[Talk-dk] Routable maps
Per Laustsen
perastruplaustsen at gmail.com
Fre Jul 2 11:59:04 BST 2010
Jeg har forsøgt lidt med at lægge osm kort på garmin nüvi og etrex legend
hcx og derefter søge på adresser - og det er desværre noget nedslående.
Hvad styre disse adresser - er det dataenen der blev indlagt fra kommunedata
eller hvad?
Man kan f.eks. ikke søge Syrenvej i Svendborg - Søger man f.eks. på Syrenvej
20 bliver man sendt til Bornholm. Ellers findes adressen i Bellinge,
Brenderup, Egå, Frederiksberg, Fruering, Galten, Grenå, Holme, Hørve,
Kerteminde, Langeskov, Pindstrup, Randers og Saksild
Er det noget jeg kan påvirke?
Jeg søgte også efter Grastenvej 213, som ligger på Thurø under Svendborg
postnummer. Kif har registreret vejen med navnet Graastenvej - jeg retter
dette når der bliver åbnet op igen - men har det betydning for søgning?
Er de en iblandt der kan kaste lidt lys over dette, for jeg mener det har
stor betydning hvis udbredelsen af OSM skal blive en succes
--
Med venlig hilsen
Per Laustsen
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20100702/dbcc033c/attachment.html>
More information about the Talk-dk
mailing list