[Talk-dk] Mountainbikeruter
Sonny Andersen
sba at bukhmark.dk
Fre Aug 31 10:30:26 BST 2012
Jeg mangler type=route og foot=no i definitionen.
highway= cycleway er forkert pga asfalt og skiltning, men trods alt bedre
end at bruge highway=path, da det er den generelle betegnelse for stier i
det åbne land. Hvis man bruger highway=path, så skal man begrænse adgangen
for fodgængere; vi skulle nødigt have dem ud på MTB-ruterne.
Hvis MTB-ruten er i fare for at blive i inkluderet i rutningen, så må man
lave en undtagelse i routeren (exclude route=mtb). - Men det kunne jo godt
være, at dele af ruten var smart at bruge på cykelturen !!
/sba-dk
Fra: Jens Winbladh [mailto:jens at somewhere.dk]
Sendt: 31. august 2012 10:54
Til: OpenStreetMap Denmark
Emne: Re: [Talk-dk] Mountainbikeruter
Jeg bruger kun highway = cycleway når der er skiltet for cykler, uanset
underlag (men har dog aldrig set andet end asfalteret på disse cykelstier).
Ligesom billedet på wiki'en (link
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dcycleway> ).
Hertil vil jeg også tagge underlagget (surface = *) og håber selvfølgeligt
at routerene forholder sig til dette.
/Jens
Den 31. aug. 2012 10.37 skrev Michael Hammel <MIH at cyklistforbundet.dk>:
Hvordan fører vi bedst mountainbikeruter ind i OpenstreetMap, så de ikke
bliver del af almindelig cykelrouting?
Jeg er stødt ind i denne rute,
http://www.openstreetmap.org/?relation=1772260,
som er en MTB-rute, beskrevet efter alle kunstens regler, bortset fra, at
den også er beskrevet som highway=cycleway (som jeg opfatter som, generelt,
asfalterede stier), og derfor er "i fare" for at blive inkluderet i
routings. Det er den da de omliggende veje/stier er noteret som tracks, og
dermed typisk beskrevet som mindre attraktive for cyklister.
Ifgl http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Mountain_biking anbefales
highway=path/track. Har vi aftalt en særlig logik for om vi gør noget
særligt i DK?
Med venlig hilsen
Michael Hammel
M. +45 40 70 83 70 <tel:%2B45%2040%2070%2083%2070>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk at openstreetmap.org
http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20120831/10d1a213/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.