[Talk-dk] Ang. adressenoder med fejl
Niels Elgaard Larsen
elgaard at agol.dk
Fre Nov 4 16:49:39 GMT 2011
Den 03-11-2011 10:38, Jørgen Elgaard Larsen skrev:
> Jonas Häggqvist skrev:
>> Jeg forestiller mig vi måske kunne komme på et keyword som vi inkluderer
>> i fixme tagget når vi har det på fornemmelsen at der er tale om fejl i
>> OIS. Listen kunne så nøjes med at vise disse, eller fremhæve dem,
>> således at kommunerne kan få en oversigt over punkter de skal tjekke
>> op på.
>
> Fantastisk lækker liste!
>
> Fixmes er gode til vores brug, men knap så interessante for kommunerne.
> Så en særlig markering er en god idé. Jeg foreslår selv et nyt tag:
>
> fixme:ois = *
Spørgsmålet er om kommunerne er interesseret i andet end egentlige
fejlrettelser. Jeg har bemærket at der kommer en del ændringer fra OSAK
der består i at de har tilføjet et name-tag (Hestegården, Jagthytten,
Villa Udsigt og den slags). Og de tags er der også en del af i OSM.
>
> Til kommunerne vil man så kunne lave en liste kun med punkter, der har
> dette tag. Gerne (måske senere) suppleret med de punkter, som bliver
> sorteret fra af Peters vejopdatering (0,0-koordinater og andet skrammel).
>
> - Jørgen
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
Mere information om maillisten Talk-dk.