[Talk-dk] Multipolygon 7
Jens Winbladh
jens at somewhere.dk
Ons Feb 23 20:23:39 GMT 2011
Hej
Kan se at de tilhører en relation - Adm. Boundary - med et sourcetag:
KMS(2009) og source_ref=http://www.kms.dk/Produktkatalog/DAGI/
(http://www.openstreetmap.org/browse/relation/226207)
Med tilhørende navn - Tårnby. Hvilket gør at de alle får navnet. - dette må
tydeligvis være en fejl.
Mener, ellers at DAGI ikke er tilladt at importere i OSM - eller hvad?!?
Kan se at det er rasher der rodet med relationen og her skrevet en længere
historie om det:
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/226207/history
/Jens Winbladh
Den 23. feb. 2011 21.04 skrev Kim Foder <kim at foder.dk>:
> Hej
>
> Ved et tilfælde opdagede jeg forleden at alle holmene omkring Saltholm
> alle sammen hedder Tårnby (se
> http://www.openstreetmap.org/?lat=55.61033&lon=12.79498&zoom=17&layers=M).
>
> Jeg er ikke stedkendt, men mener der må foreligge en fejl.
>
> En nærmere undersøgelse viser at alle holmenes kyststrækninger tilhører
> multipolygon 7 Tårnby.
>
>
> Da jeg ikke er stedkendt og ikke ved hvad der er meningen med
> multipolygonen, har jeg ikke rettet noget.
>
> Kim Foder
>
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
--
*Jens Winbladh*
Brynet 51, 6000 Kolding
Mobil: 26150926
Email:jens at somewhere.dk
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20110223/536dcad1/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.