[Talk-dk] Hvordan rette vej der bliver brudt af lyskryds?
Carsten Nielsen
list_reply at toensberg.dk
Søn Feb 5 19:56:08 GMT 2012
Det kan jo også være konverteringen fra OSM format til Garmin format der er har en fejl.
Hvorfra har du det kort du loader i din GPS?
Carsten
Den 05-02-2012 19:42, Mogens Petersen skrev:
> Hej Uffe
> Takker for hjælpen - jeg tjekker i morgen på vej til arbejde.
>
> Jeg er ret sikker på at min forventning er rigtig, så det kan jo være min Garmin der er
> "syg"
>
> Mvh
> Mogens
>
> On 05/02/2012 19:35 "Uffe Kousgaard" <uffe at routeware.dk> <mailto:uffe at routeware.dk> wrote:
>
>> Hej,
>>
>> Der er ikke noget usædvanligt ved det kryds. Måske det er din software der ikke virker
>> efter hensigten eller dig der forventer det forkerte?
>>
>> mvh
>> Uffe
>>
>> Mogens Petersen wrote:
>>> Hej
>>>
>>> Er dette mon måden at angive link på?
>>> http://www.openstreetmap.org/?lat=55.2462168037891&lon=9.48376268148422&zoom=18
>>>
>>> Det er nord fra Omfartsvejen i retning mod Syd
>>>
>>> Mvh
>>> Mogens
>>>
>>> On 05/02/2012 18:55 "Uffe Kousgaard" <uffe at routeware.dk> <mailto:uffe at routeware.dk> wrote:
>>>
>>>> Hej,
>>>> Har du koordinater for krydset?
>>>> mvh.
>>>> Uffe
>>>>
>>>> ----- Original Message -----
>>>> *From:* Mogens Petersen <mailto:mogens at petsens.dk>
>>>> *To:* talk-dk at openstreetmap.org <mailto:talk-dk at openstreetmap.org>
>>>> *Sent:* Sunday, February 05, 2012 6:45 PM
>>>> *Subject:* [Talk-dk] Hvordan rette vej der bliver brudt af lyskryds?
>>>>
>>>> Hej
>>>>
>>>> Jeg har lagt OSM på min garmin og det virker okay.
>>>> Nu forsøger jeg så at rette de småfejl der er i OSM.
>>>>
>>>> Jeg har en vej der fortsætter over et lyskryds. OSM/Garmin vil have mig til at
>>>> dreje til højre for at køre ligeud. Umiddelbart kan jeg ikke se i Potlatch2 hvad
>>>> problemet er.
>>>> Hvordan retter jeg det.
>>>>
>>>> Er der en god intro/primer til hvordan man retter og opretter data på OpenStreetMap?
>>>>
>>>> Mvh
>>>> Mogens
>>>>
>>>>
>>>> ------------------------------------------------------------------------------------------
>>>> _______________________________________________
>>>> Talk-dk mailing list
>>>> Talk-dk at openstreetmap.org
>>>> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>>>>
>>> ------------------------------------------------------------------------------------------
>>>
>>> _______________________________________________
>>> Talk-dk mailing list
>>> Talk-dk at openstreetmap.org
>>> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>>>
>
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
>
> Ingen virus fundet i denne meddelelse.
> Kontrolleret af AVG - www.avg.com <http://www.avg.com>
> Version: 2012.0.1913 / Virusdatabase: 2112/4790 - Udgivelsesdato: 05-02-2012
>
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20120205/c314f90d/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.