<HTML><HEAD></HEAD>
<BODY dir=ltr>
<DIV dir=ltr>
<DIV style="FONT-SIZE: 12pt; FONT-FAMILY: 'Calibri'; COLOR: #000000">
<DIV>Ahoj,</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV>JESTE REAKCE K TRASOVANI LPISu (na Marianovo odpoved byt trochu se
zpozdenim):</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV><FONT style='face: "Times' New roman?>* Možnost slučování jednotlivých polí
se na začátku probírala, nakonec převážil názor neslučovat.</FONT></DIV>
<DIV>Nehci nijak rozporovat, ze se pri importu z LPISu automaticky neslucuje. Je
pravdepodobne, ze kdybych nad tim vice uvazoval tak bych mozna sam dospel k
zaveru neslucovat, zvlaste kdyz se to delalo pro import “bilych mist”. Ja svuj
pohled “scelenych lanu” myslel ciste specialne na jiz timto zpusobem rucne
zmapovana uzemi bez falesnych der, geometrickych artefaktu ci topologicjych vad
apod.</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV><FONT style='face: "Times' New roman?>*) Mikromezery mezi poli jsou bohužel
realitou. Tracer se je snaží eliminovat slučováním blízkých uzlů, ale kde není
uzel, tam není co sloučit (leda že by se dodělalo nalepování na hranu sousedního
pole - tedy včlenit daný uzel do sousední hrany). </FONT></DIV>
<DIV>Mikromezery v LPISu jsou problem – v mem okoli je mnoho z nich falesnych,
jine mezery tam zase uplne chybi a v OSM i v terenu jsou. Navic skoda ze nekde
jsou v LPISu naopak mezery spravne a v OSM chybi a tohle tezko pozna automatika.
Kdyz spojovat tak se zase spoji i to co nahodou bylo v LPISu spravne rozdelene,
kdyz nespojovat bude tam z LPISu prevzata spousta falesnych der. Tezko se najde
neco idelaniho bez slozitejsich moznosti nastaveni/modu automatiky, ale
slucovani blizkych prvku i dle meho nazoru vede k mene chybam – vetsina drobnych
der je zrejme falesnych. Zase ale tam kde import resi(l) bila mista jsou toto
jen drobne vady na krase, ja kdyz jsem rucne mapoval podle toho kde jsou/nejsou
skutecne mezery jsem v tomto asi vice “precitlively” – tak sorry.</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV>Par chvilek jsem prubezne venoval tomu, ze jsem si jeste hral s
pretasovavanim (vetsinu jsem radeji neuploadoval), zkousel jsem nejake tipy, co
zde padly ale stejne to neni moc jednoduche (naopak je to celkem piplacka) na to
aby se data spise nezhorsila. Ja osobne bych proto napred vazil co prioritne
pretrasovat – aby tam byl takovy vyznamny rozdil, ze se proto vyplati provest i
nezbytne upravy, aby data byla “cista” napriklad topologicky. Vznikaji diry
(nedotahy), tam kde je multipolygon tak presahy (treba jeden multipolygon pres
druhy) apod. a to se mi nevyplati napravovat v pripadech kde kultura odpovida a
jen by se o par metru upravil prubeh hranice. Tam kde jsou data relativne OK se
ja osobne poustet do pretrasovani zatim nebudu, prioritu k pretrasovani bych si
dal tam kde je spatne kultura nebo vyznamnejsi posun hranic – tam kde je oprava
opravdu treba (takova mista jsou i v me oblasti) s tim, ze tam bude potreba
investovat cas na udrzeni “cistych” dat.</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV>OSVETA K TRASOVANI Z LPSIu:</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV>K tomu jak se pise ve Weekly <A
title=http://www.weeklyosm.eu/cz/archives/6646
style='href: "http://www.weeklyosm.eu/cz/archives/6646"'>http://www.weeklyosm.eu/cz/archives/6646</A>
o nejakem videu tak bych se v zajmu osvety (a v zajmu vhodneho/efektivniho
pouziti trasovani LPISu) mohl o neco pokusit (nedavno jsem delal nejaka demo
videa pro studenty GISu tak bych mohl zkusit i toto; shodou okolnosti me v te
chvili oslovil jeden zacinajici kolega z OSM, ktereho mozna JOSM trochu vydesil
komplikovanosti tak kdyz jsem byl “v razi” tak jsem udelal i ukazku jak ja
pracuji v JOSMu – vali se to nekde na youtube). </DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV>Pokud by byl zajem mohl bych neco zkusit, ale nez bych se do toho pustil
tak bych si chtel ujasnit nektere veci ohledne spojovani/nespojovani prvku nez
na by se na tom zalozila nejaka verejna osveta. Pak bych si chtel ujasnit jake
nastroje/postupy pouzivat (uz tady padlo ContourMerge, nahradit geometrii, mazat
stavajici prvky a trasovat na novo) a to si sam jeste proklikat; tak jestli jsou
jeste nejake dalsi tipy tak bych si je rad predem proklikal, protoze uprime jak
uz jsem psal tak ja jsem nepretrasovaval az do doby nez jsem toto tema zacal
resit (upravy v mem okoli jsem delal rucne tak me nevznikaly nedotahy k
reseni).</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV>Ja osobne bych osvetu vedl i tim smerem demonstrace co je na LPIS dobreho,
kde “zacinaji limity” LPISu, treba i s tou poznamkou viz vyse, aby si mapper
zvazil jestli zpusobem provedeni trasovani (pokud by treba neprovedl nasledne
upravy) spise nezhorsi stavajici data – vse ukazat na prikladech a pak by bylo
to gro jake upravy lze provadet pro udrzeni “cistych” dat. Pokud by to byla
osveta videama, tak se to da rozdelit na jednotliva videa + seznam, aby si
clovek mohl vybrat co ho zajima.</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV>Dejte vedet jestli mam neco takoveho zkusit a pohrat si, ale potreboval
bych na to cas, OSM mam jako konicka ve volnem case...</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV>Ahoj</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV>Pavel Bokr</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV
style='FONT-SIZE: small; TEXT-DECORATION: none; FONT-FAMILY: "Calibri"; FONT-WEIGHT: normal; COLOR: #000000; FONT-STYLE: normal; DISPLAY: inline'>
<DIV style="FONT: 10pt tahoma">
<DIV> </DIV>
<DIV style="BACKGROUND: #f5f5f5">
<DIV style="font-color: black"><B>From:</B> <A title=mkyral@email.cz
href="mailto:mkyral@email.cz">Marián Kyral</A> </DIV>
<DIV><B>Sent:</B> Friday, January 29, 2016 8:22 AM</DIV>
<DIV><B>To:</B> <A title=talk-cz@openstreetmap.org
href="mailto:talk-cz@openstreetmap.org">OpenStreetMap Czech Republic</A> </DIV>
<DIV><B>Subject:</B> Re: [Talk-cz]Priklady rucni mapovani, trasovani LPISu, co
neni LPISu moc OK a jak aktualizovat rucni mapu dle LPISu a pritom ji nezhorsit
- Re: Tracer LPIS - drobne relikty puvodnich drivev ymapovanych poli a luk po
pretrasovani podle LPIS</DIV></DIV></DIV>
<DIV> </DIV></DIV>
<DIV
style='FONT-SIZE: small; TEXT-DECORATION: none; FONT-FAMILY: "Calibri"; FONT-WEIGHT: normal; COLOR: #000000; FONT-STYLE: normal; DISPLAY: inline'>Ahoj,<BR>tenhle
víkend jsem pryč, takže zatím jen pár poznámek:<BR><BR>*) Možnost slučování
jednotlivých polí se na začátku probírala, nakonec převážil názor
neslučovat.<BR><BR>*) Mikromezery mezi poli jsou bohužel realitou. Tracer se je
snaží eliminovat slučováním blízkých uzlů, ale kde není uzel, tam není co
sloučit (leda že by se dodělalo nalepování na hranu sousedního pole - tedy
včlenit daný uzel do sousední hrany). Jde to udělat dodatečně ručně, ale je s
tím dost práce.<BR><BR>*) Barevné odlišení jednotlivých kultur - veřejné WFS,
které poskytují to myslím neumožňuje - taky by se mi to líbilo. Nicméně ten
jejich portál používá jiný webservis, který to
umí.<BR><BR>http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/<BR><BR><IMG
alt=""
src="wlmailhtml:{AAEBFBC0-28F1-4355-8F88-A77680F52809}mid://00000143/!cid:m1528c3ca1a3m1095"><BR><BR>Marián<BR><BR>
<P>---------- Původní zpráva ----------<BR>Od: Pavel Bokr
<osm@kraluvdvur.cz><BR>Komu: OpenStreetMap Czech Republic
<talk-cz@openstreetmap.org><BR>Datum: 29. 1. 2016 2:26:13<BR>Předmět:
[Talk-cz] Priklady rucni mapovani, trasovani LPISu, co neni LPISu moc OK a jak
aktualizovat rucni mapu dle LPISu a pritom ji nezhorsit - Re: Tracer LPIS -
drobne relikty puvodnich drivev ymapovanych poli a luk po pretrasovani podle
LPIS</P><BR>
<BLOCKQUOTE>Ahoj,<BR><BR>jeste jsem se vice koukal na ten LPIS a jeho
trasovani u nas na Berounsku a <BR>mohu k tomu dodat i vizualizace konkretnich
prikladu a pritom dale uvazuji <BR>jak asi nejlepe vyuzit LPIS, abych na
Berounsku mapu pri aktualizaci pokud <BR>mozno vylespil a ne ji spise
“pokazil” a co by se k tomu jeste hodilo (viz. <BR>nize – na
konci).<BR><BR><BR><BR>STAVAJICI STAV RUCNIHO MAPOVANI PRED LPISEM<BR>Kdyz se
podivam na Berounsko tak zadne zjednoduseni pri rucnim mapovani se <BR>snad
nedelalo, mozna si fandim, ale myslim ze mapovani je celkem podrobne <BR>dle
podkladu ktere byly (jak uz jsem psal, co jsem delal ja tak jsem delal
<BR>korekce posunu), jo skoda ze nejde trasovat dle ortofoto cuzk, to si
myslim, <BR>ze by pak presnost byla srovnatelna s LPISem. Co je ve skutecnosti
u sebe <BR>tak vetsinou sdili stejne hranicni body, tam kde byla mezi plochami
cesta <BR>jsem ja treba nechaval mezeru. Neclenil jsem velka pole na mala po
<BR>jednotlivych polickach, pokud k tomu nebyl duvod (rozdeleni mezi nebo
<BR>odlisny typ landuse). Jak tady u nas vypadaji puvodni rucne mapovane
plochy <BR>ve srovnani LPISem je videt na
prikladech:<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis1.pdf<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis2.pdf<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis3.pdf<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis4.pdf<BR><BR>Snad
to neni tak hrozne, IMHO to neni zas tak spatne a proto resim, aby po
<BR>dalsim pripadnem rozvoji pretrasovani nebyl stav OSM naopak horsi nez je
<BR>toto. (kdyby ta rucni prace byla zjednodusena nebo odflaknuta bylo by to
<BR>jednodusii ji “zahodit” a rovnou trasovat a neresit
problemy).<BR><BR><BR><BR><BR><BR>VYSLEDKY PRETRASOVANI PUVODNE RUCNE MAPOVYCH
OBLASTI PODLE LPISU<BR>Nevim jestli vetsina dosavadnich trasovani nebyla na
Berounsku vzhledem ke <BR>stavajicim datum spise k horsimu
viz:<BR><BR>Relikty:<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-trasovani-relikty1.pdf<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-trasovani-relikty2.pdf<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-trasovani-relikty3.pdf<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-trasovani-relikty4.png<BR><BR>Prekryvy
(na ne uz bylo upozorneno, me to ale uplne doslo az kdyz jsem videl
<BR>tohle):<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-trasovani-prekryvy1.pdf<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-trasovani-prekryvy2.pdf<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-trasovani-prekryvy3.png<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-trasovani-prekryvy4.png<BR><BR>Nevim
jak bych byl potesen z takovych dat kdybych si je z OSM stahnul k <BR>nejakemu
vyuziti nebo analyze....<BR><BR>Na druhou stranu trasovat se evidentne da i
lepe – bez reliktu a bez <BR>prekryvu, kdyz se asi vi jak na to (je berounsku
jeden takovy kousek kde <BR>jsou plochy z tohoto pohledu
OK):<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-trasovani-bez-reliktu-bez-prekryvu.png<BR><BR>Nastesti
vetsina ploch v okoli Berouna jeste takto pretrasovana
neni<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-netrasovano.png<BR>a
snad prave proto jsem vyprovokoval tuto diskuzi a i sam o tom stale
<BR>uvazuji, aby pak Berounsko nebylo plne podobnych ci jinych vad a jeste nez
<BR>se za ucelem aktualizace pripadne pretrasuje dalsi cast tak, aby se resilo
<BR>jak to pripadne delat/nedelat.<BR><BR><BR>Pokud by nekdo chtel videt tato
data “dynamicky” tak nabizim ke stazeni <BR>projekt v QGISu z nehoz obrazky
pochazi nebo alespon videozaznam z
QGISu:<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-qgis.zip<BR>https://www.youtube.com/watch?v=zlsXDcI_GSI<BR>(to
ze vam v qgisu nebudou pri vetsim zvetseni zcela presne sedet hrany na
<BR>sobe je mozna tim, ze jsem OSM data reprojektoval z WGS do JTSK tim co
QGIS <BR>nabizi a je tam asi nejaka mala nepresnost)<BR><BR><BR><BR><BR><BR>NE
VSE CO JE V LPISU BYCHOM ASI CHTELI MIT V OSM<BR>Uz jsem zminoval ze se mi v
LPISu neco nezda, ted k tomu spise skutecne <BR>ukazky: zbytecne diry mezi
poli (ve skutecnosti neexistuji), zbytecne <BR>“artefatky” v geometriich (opet
ve skutecnosti neexistuji), chybejici pole <BR>(tam treba davat pozor a
dodelat rucne)
apod:<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/lpis-diry1.png<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/lpis-diry2.jpg<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/lpis-artefakt1.png<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/lpis-artefakt2.png<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/lpis-strom-v-louce1.jpg<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/lpis-strom-v-louce2.jpg<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/lpis-nekde-chybi-cast-pole-jinde-pole-zahrnuje-i-mez-se-stouhou.jpg<BR>Tam
kde se podrobne rucne nemapuje to jsou opravu detaily, mozna by se dalo
<BR>rici i “kraviny”, ale tam kde jsem treba podrobne mapoval uvazuji jestli
<BR>natrasovat tyto veci a jit pryc nepovede ke zhorseni OSM dat (vyrezane
<BR>jednotlive stromy v louce kde trava rosta i pod nimi asi nejsou zavazne
<BR>chyby, ale nevim jestli takovehle detaily v OSM chceme). Tyto priklady
jsou <BR>jen z okoli nasi “vesnice”, kde to znam.<BR><BR><BR><BR><BR><BR>JAK
AKTUALIZOVAT RUCNE TVORENOU MAPU DLE LPIS A PRITOM JI NEZHORSIT?<BR>Ja osobne
si puvodni rucni mapy landuse na Berounsku celkem vazim (mozna <BR>proto, ze
jsem do toho dal dost casu a snazil jsem se byt podrobny a <BR>presny – nekdy
snad i vic nez urednik co klika LPIS, akorat jsem mel horsi <BR>podklady).
Jestli jsem az moc precitlively na svoji praci tak sorry...<BR><BR>Soucasne
jsem si zkusil i pretrasovani LPISu v tom co uz je rucne mapovano <BR>(tracer
uz nedela relikty, ale smaze i cely zbytek pole, to se samozrejme
<BR>dotrasuje ze sousednich LPIS ploch ovsem je nutne davat pozor, zda-li jsou
v <BR>LPISu vsechny, nektere pole/louky nebo jejich casti tam
chybi).<BR><BR><BR>1) Jednodussi vidim situaci u jednotlivych poli/luk – ty
bude vetsinou asi <BR>vyhodnejsi pretrasovat a rucne pak doupravit pripadne
detaily, ci je <BR>zpresnit (uz jsem si zkusil).<BR><BR><BR>2) U velkych
(“multi”) poli/luk mi prijde lepsi zachovat v OSM “scelene” <BR>lany (ty kdy
mezi nimi nejsou meze a jsou to lany stejneho typu). Do OSM se <BR>tak
nedostanou neexistujici mezery ani geometricke “artefakty” (navic by
<BR>zbytecne narostly data). Nebude ani treba resit jestli nahodou tam pak
<BR>nechybi neco co v LPIS neni a pri pretrasovani by se mohlo ztratit (farmar
<BR>“nejede” ve vecech co potrebuji LPIS).<BR><BR>U tech “multi” poli/luk co
byly podrobne rucne zmapovany bych velmi <BR>dulezitou roli videl v prvni rade
kontrolu kultury – farmland/meadow/orchard <BR>apod., pripadne tag crop. To
bude asi nejzasadnejsi chyba v rucnim mapovani <BR>(obzvlaste u toho co je ze
stareho cernobileho uhulu). To bych v ramci multi <BR>poli/luk spise nez
trasovanim resil rucnim delenim/spojovanim stavajicich <BR>ploch. Pak bych
videl za potrebnou kontrolu a upravu prubehu vnejsi hranice <BR>(coz asi
znamena opet rucni praci) – ze by se dle LPISu aktualizoval vnejsi <BR>obvod
multi pole/louky – ale nejak rozumne, trochu plynule bez <BR>neodduvodnenych
“odskoku”, ktere v LPISu byvaji.<BR><BR>U multi poli/luk by tak byly spolecne
plochy pro vice jednotlivych LPIS <BR>polygonu, tim by ale nebyly navazany na
IDcka (ref) v LPISu (vadi/nevadi <BR>???). Nebylo by to tedy rozsekabe dle
LPISu, mozna bude nazornejsi
animace:<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-scelene-rozdelene-plochy.gif<BR>(samostatne
obrazky jsou
<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-zachovane-celky-poli-a-luk.png
<BR>a
<BR>http://osm.kraluvdvur.cz/lpis-berounsko/osm-lpis-rozdelene-celky-poli-a-luk.png
<BR>)<BR><BR>Je toto spravne nebo spatne (pro uzemi kde je podrobna rucni mapa
a soucasne <BR>cas se o ni rucne starat lepe nez klikat z LPISu)??? Ja osobne
bych asi toto <BR>ve svem okoli preferoval jako zpusob aktualizace stavajicich
dat s vyuzitim <BR>LPIS, ale jsem zvedav na nazor a pripominky ostatnich. Uz
jsem si to i <BR>zkusil na https://www.openstreetmap.org/relation/1659752
(mimochodem nektere <BR>inner prvky jsem resil trasovanim z LPISu a jejich
vtelenim do teto relace, <BR>outer jsem upravil rucnim posunem bodu dle
podkladu z WMS), pokud to <BR>neuznate jako pitomost muzu to zkusit i
jinde...<BR><BR><BR><BR><BR><BR>CO BY SE K TAKOVE RUCNI SPRAVE MOHLO
HODIT?<BR>1) Pokud by vyse uvedeny pristup nebyl spatny (treba tam, kde bych
to chtel <BR>mit rozumne spravovane) tak by hoooodne pomohla nejaka podkladova
mapa, ve <BR>ktere by byly barvou nebo srafou odliseny jednotlive
“kultury”/”vyuziti” <BR>pudy pro kontrolu co je louka/pole/sad (pripadne pro
kontrolu tagu crop) <BR>jestli je to tak i v OSM a nebo ne. Jak nekdo psal, ze
trasovani v jiz <BR>zmapovanem neni jednoduche tak toto by pomohlo rozhodnout
ze je na miste <BR>trasovat/rucne opravit chybu v typu landuse. Pokud uz je
toto k dispozici <BR>tak budu rad za link.<BR><BR>2) Pro rucni upravu vnejsich
hranic multi poli/luk by se asi hodilo i neco <BR>co by umelo pretrasovat
hranici po jednotlivych bodech podobne jako funguje <BR>klavesa F co nasleduje
jiz existujici linii v OSM nebo tomuto nejak pomohlo <BR>ze by treba vytvorilo
cestu z lomovych bodu v LPISu az treba po misto kde se <BR>v LPISu hranice
rozdvojuje a ta cesta by se nejakymi nastroji zakomponovala <BR>do plochy.
Tohle uz ale ted trochu placam, zas tolik rucnich uprav jsem <BR>podle LPISu
neudelal, abych mohl byt presny, jen v podstate delam <BR>pretrasovani vnejsi
hranice ze linii v OSM pasuji na grafickou predlohu tech <BR>zelenych linii
(uzitecna je k tomu funkce W – rezim zvysovani presnosti <BR>cest), akorat to
proste delam rucne.<BR><BR><BR><BR><BR>Snad me za moje maily a moje stourani
do trasovani LPISu jeste uplne <BR>neproklinate ... kdyz budu trochu v klidu
spat ze se nebudou v datech v mem <BR>rozlezat chyby a vady tak dam pokoj
:-)<BR><BR>Pavel Bokr
<BR><BR><BR>_______________________________________________<BR>Talk-cz mailing
list<BR>Talk-cz@openstreetmap.org<BR>https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz</BLOCKQUOTE>=
<P>
<HR>
_______________________________________________<BR>Talk-cz mailing
list<BR>Talk-cz@openstreetmap.org<BR>https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz<BR></DIV></DIV></DIV></BODY></HTML>