[Talk-dk] Underliggende lag overskygger overliggende lag
Kent B. Hansen
kent at tpv.dk
Fre Okt 30 10:13:05 GMT 2009
Hej liste,
Jeg er ved at mappe den lokale fodboldklub (Sanderum Boldklub), men
jeg er stødt ind i lidt problemer:
Jeg har lavet en leisure=sports_centre, sport=soccer som dækker hele
området - denne har jeg sat en layer=-1 på.
Derudover har jeg mappet de enkelte boldbaner (leisure=pitch,
sport=soccer) og parkeringsområder (amenity=parking) - disse ligger på
standard-laget (layer=0).
Problemet er at området i lag -1 dækker for de områder som ligger i
lag 0 - veje og stier i lag 0 kan dog godt ses. :-(
Hvorfor opfører kortet sig sådan? Hvordan undgår jeg det?
Jeg kan selvfølgelig lave "huller" i det underliggende lag
(multipolygon-relation, med outer/inner) - men det bliver temmeligt
omstændigt hvis jeg laver mange områder...
Boldklubben kan findes her:
http://www.openstreetmap.org/?lat=55.36047&lon=10.32336&zoom=17&layers=B000FTF
Jeg har vedhæftet 2 screenshots: ét hvor jeg har fjernet området på
lag -1 og ét hvor I kan se hvordan det overskygger de andre områder.
Mvh.
Kent B. Hansen
-------------- næste del --------------
En vedhæftet fil der ikke var tekst, er blevet fjernet...
Navn: SB2.png
Type: image/png
Størrelse: 62635 bytes
Beskrivelse: ikke tilgængelig
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20091030/c15abfa6/attachment.png>
-------------- næste del --------------
En vedhæftet fil der ikke var tekst, er blevet fjernet...
Navn: SB1.png
Type: image/png
Størrelse: 62164 bytes
Beskrivelse: ikke tilgængelig
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20091030/c15abfa6/attachment-0001.png>
More information about the Talk-dk
mailing list