[Talk-dk] Uasfalterede veje
Freek
freek_osm at vanwal.nl
Man Nov 2 10:06:27 GMT 2009
Endnu et andet synspunkt.
On Monday 02 November 2009 00:56:01 Jakob Riis Josephsen wrote:
> [...]
> Eks. 1) Munkedalsvej, Ry. Uasfalteret vej af god kvalitet - 3-4 huse har
> adresse her på - vejen er blind (dog udgår en del skovveje her fra).
>
> http://www.openstreetmap.org/?lat=56.0966&lon=9.715&zoom=14&layers=B000FTF
> http://jakob.josephsen.info/osm/DSC02137.JPG
> http://jakob.josephsen.info/osm/DSC02138.JPG
> [...]
> eller tagger I den simpelthen som (c):
> highway=unsurfaced
> name=Munkedalsvej
I tend to use that last one in situations like this where there's a good
quality unsurfaced road, especially when there are also houses next to it.
It's practically my alternative to highway=residential,surface=unpaved.
Although my reason for using it is that it renders like it should (as opposed
to surface=unpaved), this is in my opinion not really tagging for the
renderer, because the tag is factually correct.
> Eks. 2) Ryhule, Gl. Rye. Forbindelsesvej mellem landsbyen Addit og
> Gammel Rye, en del af vejen er ikke asfalteret og kvaliteten af vejen
> minder om Munkedalsvej ovenfor.
>
> http://www.openstreetmap.org/?lat=56.05012&lon=9.66248&zoom=15&layers=B000F
> TF
I would need a picture to judge.
> Eks. 3) Sødalsvej, Veng. Vejen er gennemgående fra Veng til Høver, men
> benyttes meget sjældent som sådan. Der er én beboelse ved den ene ende
> af vejen. Kvaliteten er som en bedre markvej - den kan køres i
> personbil, men ikke mere end lige...
>
> http://www.openstreetmap.org/?lat=56.1286&lon=9.8985&zoom=14&layers=B000FTF
> http://img.geocaching.com/cache/log/29b43cc1-748a-435a-ba22-43313ae6e04c.jp
Looks like a track to me...
P.S. You're really productive, I'm impressed ;-)
--
Freek
More information about the Talk-dk
mailing list