[Talk-dk] KMS datasæt i OSM og ophavsret
Frank Sørensen
frank at jkelloggs.dk
Tor Okt 29 17:44:27 GMT 2009
Hej Morten,
jeg vil lige indlede med at fortælle, at jeg også på egen hånd har kontaktet
Peter Brodersen om sagen, hvor jeg også lægger op til, at vi får en utvetydig
tilkendegivelse fra KMS i den sag. Og jeg afventer i øjeblikket svar fra
Peter.
Og så vil jeg sige, at jeg kan godt forstå en stor del af de overvejelser, som
du fremlægger. Det er selvfølgelig gigant-ærgerligt at måtte slette data igen,
hvis der er gået et stykke arbejde i at importere dem. Og kvaliteten af disse
data er jo også høj, hvilket heller ikke gør det mindre ærgerligt.
Men det jeg ikke kan følge i din argumentation, er at du mere eller mindre
siger, at det er i orden at lægge data ind i projektet, som er omfattet af
ophavsret - hvis blot man _bagefter_ spørger producenten og får tilladelse. Og
det finder jeg meget uholdbart og i absolut modstrid med de betingelser som
gælder for OpenStreetmap. Problemet er, at så lang tid datasættet ligger i OSM
uden at ejeren har givet et sådant tilsagn - så lever OSM ikke op til sig egen
Creative Commons-betingelse.
Hvis man skulle tage konsekvensen af det du siger, så kunne vi lige så godt
give os til at tegne KML-filer af fra Google Earth, og importere dem til OSM i
en optimistisk forventning om, at Google, COWI og andre ortofoto-producenter
efterfølgende vil fraskrive sig deres ophavsret på de vektor-data, som vi har
kopieret. Det holder simpelthen ikke.
Tilgangen til import af data skal være lige omvendt: Som bidragyder til OSM er
man forpligtet til at have det rettighedsmæssige grundlag i orden _før_ man
giver sig til at importere et bestemt datasæt, uanset størrelse. Og nu må jeg
gentage: Det står på de introducerende OpenStreetmap-sider i vendinger, som
ikke burde være til at misforstå.
Sagen om DAGI mener jeg er soleklar. KMS har p.t. eksklusivt ejerskab på det
pågældende linjetema, og derfor hører det ikke til i et projekt som
OpenStreetmap, der definerer sig selv som "copyleft". Datasættet kan bruges til
mange andre formål under de givne betingelser, men det hører ikke til i OSM.
Det står eksempelvis dig og andre frit for på egen hånd at trække OSM-
kortværket ud og kombinere det med DAGI-sættet via de værktøjer, som du nu
selv måtte ligge inde med. Du må blot ikke genudgive det kombinerede produkt
som om det var rent Creative Commons / copyleft.
Jeg har selv i flere år arbejdet som systemudvikler inden for geodata - og jeg
vil sige, at det bør ikke være hensynet til den tekniske udfordring i at lægge
data ind, der gør, at de relevante personer for øjeblikket tøver med at slette
de linjer igen. Hvis KMS en dag frigiver shape-filerne under betingelser som er
OSM-kompatible, så skal jeg hjertensgerne bidrage med noget software som kan
automatisere importen af dem. Det er et mindre problem, skulle jeg hilse og
sige.
Mvh. Frank
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20091029/edda8a42/attachment.html>
More information about the Talk-dk
mailing list