[Talk-dk] Multipolygoner
Morten Juhl-Johansen Zölde-Fejér
mjjzf at syntaktisk.dk
Fre Nov 4 11:22:58 GMT 2011
On 04.11.2011 08:05, Soren Johannessen wrote:
> Jeg har tilladt mig at rette din bygning til hvordan du kan gøre det
> http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1828845
> Først har jeg tilføjet 3 stk haver leisure=garden (ved ikke om
> interne
> skolegårdshaver har deres eget tag) - jeg har dernæst oprettet en
> relation (multipolygon)
> building = yes (relationsnummer 1828845) så har jeg tilføjet de tre
> haver som rollen "inner" til denne multipolygon fordi de udgør
> inderkredsen af bygningen.
> Yderkredsen af bygningen
> http://www.openstreetmap.org/browse/way/135844425 har jeg givet
> rollen
> "outer" og tilføjet multipolygonen - bemærk at "building=yes" har jeg
> fjernet i "135844425" yderpolygonen, det er fordi denne yderpolygon
> jo
> ikke udgør hele bygningen, Det er multipolygonen der beskriver hele
> bygningen i form af inner og outer rollerne.
> Jeg ved godt i starten at dette er lidt kompleks her i starten - Der
> er på OSM wiki nogle eksempler
> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Multipolygon_Examples og mere
> intro
> her http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Multipolygon
> Håber det var en hjælp - Men prøv selv et par skoler mere.
> vh
> Søren Johannessen
Det ser fint ud - jeg vil prøve at få det på plads. Jeg har tegnet
ganske meget ind i tidens løb, men dette her er en disciplin, jeg ikke
har helt på plads endnu. Tak for hjælpen.
Med venlig hilsen
Morten
__
Morten Juhl-Johansen Zölde-Fejér
http://syntaktisk.dk * mjjzf at syntaktisk.dk
Mere information om maillisten Talk-dk.