<html><body>OK. Dálnice a sjezdy jsou dost specifická oblast. A já nejsem typický uživatel navigace. Tu si většinou zapínám až v momentě, kdy se potřebuji prokličkovat na konkrétní místo ve velkém městě. Jinak mi stačí znát směr, čísla cest po kterých se pojede a žena s mapou jako záloha :-D<br><br>A aby to nevyznělo špatně - nemám nic proti klíči destination(s)=* nebo jak se přesně jmenuje.<br><br>Marián<br><br><aside>
---------- Původní e-mail ----------<br>
Od: Jan Martinec <jan@martinec.name><br>
Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz@openstreetmap.org><br>
Datum: 22. 5. 2017 21:51:24<br>
Předmět: Re: [Talk-cz] Náměstí a třídy
</aside><br><blockquote data-email="jan@martinec.name"><div dir="auto"><div>Jo - například OsmAnd říká "za 500 metrů odbočte vpravo a pak za 100 metrů odbočte vlevo" a taky ukazuje pruh a vypisuje destination= na tom pruhu, <a href="http://resp.na">resp.na</a> way za ním. Sice by stačilo jen jedno z toho, ale takhle to výrazně usnadňuje orientaci třeba tady (sjezd z D0 od D1 na Strakonickou směr D4),</div><div dir="auto">kde by hlasová navigace říkala jen "Sjeďte doprava! Doleva! Doleva! Doprava na I/4!" - když k tomu je vidět nápis "Příbram/Písek/Strakonice," který právě _odpovídá ceduli_, tak to dost pomůže. </div><div dir="auto"><a href="http://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=49.9804%2C14.5046%3B49.9275%2C14.3427#map=15/49.9845/14.3977&layers=N">http://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=49.9804%2C14.5046%3B49.9275%2C14.3427#map=15/49.9845/14.3977&layers=N</a><br></div><div dir="auto">Jistě, cedule se mění rychleji než číslování silnic, ale stejně tak se mění cokoli jiného, co mapa zachycuje; "nemapujme, mohlo by se to změnit" je recept na prázdnou mapu.</div><div dir="auto"><br></div><div dir="auto">Zdar,</div><div dir="auto">HPM </div><div dir="auto"><br><div dir="auto"><br><div>Dne 22. 5. 2017 21:24 napsal uživatel "Marián Kyral" <<a href="mailto:mkyral@email.cz">mkyral@email.cz</a>>:<br><blockquote style="margin:0 0 0 0.8ex;border-left:1px#ccc solid;padding-left:1ex">
<div>
<div>Dne 22.5.2017 v 00:14 Jan Martinec
napsal(a):<br>
</div><div>
<blockquote>
<div dir="auto">
<div><br>
<div><br>
</div>
</div>
<div dir="auto">
<div>
<div>
<blockquote style="margin:0 0 0 0.8ex;border-left:1px#ccc solid;padding-left:1ex">
Na druhou stranu je to ale nekonzistentní ("Dolní Lhota,
nám." vs. "Horní Lhota (nám.)" vs. "Prostřední Lhota
nám.")</blockquote>
</div>
</div>
</div>
<div dir="auto">Ano. Můžeme se nad tím pohoršovat, ale svět,
který mapujeme, nezapadá do Backus-Naurovic normálních forem,
musíme fungovat s vědomím jeho nekonzistence.</div>
<div dir="auto">
<div>
<div>
<blockquote style="margin:0 0 0 0.8ex;border-left:1px#ccc solid;padding-left:1ex">a
např. tady se píše, že zkratky na směrových tabulích by
se používat určitě neměly: <a href="https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:destination#Value" rel="noreferrer">https://wiki.openstreetmap.org<wbr>/wiki/Key:destination#Value</a>
- Už jsem takhle opravil všechny možné "Uh. Hradiště" a
"Jablonec n. N." atd. Je nějaký důvod, aby to u
rozcestníků bylo jinak?<br>
</blockquote>
</div>
</div>
</div>
<div dir="auto">A zase ten soulad s realitou: ani v rámci
pražského Městského Okruhu, který jsem za poslední týden
párkrát projel, to není konzistentní: Ústí n.L., Ústí n.Lab.,
Ústí nad Labem - všechno máme, jak se to zrovna vešlo na
ceduli. V okamžiku, kdy jedu podle navigace, očekávám, že mi
ukáže "odbočka bude značena *přesně takto*," i když je to
třeba v rozporu s PSJČ a wiki a kdečím ještě: v tu chvíli jako
uživatel řeším tři věci, nechci a nepotřebuju ještě přidat
kognitivní zátěž "je Uh.Hradiště na ceduli totéž jako Uherské
Hradiště v navigaci?", i když místním je to Přece Jasný. </div>
<div dir="auto">
<div>
<div>
<blockquote style="margin:0 0 0 0.8ex;border-left:1px#ccc solid;padding-left:1ex">
</blockquote>
</div>
</div>
</div>
<br>
</div>
</blockquote>
<br></div>
Navigace by ti neměla napsat, že máš odbočit na Uh. Hradiště - ten
cíl na té ceduli vůbec nemusí být. A nebo tam bude jinak, protože se
mezitím změnila cedule. Tohle prostě neuhlídáme.<br>
<br>
Správná navigace by to měla říct, odbočte vlevo na silnici I/67. To
se tak často nemění a pokud ano, tak je větší šance, že se to změní
i v OSM. A taky to není závislé na tom, jaké cíle se rozhodnou na
ceduli vyjmenovat.<br>
<br>
Si takhle člověk jede na Bratislavu a těsně před Bratislavou mu ta
Bratislava z cedule zmizí - zažil jsem.<font color="#888888"><br>
<br>
Marián</font><div><br>
<br>
<blockquote>
<div dir="auto">
<div dir="auto">Zdar, </div>
<div dir="auto">Honza Piškvor Martinec </div>
<div dir="auto">
<div>
<div>
<blockquote style="margin:0 0 0 0.8ex;border-left:1px#ccc solid;padding-left:1ex"><font color="#888888"><br>
<br>
-- <br>
Michal Fabík<br>
<br>
______________________________<wbr>_________________<br>
Talk-cz mailing list<br>
<a href="mailto:Talk-cz@openstreetmap.org">Talk-cz@openstreetmap.org</a><br>
<a href="https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz" rel="noreferrer">https://lists.openstreetmap.or<wbr>g/listinfo/talk-cz</a><br>
</font></blockquote>
</div>
<br>
</div>
</div>
</div>
<br>
<div></div>
<br>
<pre>______________________________<wbr>_________________
Talk-cz mailing list
<a href="mailto:Talk-cz@openstreetmap.org">Talk-cz@openstreetmap.org</a>
<a href="https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz">https://lists.openstreetmap.or<wbr>g/listinfo/talk-cz</a>
</pre>
</blockquote>
<br>
</div></div>
<br>______________________________<wbr>_________________<br>
Talk-cz mailing list<br>
<a href="mailto:Talk-cz@openstreetmap.org">Talk-cz@openstreetmap.org</a><br>
<a href="https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz" rel="noreferrer">https://lists.openstreetmap.or<wbr>g/listinfo/talk-cz</a><br>
<br></blockquote></div><br></div></div></div>
_______________________________________________<br>Talk-cz mailing list<br>Talk-cz@openstreetmap.org<br>https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz<br></blockquote></body></html>