[Talk-dk] Sammenhold adresse-positioner fra OSM med AWS
Polderrunner
opn-osm at ngc7000.org
Tir Feb 16 19:39:53 GMT 2010
Peter Brodersen wrote:
>
> Det er den med stor sandsynlighed :-) Og hvis du bare i OSM tilføjer
> noden manuelt i nærheden af din adresse med følgende fire oplysninger:
> addr:housenumber
> addr:street
> addr:postcode
> addr:city
> .. vil du blot kunne slå den op umiddelbart efter med værktøjet og få
> den opdateret.
>
> Lige nu tester jeg en udgave, hvor man bare indsætter en masse
> node-ids, som man gerne vil have opdateret. Den tager højde for
> version, korte afstande under 1 m (så den ikke opdaterer allerede
> rettede nodes) og lange afstande over 500 m (hvilket tyder på en
> fejl).
Jeg har korrigeret en hel del KMS adresser med manglende apostroffer
(typisk gadenavne der ender på -allé). Hvis du i dit script sammenligner
adressedata bør du nok tage hensyn til varierende skrivemåde for ikke at
misse eksisterende adresser. Har de nye AWS adresser gadenavne med
specialtegn?
Ole
More information about the Talk-dk
mailing list