[Talk-dk] Duplikerede adresser med OSM Street Auto Updater
Tomas Groth
tomasgroth at yahoo.dk
Ons Aug 4 13:37:06 BST 2010
Hej Peter
Hvis du rettede den bug du nævner for et par dage siden, så er dette måske en ny
bug - jeg brugte nemlig Updateren i går aftes, og det var så der dupleterne
opstod... Det drejer sig konkret bl.a. om vejen "Statene" i Ærøskøbing, hvis du
har brug for et eksempel.
Hvad er forresten forklaringen på noderne med nummer "501" eller lignende?
Mvh Tomas
----- Original Message ----
> From: Peter Brodersen <peter at ter.dk>
> To: OpenStreetMap Denmark <talk-dk at openstreetmap.org>
> Sent: Wed, August 4, 2010 2:12:50 PM
> Subject: Re: [Talk-dk] Duplikerede adresser med OSM Street Auto Updater
>
> Hej,
>
> Jeg fandt (og rettede) en bug i updateren for et par dage siden. I
> grove træk handlede det om at nye adresser på en vej med et vej-id på
> fx "0123" blev gemt som "123". Så når man efterfølgende slog den vej
> op, blev de nye adresser ikke fundet, og dermed oprettet igen.
>
> Derudover var der få grænsetilfælde, hvor man oprettede nye adresser,
> og ved et efterfølgende opslag kort efter var XAPI-tjenesterne ikke
> nået at blive opdateret med de nye adresser.
>
> Jeg skal nok sørge for at få lavet et oprydningsprogram til formålet
> (nu hvor jeg også har lavet updateren, der lavede dubletterne i første
> omgang :-) ). Så du behøver ikke at være bekymret for at bruge
> applikationen fremover. Du kan godt slette dubletterne manuelt, hvis
> du har brug for det, men ellers skal jeg som sagt nok sørge for at der
> bliver ryddet op. Det kommer til at ske automatisk, så det gør ingen
> forskel om der er 3 eller 300 dublet-punkter.
>
> - Peter Brodersen
> (der står bag Updater-funktionen)
>
> 2010/8/4 Tomas Groth <tomasgroth at yahoo.dk>:
> > Hej!
> >
> > Jeg har kortlagt et par gader med nybyggeri, og har brugt "OSM Street Auto
> > Updater" fra http://osm.ter.dk/address_street.php til at indsætte
>adresse-noder.
> > Jeg var vist ikke helt opmærksom nok da jeg gjorde det, for det har
>resulteret i
> > nogle duplikerede adresse-noder, og der er også dukket nogen op med
nummeret
> > 501. Skal jeg bare slette de gamle noder, eller er der en bedre
> > oprydningsprocedure? Og hvad kan jeg evt. gøre næste gang for at undgå at
> > problemet opstår igen?
> >
> > Mvh Tomas
> >
> >
> >
> >
> >
> > _______________________________________________
> > Talk-dk mailing list
> > Talk-dk at openstreetmap.org
> > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
> >
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
More information about the Talk-dk
mailing list