[Talk-dk] Hvorfor står der "postal code 6857" på kortet ?
Michael Larsen
mvl.osm at network42.dk
Søn Aug 26 19:10:08 BST 2012
On Sunday 26 August 2012 18:57:24 Carsten Nielsen wrote:
> Den 26-08-2012 17:42, Michael Larsen skrev:
> > Jeg tror det stammer herfra:
> >
> > http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2266436/history
>
> Og det tror jeg du har ret i.
>
> >> Når jeg ikke kan se hvad kilden er, så er det også
> >> svært at vurdere om det er tagget korrekt.
>
> Så er spørgsmålet så om det er korrekt at sætte et navne tag på en sådan
> relation ?
>
>
> Det er fjollet med postkoden på kortet, men på den anden side så skal det
> jo ikke være Mapnik reneren der bestemmer om man må sætte et name tag på en
> postkode relation. Hvad er andres holdning til dette ?
Jeg vil mene det er en render fejl. Her er et andet eksempel med
'Frederikshavn Kommune'.
http://www.openstreetmap.org/?lat=57.42216&lon=10.41031&zoom=15&layers=M
Det giver ikke mening at rendere et navn på et emne, som er meget større end
det der vises på skærmen - brugeren kan jo netop ikke skabe en forbindelse
mellem navnet og det han ser.
Michael
>
> Carsten
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
Mere information om maillisten Talk-dk.