[Talk-dk] Duplikerede adresser med OSM Street Auto Updater
Tomas Groth
tomasgroth at yahoo.dk
Ons Aug 4 16:04:22 BST 2010
Hej
Det lyder jo til at være blevet en kompliceret affære! Jeg tror bare jeg sletter
de gamle noder på de gader jeg har haft fat i - det drejer sig ikke om så mange
noder.
Mvh Tomas
----- Original Message ----
> From: Peter Brodersen <peter at ter.dk>
> To: OpenStreetMap Denmark <talk-dk at openstreetmap.org>
> Sent: Wed, August 4, 2010 3:00:19 PM
> Subject: Re: [Talk-dk] Duplikerede adresser med OSM Street Auto Updater
>
> Hej,
>
> Ah, nu kan jeg se problemet. Problemet er, at der er tale om en
> kommune, hvor alle vejene har fået nye vej-numre (efter
> kommunalreformen). Der er ingen enkelt løsning på dette.
>
> Opdateringsværktøjet tager udgangspunkt i en kommunekode+vejkode og
> henter alle adresser fra de offentlige systemer, og henter så alle
> adresser i OpenStreetMap ved samme kommunekode+vejkode. Men slår man
> en vej op (fx Statene) med den nye vejkode, fandtes der ingen
> eksisterende adresser med den nye vejkode.
>
> Så der eksisterer både en Kildehaven 32 (#845588744) med den nye
> vejkode og en Kildehaven 32 (#341756073) med den gamle vejkode:
>
> http://www.openstreetmap.org/browse/node/341756073
> http://www.openstreetmap.org/browse/node/845588744
>
> Dog, bruger man den gamle nodes kommunekode+vejkode:
> http://osm.ter.dk/address_street.php?MunicipalityCode=493&StreetCode=0085
> .. så tilbyder værktøjet rigtigt nok at slette alle de gamle adresser,
> idet de ikke længere findes under de koder.
>
> En oprydningsmulighed kan være at fjerne alle forældede adresser
> (under gamle kommuner) fra systemet, men så kommer der til at mangle
> mange adresser fremover, indtil de manuelt er tilføjet (eller vi har
> fået et helt friskt dump).
>
> http://osm.rasher.dk/ er desværre stadigvæk nede; den tog ellers
> udgangspunkt i eksisterende nodes fra OSM og brugte deres
> vejkode-værdier til at lave opslag. Sådan kunne man let markere fx en
> by, man selv havde opdateret med vejnavnene og få fjernet de gamle
> adresser.
>
> Jeg må se, om jeg kan lave noget lignende.
>
> - Peter Brodersen
>
>
> 2010/8/4 Tomas Groth <tomasgroth at yahoo.dk>:
> > Hej Peter
> >
> > Hvis du rettede den bug du nævner for et par dage siden, så er dette måske
>en ny
> > bug - jeg brugte nemlig Updateren i går aftes, og det var så der dupleterne
> > opstod... Det drejer sig konkret bl.a. om vejen "Statene" i Ærøskøbing, hvis
>du
> > har brug for et eksempel.
> >
> > Hvad er forresten forklaringen på noderne med nummer "501" eller lignende?
> >
> > Mvh Tomas
> >
> >
> >
> > ----- Original Message ----
> >> From: Peter Brodersen <peter at ter.dk>
> >> To: OpenStreetMap Denmark <talk-dk at openstreetmap.org>
> >> Sent: Wed, August 4, 2010 2:12:50 PM
> >> Subject: Re: [Talk-dk] Duplikerede adresser med OSM Street Auto Updater
> >>
> >> Hej,
> >>
> >> Jeg fandt (og rettede) en bug i updateren for et par dage siden. I
> >> grove træk handlede det om at nye adresser på en vej med et vej-id på
> >> fx "0123" blev gemt som "123". Så når man efterfølgende slog den vej
> >> op, blev de nye adresser ikke fundet, og dermed oprettet igen.
> >>
> >> Derudover var der få grænsetilfælde, hvor man oprettede nye adresser,
> >> og ved et efterfølgende opslag kort efter var XAPI-tjenesterne ikke
> >> nået at blive opdateret med de nye adresser.
> >>
> >> Jeg skal nok sørge for at få lavet et oprydningsprogram til formålet
> >> (nu hvor jeg også har lavet updateren, der lavede dubletterne i første
> >> omgang :-) ). Så du behøver ikke at være bekymret for at bruge
> >> applikationen fremover. Du kan godt slette dubletterne manuelt, hvis
> >> du har brug for det, men ellers skal jeg som sagt nok sørge for at der
> >> bliver ryddet op. Det kommer til at ske automatisk, så det gør ingen
> >> forskel om der er 3 eller 300 dublet-punkter.
> >>
> >> - Peter Brodersen
> >> (der står bag Updater-funktionen)
> >>
> >> 2010/8/4 Tomas Groth <tomasgroth at yahoo.dk>:
> >> > Hej!
> >> >
> >> > Jeg har kortlagt et par gader med nybyggeri, og har brugt "OSM Street
>Auto
> >> > Updater" fra http://osm.ter.dk/address_street.php til at indsætte
> >>adresse-noder.
> >> > Jeg var vist ikke helt opmærksom nok da jeg gjorde det, for det har
> >>resulteret i
> >> > nogle duplikerede adresse-noder, og der er også dukket nogen op med
> > nummeret
> >> > 501. Skal jeg bare slette de gamle noder, eller er der en bedre
> >> > oprydningsprocedure? Og hvad kan jeg evt. gøre næste gang for at undgå
>at
> >> > problemet opstår igen?
> >> >
> >> > Mvh Tomas
> >> >
> >> >
> >> >
> >> >
> >> >
> >> > _______________________________________________
> >> > Talk-dk mailing list
> >> > Talk-dk at openstreetmap.org
> >> > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
> >> >
> >>
> >> _______________________________________________
> >> Talk-dk mailing list
> >> Talk-dk at openstreetmap.org
> >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
> >>
> >
> >
> >
> >
> > _______________________________________________
> > Talk-dk mailing list
> > Talk-dk at openstreetmap.org
> > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
> >
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
More information about the Talk-dk
mailing list