[Talk-dk] Hvordan sorterer vi veje i DK?
Kent B. Hansen
kent at tpv.dk
Tor Jan 7 21:01:47 GMT 2010
Hej Esben,
Næh, det tror jeg ikke - mon ikke det kun er et 'problem' i de lande
hvor de sætter betegnelsen (vej, stræde, gade, alle osv.) først i
ordet eller har 'bestemt formen' (f.eks. det engelske "The", eller
fransk "Le, La, Les, osv.") foran, så alfabetiseringen ryger?
Mvh.
Kent B. Hansen
7. jan. 2010 21.39 skrev Esben Damgaard <maillist at hvemder.dk>:
> Måske stiller jeg for mange spg. der ikke specifikt har med OSM at gøre,
> men kan så godt lide jer mennesker ;)
>
> Jeg har fået min oversættelse til http://www.maposmatic.org/ , men nu
> spørger de om vi sortere veje på en speciel måde i DK.
> Jeg kan ikke lige kommer i tanke om noget, men måske har jeg glemt noget.
>
> I kan se eksempler på hvad andre lande laver:
> http://git.savannah.gnu.org/cgit/maposmatic/ocitysmap.git/tree/ocitysmap/i18n.py
>
> Og i Catalansk vil de f.eks. have:
> Carrer del Mar --> Mar, c.
>
> Hvad skal jeg melde tilbage?
>
> Esben
>
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
More information about the Talk-dk
mailing list