<html><body>Ahoj,<br>souhlasím, že nějakou názornou dokumentaci by to chtělo. Líbilo by se mi to stylem MapBox - povídání a animované gify [1]. Ale čas nějak není :-(<br>Jakákoli iniciativa v tomto směru vítána. Podle mne stačí začít a pak už se to postupně doplní o speciální případy.<br><br>Jinak doporučuji zkusit nejnovější verzi Traceru [2]. Udělal jsem teď o víkendu pár změn, hlavně co se týče možností přetrasovávání starých před-LPIS polí. Ty kousky jsou následek toho, že si Tracer všímal jen lpis objektů a ostatní ignoroval. Nově by se to už mělo chovat mnohem lépe a kousky by, v běžných případech, vznikat neměly. Zatím stále chybí (a hned tak asi nebude) přetrasovávání multipolygonů.<br><br>Co se mi osvědčilo nejlépe, je starý polygon zcela nahradit (nenechávat zbytky) a okolní polygony "přilepit" pomocí ContourMerge pluginu [3] - ten je pro mne nepostradatelný. Stejně tak se s ním krásně vyplňují díry pokud se tato skládá z více cest.<br><br>Aktualizace multipolygonu je trochu složitější, ale taky to jde. To natrasuji lpis polygon jako nezávislý objekt (CTRL + klik) a pak postupně nahradím jednotlivé outer a inner cesty pomocí příkazu "Nahradit geometrii" z utilsplugin2 [4]. Prázdnou relaci pak smažu.<br><br><br>[1] https://github.com/mapbox/mapping/wiki/Mapping-with-OpenStreetMap <br>[2] http://permalink.gmane.org/gmane.comp.gis.openstreetmap.region.cz/13259<br>[3] http://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/ContourMerge<br>[4] https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/utilsplugin2#Replace_geometry_.28Ctrl.2BShift.2BG.29<br><p><br></p><p>Marián</p><p><br></p><p>---------- Původní zpráva ----------<br>Od: Pavel Bokr <osm@kraluvdvur.cz><br>Komu: talk-cz@openstreetmap.org<br>Datum: 26. 1. 2016 0:35:21<br>Předmět: [Talk-cz] Tracer LPIS - drobne relikty puvodnich drive vymapovanych
poli a luk po pretrasovani podle LPIS</p><br><blockquote><div>
<div>
<div style="FONT-SIZE: 12pt; FONT-FAMILY: 'Calibri'; COLOR: #000000">
<div>Ahoj,</div>
<div> </div>
<div>Predem se omlouvam pokud se ptam na neco co uz bylo receno, diskuze k
trasovani LPIS je na me velmi obsahla a s odstupem casu uz dosti
neprehledna.</div>
<div> </div>
<div> </div>
<div> </div>
<div>V okoli meho mestecka (Kraluv Dvur) a nasledne i v sirsim okoli Berouna
jsem od roku 2011 “rucne” mapoval mimo jine i landuse vcetne poli a luk (z
pocatku podle UHULu, pozdeji snad byl nekde i Bing). Tohle jsem udelal na uzemi
cca 20x20 km, ukazku jak asi vypadal vysledek v mape jsem si ulozil jen pro me
mesto [1]. Jo kdyby tehdy byl tracer ... <img src="cid:72150DAE1936466EB666148A9CB3F81E@STANICE4" alt="Veselý obličej" style="BORDER-TOP-STYLE: none; BORDER-BOTTOM-STYLE: none; BORDER-RIGHT-STYLE: none; BORDER-LEFT-STYLE: none"></div>
<div> </div>
<div>Pak prisel Tracer LPIS. Sam jsem s nim zkousel trasovat pole nekde na
Rokycansku - tam kde tyto plochy zatim zmapovany nebyly a byly tam tedy “bila
mista” (to jeste tracer toho asi jeste neumel tolik co dnes). Do toho co uz jsem
mel na Berounsku rucne zmapovane jsem se nepoustel ani jsem o tom radeji zatim
neuvazoval.</div>
<div> </div>
<div> </div>
<div> </div>
<div>Postupne si ale vsimam, ze k pretrasovani puvodnich rucne mapovanych ploch
misty dochazi. Problem podle me vznika tam kde polygon dle LPIS je mensi nez
puvodni a vznikne tak relikt – kolem velkeho pole jsou male prouzky pole,
pripadne pokud se zmeni kultura (coz je klidne mozne, podle UHULu nebylo
rozhodovani uplne jednoznacne) tak po okrajich louky jsou misty prouzky
puvodniho pole. Screenshot z JOSM viz [2], odkaz na zivou mapu viz [3] –
koukejte po okrajich pole a louky</div>
<div> </div>
<div>Jeste nez se toto pripadne jeste vice rozsiri tak bych rad vznesl dotaz
jestli je nejaky idealne snadno nalezitelny navod (nejlepe na wiki co by bylo
snadno, rychle a bez sloziteho prohledavani pristupne uzivatelum LPIS traceru,
kteri chteji zkusit pretrasovavat) jak tomuto predejit nebo jak nejlepe pracovat
s LPIS tracerem v jiz zmapovane oblasti?</div>
<div> </div>
<div> </div>
<div> </div>
<div> </div>
<div>Vsiml jsem si ze se tracer stale vylepsuje (a diky moc za to!!!) a pak jde
o to aby byl vhodne pouzivan s tim vsim co ted umi (ja osobne se priznam ze jsem
zatim pretrasovani dle LPIS nezkousel). Pokud by se ale opakovane pretrasovavalo
jako na uvedenych ukazkach, tak by nam vznikali v mape relikty a to asi neni
dobre (i kdyz se to da treba vyrenderovat tak, aby to nebylo poznat tak IMHO
neni uplne spravne to mit v datech). I vlastni LPIS je zivy system a zakresy
(geometrie) v nem se postupne meni (sam jsem v nem take upravoval nase male
louky).</div>
<div> </div>
<div> </div>
<div>Hlavne bych se zde nerad nekoho dotknul (sam mam nejspis na necem v OSM
take maslo na hlave), akorat mi jde o to jestli lze rici a nejlepe nekam
viditelne (treba na wiki) napsat, jak postupovat pripadne jake ficury pouzivat,
aby se pokud mozno v mape neobjeovaly dalsi relikty luk/poli kolem vetsich
luk/poli. Pripadne dodat jak to opravit tam, kde to uz je – ja osobne bych
relikt louky/pole sloucil se sousednim objektem (napr. krovi nebo les) pokud
byla louka/pole puvodne moc roszahla; pokud neni sousedni objekt pak bych relikt
smazal a stejne tak v pripade ze je ve skutecnosti mezi loukou/polem a sousednim
objektem (napr lesem) nejaka mezera – treba prikop, pripadne bych relikt zmenil
na krovi/grassland apod., nebo bych relikt louky/pole sloucil k
“velke”louce/”velkemu”poli pokud by byl puvodni zakres spravnejsi oproti LPIS
(coz bude asi mene casto).</div>
<div> </div>
<div> </div>
<div> </div>
<div>[1] <a href="http://osm.kraluvdvur.cz/2011-08-13-osm-kraluv-dvur.pdf">http://osm.kraluvdvur.cz/2011-08-13-osm-kraluv-dvur.pdf</a></div>
<div>[2] <a href="http://osm.kraluvdvur.cz/osm-tracer-lpis-relikty.png">http://osm.kraluvdvur.cz/osm-tracer-lpis-relikty.png</a></div>
<div>[3] <a href="https://www.openstreetmap.org/#map=17/49.96520/13.98907">https://www.openstreetmap.org/#map=17/49.96520/13.98907</a></div>
<div><a href="https://www.openstreetmap.org/#map=17/49.97227/13.97435">https://www.openstreetmap.org/#map=17/49.97227/13.97435</a></div>
<div><a href="https://www.openstreetmap.org/#map=18/49.95781/13.96725">https://www.openstreetmap.org/#map=18/49.95781/13.96725</a></div>
<div> </div>
<div> </div>
<div>Pokud uz se toto nekde popsalo a vyresilo tak fakt sorry pokud jsem to
nenasel</div>
<div> </div>
<div>Pavel Bokr</div>
<div> </div>
<div> </div></div></div></div>_______________________________________________<br>Talk-cz mailing list<br>Talk-cz@openstreetmap.org<br>https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz</blockquote></body></html>