail.com><br>Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz@openstreetmap.org><br>Datum: 29. 4. 2014 12:43:13<br>Předmět: Re: [Talk-cz]
Hlášení chyb RUIAN přímo z JOSM</p><br><blockquote>Pánové, <br><br>díky všem za pozitivní zpětnou vazbu. V původním vláknu se navrhovalo, aby se<br>vytvořilo nějaké strukturované XML obsahující tyto chyby. Má-li mít naše<br>spolupráce s ČUZK opravdu nějaký smysl, musí z nás vypadnout tohle. Na ČUZK jsou<br>lidi šikovní, kteří se XML souboru nezaleknou a už si to rosparserují sami. Ale<br>slovní popis problémů nebo obrázky neřku-li odkaz na JOSM není to, co by jim<br>pomohlo.<br><br>Chystá se někdo, dát dohromady nějaký XML soubor s chybama?<br><br>Dík<br><br>Jachym<br><br>On Tue, Apr 29, 2014 at 09:47:42AM +0200, Marián Kyral wrote:<br>> Ještě bych Petra doplnil:<br>> <br>> Petr udělal vizualizaci dat v RUIAN na [1]http://ruian.poloha.net. Stačí<br>> si vpravo nahoře zapnout vrstvu budov. Podklad je OSM. Tato vrstva je také<br>> zobrazitelná v editoru JOSM, kde můžeme porovnat satelitní foto, KM a<br>> RUIAN. Pár ilustračních příkladů přikládám. Růžová je RUIAN, barevné čáry<br>> KM a podklad je Bing Sat.<br>> <br>> Tady je třeba jeden dvůr jako budova:<br>> http://kyralovi.cz/tmp/josm/dvur_jako_budova.png<br>> <br>> A příklad chybějících budov:<br>> http://kyralovi.cz/tmp/josm/chybejici_budovy.png<br>> (bohužel se zatím nedá odkazovat přímo). Toto místo je Frýdek-Místek,<br>> sídliště Slezská: 49°40'41.195"N, 18°21'52.831"E<br>> Chybí školní budovy bez č.p.. Chybějící vchody do panelových domů ve<br>> skutečnosti nechybí, jen jsou všechny na stejném místě.<br>> <br>> Další problém, na který docela často narážíme, je že v KM je přes budovu<br>> nějaká čára (hranice KM, vedení...) a následkem toho je v RUIAN budova buď<br>> nekompletní, nebo rozdělená na více kousků.<br>> http://kyralovi.cz/tmp/josm/nekompletni_budova.png<br>> <br>> Případně je řada garáží ve které jedna garáž chybí (ale v KM je)<br>> http://kyralovi.cz/tmp/josm/dira_v_rade_garazi.png<br>> <br>> Marián<br>> <br>> ---------- Původní zpráva ----------<br>> Od: Petr Vejsada <osm@propsychology.cz><br>> Komu: talk-cz@openstreetmap.org<br>> Datum: 27. 4. 2014 18:48:00<br>> Předmět: Re: [Talk-cz] Hlášení chyb RUIAN přímo z JOSM<br>> <br>> Dobrý den,<br>> <br>> děkujeme za odezvu, pokusím se sepsat aktuální problémy.<br>> <br>> - definiční bod jednoho stavebního objektu uvnitř hranic jiného<br>> stavebního<br>> objektu. Stavební objekt A má definiční bod i hranice. Stavební objekt B<br>> má<br>> pouze definiční bod, který leží uvnitř polygonu hranic stavebního<br>> objektu A.<br>> Oba objekty A i B mají své adresní místo (adresní místa), která jsou<br>> vzájemně<br>> nepodobná či jsou naopak zvláštně podobná. Například jeden stavební<br>> objekt má<br>> adresní místo s č.ev. 45 a druhý s č.ev. 1045. Domnívám se, že jde o<br>> nějakou<br>> systematickou chybu. Vyskytuje se to různých KÚ a budou to řádově<br>> desítky<br>> tisíc případů. Mohu vytvořit automaticky seznam takovýchto dvojic<br>> stavebních<br>> objektů. Myslím si, že jeden z těch stavebních objektů reálně<br>> neexistuje,<br>> nemám však možnost zjistit, který to je. Nevím, zda adresní místo má být<br>> č.ev.<br>> 45 nebo č.ev. 1045. To je asi současný největší problém.<br>> <br>> Dále můžeme provést nějakou základní kontrolu umístění adresních míst.<br>> Co se<br>> stává:<br>> <br>> - adresní místo leží úplně mimo katastrální území. Rekord, co jsem<br>> viděl, bylo<br>> asi 56 kilometrů mimo.<br>> <br>> - adresní místo je velmi daleko od stavebního objektu, ke kterému<br>> náleží; až<br>> několik kilometrů.<br>> <br>> - adresní místo, které má ulici, je velmi daleko od této ulice, případně<br>> taková ulice v dosahu několika kilometrů vůbec neexistuje. Možná chybí<br>> definiční čára ulice, možná je adresní místo úplně mimo.<br>> <br>> Toto jsou problémy, které lze více-méně zjistit vhodným dotazem z<br>> aktuální<br>> databáze.<br>> <br>> Pak se vyskytují případy, kdy několik stavebních objektů má stejnou<br>> geometrii<br>> a asi i stejný definiční bod. Typicky jde o panelový dům např. s pěti<br>> vchody,<br>> vedený jako 5 stavebních objektů. V RÚIAN je je těchto pět stavebních<br>> objektů,<br>> ale leží na sobě, místo toho, aby ležely vedle sebe.<br>> <br>> Dále je to záměna volnéjho prostoru a stavebního objektu. Tam, kde je ve<br>> skutečnosti nádvoří, je v RÚIAN stavební objekt a tam, kde je ve<br>> skutečnosti<br>> stavební objekt, v RÚIAN není. 51247984 je odstrašujícím případem<br>> takového<br>> stavebního objektu. Toto neumím zjistit automaticky s dostatečnou<br>> spolehlivostí, toto by se muselo hlásit individuálně.<br>> <br>> Myslím, že toto pro začátek bohatě stačí a že to přináší práce více než<br>> dost.<br>> Těším se na odezvu a třeba nějaký návrh, jak dá<br>> postupovat/spolupracovat.<br>> <br>> --<br>> S pozdravem<br>> Petr Vejsada<br>> <br>> Dne Pá 25. dubna 2014 21:59:53, Petr Souček napsal(a):<br>> <br>> > Dobrý večer,<br>> ><br>> > nejdříve bych Vás chtěl ujistit, že ČÚZK jako správce jednoho ze<br>> základních<br>> > registrů RÚIAN má určitě zájem o zpětnou vazbu od uživatelů. Je to<br>> jeden ze<br>> > způsobů, jak zkvalitňovat data RÚIAN. Rádi od Vás vaše připomínky,<br>> > reklamace převezmeme a budeme se snažit je ověřit a opravit.<br>> > Chtěl bych se zeptat o reklamaci jakých údajů uvažujete?<br>> > - o definiční body adresních míst<br>> > - o definiční body stavebních objektů<br>> > - o definiční body parcel<br>> > - existenci adresních míst, stavebních objektů<br>> > - atd.<br>> ><br>> > V současné době připravujeme automatizovanou linku na příjem a<br>> distribuci<br>> > reklamací některých údajů. V obdobné podobě jako u definičních bodů<br>> parcel<br>> > a budov, které se vedou v ISKN, viz<br>> > http://data.cuzk.cz/defbod/reklamace.php. V těchto případech jsou<br>> údaje<br>> > předávány na příslušné katastrální pracoviště (dnes jich je celkem 97<br>> v<br>> > celé republice), které ji řeší. V případě dalších údajů vedených v<br>> RÚIAN<br>> > (adresní místa, stavební objekty, atd.) to bude trošku složitější,<br>> neboť<br>> > reklamace budou řešit editoři těchto údajů, kterými jsou stavební<br>> úřady a<br>> > obce.<br>> > Rozhodně nám jde o to, abychom data získali ve strukturované podobě,<br>> např. v<br>> > XML.<br>> > Pěkný víkend přeje<br>> ><br>> > Petr Souček<br>> ><br>> > ---<br>> > Ing. Petr Souček, Ph.D.<br>> > Český úřad zeměměřický a katastrální<br>> > Odbor správy dat, vedoucí oddělení provozních analýz a programování<br>> > Pod sídlištěm 9/1800, 18211 Praha 8<br>> ><br>> > From: Marián Kyral [mailto:mkyral@email.cz <mkyral@email.cz>]<br>> > Sent: Thursday, April 24, 2014 3:19 PM<br>> > To: OpenStreetMap Czech Republic<br>> > Subject: Re: [Talk-cz] Hlášení chyb RUIAN přímo z JOSM<br>> ><br>> > A nebude lepší nejprve poslat dotaz na podpora @ cuzk.cz<br>> <podpora@cuzk.cz><br>> > jak to vidí oni? Viz<br>> ><br>> http://www.cuzk.cz/Uvod/Produkty-a-sluzby/RUIAN/2-Poskytovani-udaju-RUIAN-I<br>> > SUI-VDP/Vymenny-format-RUIAN/Vymenny-format-RUIAN-%28VFR%29.aspx<br>> ><br>> <http://www.cuzk.cz/Uvod/Produkty-a-sluzby/RUIAN/2-Poskytovani-udaju-RUIAN-><br>> ISUI-VDP/Vymenny-format-RUIAN/Vymenny-format-RUIAN-%28VFR%29.aspx><br>> ><br>> > Zajímavé, že email na helpdesk jsem nikde neviděl, zato podpora tam je<br>> > několikrát. Ovšem je možné, že to je totéž :-D<br>> ><br>> > Marián<br>> > ---------- Původní zpráva ----------<br>> > Od: Zdeněk Pražák <zprazak@seznam.cz <zprazak@seznam.cz>><br>> > Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz@openstreetmap.org<br>> > <talk-cz@openstreetmap.org>> Datum: 24. 4. 2014 15:00:02<br>> > Předmět: Re: [Talk-cz] Hlášení chyb RUIAN přímo z JOSM<br>> ><br>> > než posílat za každou chybu mail na helpdesk, to vidím jako lepší<br>> > vygenerovat tabulku. Za takové zahlcení by nás asi neměli rádi. Pokud<br>> se<br>> > týká struktury CUZK, tak jednotlivá katastrální pracoviště fungují v<br>> > bývalých okresech Pražák<br>> ><br>> > Dne 24. dubna 2014 9:52 Petr Vejsada <osm@propsychology.cz<br>> > <osm@propsychology.cz>> napsal(a): Ahoj,<br>> ><br>> > Dne Čt 24. dubna 2014 08:02:08, Dalibor Jelínek napsal(a):<br>> > > Cau,<br>> > > jo, to by bylo fajn. Mohla by se tim rovnou plnit nejaka<br>> > > databaze a i kontrolovat duplicitni hlaseni.<br>> > > Ta tabulka na wiki je fakt spatne editovatelna, puvodne<br>> > > jsem myslel, ze toho bude jen trochu, ale je toho az moc.<br>> > > Nicmene by stale stalo za to vedet, jestli vubec maji v CUZK zajem.<br>> > > Spise bych rekl, ze asi moc ne.<br>> ><br>> > pro začátek bych mohl vyrobit něco, co se prožene RUIANem a z každé<br>> chyby<br>> > vygeneruje mail na helpdesk@cuzk.cz <helpdesk@cuzk.cz>. Duch uvnitř<br>> jiné<br>> > budovy, budovy na sobě, AM 3km od budovy, AM 3km od ulice. Bylo by to<br>> pár<br>> > (desítek) tisíc mailů ;-). Nebo z toho vygenerovat tu tabulku, jak<br>> psal<br>> > Petr.<br>> ><br>> > Alternativa - podívat se na strukturu CUZK, myslím, že mají nějaké<br>> krajské<br>> > pobočky či jinak územně členěná pracoviště a prudit tato územní<br>> pracoviště.<br>> ><br>> > Tak nevím, jestli jsou fakt rádi, že veřejnost využívá data od nich až<br>> takto<br>> > důkladně ;-)<br>> ><br>> > > Dalibor<br>> > ><br>> > > > -----Original Message-----<br>> > > > From: Petr Schönmann [mailto:pschonmann@gmail.com<br>> > > > <pschonmann@gmail.com>]<br>> > > > Sent: Thursday, April 24, 2014 7:38 AM<br>> > > > To: OpenStreetMap Czech Republic<br>> > > > Subject: [Talk-cz] Hlášení chyb RUIAN přímo z JOSM<br>> > > ><br>> > > > Ahoj,<br>> > > ><br>> > > > napadlo mne, že když chceme hlásit chyby v RUIAN CUZK, bylo by<br>> fajn<br>> > > > rovnou přímo v JOSM, nežli na<br>> > > > http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:RUIAN/chyby<br>> > > > <http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:RUIAN/chyby> . Je to<br>> zdlouhavé a<br>> > > > stále člověk musí někam přepínat aby zjišťoval dodatečné<br>> informace.<br>> > > ><br>> > > > Co takhle tenhle report dát do PointInfo které vpodstatě ví<br>> všechny<br>> > > > poptřebné informace o objektech v RUIAN. Jen by po stitknutí<br>> tlačítka<br>> > > > byl<br>> > > > zobrazen formulář pro nahlášení chyby, kam by se zadaly zbylé<br>> informace<br>> > > > jako poznámka, detailní popis a typ problému z rozklikávacího<br>> menu.<br>> > > ><br>> > > > Data by pak mohl odesilat na stranku ruian.poloha.net/chyby<br>> > > > <http://ruian.poloha.net/chyby> kde by byla prehledna tabulka<br>> slouzici<br>> > > > prevazne CUZK ke kontrole chyb.<br>> > > ><br>> > > > Je to jen napad, treba se nekdo chytne a zkusí zaimplementovat.<br>> Díky za<br>> > > > vyslyšení.<br>> > > ><br>> > > > _______________________________________________<br>> > > > Talk-cz mailing list<br>> > > > Talk-cz@openstreetmap.org <Talk-cz@openstreetmap.org><br>> > > > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz<br>> > > > <https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz>><br>> > > _______________________________________________<br>> > > Talk-cz mailing list<br>> > > Talk-cz@openstreetmap.org <Talk-cz@openstreetmap.org><br>> > > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz<br>> > > <https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz><br>> > _______________________________________________<br>> > Talk-cz mailing list<br>> > Talk-cz@openstreetmap.org <Talk-cz@openstreetmap.org><br>> > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz<br>> > <https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz><br>> > _______________________________________________<br>> > Talk-cz mailing list<br>> > Talk-cz@openstreetmap.org <Talk-cz@openstreetmap.org><br>> > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz<br>> > <https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz><br>> <br>> _______________________________________________<br>> Talk-cz mailing list<br>> Talk-cz@openstreetmap.org<br>> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz<br>> <br>> References<br>> <br>> Visible links<br>> 1. http://ruian.poloha.net/<br><br>> _______________________________________________<br>> Talk-cz mailing list<br>> Talk-cz@openstreetmap.org<br>> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz<br><br><br>-- <br>Jachym Cepicky<br>URL: http://les-ejk.cz<br>e-mail: jachym.cepicky at gmail com<br>PGP: http://les-ejk.cz/pgp/JachymCepicky.pgp<br>@jachymc<br><br>_______________________________________________<br>Talk-cz mailing list<br>Talk-cz@openstreetmap.org<br>https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz</blockquote></body></html>