[Talk-dk] Sikre at de lokale område nu også er sammenhængende i OSM.
Emil Tin
ZF0F at tmf.kk.dk
Tir Jun 12 09:55:40 BST 2012
super arbejde!
så er det bare region h der ser lidt nusset ud J
emil
Fra: Uffe Kousgaard [mailto:uffe at routeware.dk]
Sendt: 12. juni 2012 09:17
Til: OpenStreetMap Denmark
Emne: Re: [Talk-dk] Sikre at de lokale område nu også er sammenhængende i OSM.
Jeg har brugt en del tid på at rette fejl jvfr. nedenstående link og Region Sjælland skulle nu være om ikke fejlfri, så i alle fald uden markeringer (nogle trappetrin på Næstved og Holbæk stationer trigger dog stadig et eller andet).
Jeg kan også nævne at langt de fleste fejl er ifm. stier. Næsten ingen fejl i det egentlige vejnet.
Nu er det bare om at komme igang med de andre regioner. Det tager faktisk ikke så lang tid, som man umiddelbart skulle tro.
Hilsen
Uffe Kousgaard
Jens Winbladh wrote:
Hej Alle
Har lige brugt en del tid på at rette fejl i OSM. Herunder routing fejl. Denne fejl gør at en router ikke kan se at vejene hænger sammen og man kan kører fra den ene vej til den anden.
Jeg har rettet en kæmpe plet i Kolding omegn, men der er stadig temmelig meget arbejde at se andre steder i landet.
Se fejlene på OSM Inspector på Geofabrik: http://tools.geofabrik.de/osmi/?view=routing&lon=10.44017&lat=55.72075&zoom=8
Mvh
Jens
________________________________
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk at openstreetmap.org
http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20120612/2cba57b9/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.