[Talk-dk] Lidt statistik
Niels Elgaard Larsen
elgaard at agol.dk
Søn Feb 27 20:11:42 GMT 2011
On 2011-02-27 20:16, Jens Winbladh wrote:
> Super fedt
>
> Har du mulighed for at sætte flere tal ind i din tabel: f.eks. antal (de
> to tal du får procent satsen fra) - det vil give lidt mere information.
> F:eks. om man mangler 10.000 veje eller 10 stk. da vejnettet er meget
> ujævnt. Som Ole siger.
Ja, det vil være godt. Og nu vi er i gang med ønskelisten:
* Kunne vi få en liste for hvert postnummer med adressen på det første hus på hver
manglende vej?
* Eller et lag i osm.rashmer.dk med adresser, der mangler en vej. Og gerne et lag, der
bliver vist på et højere niveau end de eksisterende adresser.
Det begynder at blive svært at finde veje i Odsherred, selvom der mangler 20 pct.
>
> /Jens
>
> 2011/2/27 Jonas Häggqvist <rasher at rasher.dk <mailto:rasher at rasher.dk>>
>
> On 26-02-2011 13:05, Jonas Häggqvist wrote:
>
> On 24-02-2011 01:55, Jonas Häggqvist wrote:
>
> Jeg har rodet lidt med at generere noget statistik fra OSM
> databasen der
> ligger bag osm.rasher.dk <http://osm.rasher.dk> (når nu den
> alligevel er der).
>
> De kan fremover findes på adressen
> http://osm.rasher.dk/stats.txt
> (opdateret fra i engang i morgen)
>
>
> Der er desværre sneget sig en fejl ind, der har resulteret i at
> completeness-tallet er blevet for højt. Hvor meget for højt skal
> jeg ikke
> helt kunne sige på nuværende tidspunkt, men jeg regner med at
> finde en
> løsning og et (forhåbentligt) rigtigt resultat i løbet af i dag.
>
>
> Bare lige som en follow-up er her de korrekte (jeg er lidt mere
> sikker den her gang) tal:
>
> Postnumre | completeness_500m | completeness_250m | completeness_100m
> -----------+-------------------+-------------------+-------------------
> 1xxx | 93.81 | 93.53 | 90.84
> 2xxx | 94.39 | 93.38 | 85.22
> 3xxx | 82.34 | 80.67 | 72.54
> 4xxx | 72.33 | 70.28 | 63.45
> 5xxx | 76.10 | 74.22 | 68.10
> 6xxx | 85.96 | 83.93 | 77.38
> 7xxx | 72.57 | 70.12 | 64.01
> 8xxx | 81.17 | 79.19 | 72.42
> 9xxx | 64.63 | 62.59 | 56.28
>
> Som forklaret tidligere, så angiver det hvor stor en procent af
> addresse-knuder i postnummer-serien der har en korrekt navngivet vej
> inden for hhv 500, 250 og 100 meter.
>
> Det fulde overblik kan som sagt findes på
> http://osm.rasher.dk/stats.txt (opdateret en gang om dagen).
>
>
> --
> Jonas Häggqvist
> rasher(at)rasher(dot)dk
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org <mailto:Talk-dk at openstreetmap.org>
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
>
>
>
> --
> *Jens Winbladh*
>
> Brynet 51, 6000 Kolding
> Mobil: 26150926
> Email:jens at somewhere.dk <mailto:Email%3Ajens at somewhere.dk>
>
>
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
Mere information om maillisten Talk-dk.