[Talk-dk] Afstemning tagging af vejnavne i forb. med OSAK
Claus Hindsgaul
claus.hindsgaul at gmail.com
Man Mar 14 13:05:32 GMT 2011
>
>
>
> Jeg synes dog, at retningen vil blive noget kaotisk og usystematisk hvis
> mapperne selv skal redigere i adresseknuderne, og vi risikerer at det bliver
> gjort forskelligt og forkert.
>
> Det ville være langt bedre at have et eller andet websted, i stil med det
> pbro lavede til OSAK opdateringen, til at registrere disse ting. Ved at gå
> ind på kortet finder man vejen, og skriver herefter det korrekte navn.
>
> Pbro kan herefter opdatere adresseknuderne med en bot. Det er generelt min
> opfattelse, at vi skal holde fingrene fra de adresseknuder, og overlade det
> til botten at arbejde med dem.
>
>
Kunne man forestille sig en bot, der rettede adressepunkterne omkring vejen,
hvis en mapper tilføjede feltet "OSAK-name=Ndr Dragørvej" til vejen?
Mere præcist beskrevet:
1) SITUATION FØR MAPPER GRIBER IND:
Highway:
name=Nordre Dragørvej
addressepunkter:
name=Ndr Dragørvej
2) Mappen opdager modstriden og tilføjer et enkelt ekstra felt til vejen, så
vi har:
Highway:
name=Nordre Dragørvej
*OSAK-name=Ndr Dragørvej*
addressepunkter:
name=Ndr Dragørvej
3) Botten køres med jævne mellemrum, og opdager det nye tag. Den retter alle
vejens adressepunker således:
Highway:
name=Nordre Dragørvej
* *OSAK-name=Ndr Dragørvej
addressepunkter:
* name=Nordre Dragørvej*
* OSAK-name=Ndr Dragørvej*
Det synes jeg selv, virker relativt simpelt. Men hvordan skal det håndteres,
når mapperen ikke får tilføjet sit OSAK-name til hele vejen, som består af
flere sammenhængende "ways" - eller staver forkert på en af disse ways?
--
--
Civilingeniør ph.d. Claus Hindsgaul
Studsbøl Alle 81
DK-2770 Kastrup
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20110314/c104b332/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.