[Talk-dk] Dobbel cykel rute for Hærvejen
Sonny Andersen
sba at bukhmark.dk
Tir Jun 12 11:12:10 BST 2012
Jeg ved ikke, hvordan I har bygget cykelrutehierarkiet op, men der er dog
ingen tvivl om, at der er noget galt.
Hvis jeg kigger på en bestemt vej, så er den tagget med to relationer
(1871785) og (61491). Begge hedder Hærvejen og har ref=3:
- 1871785 er efter url’en at dømme en download fra trafikken.dk, men ikke
tilkyttet en superrute.
- 61491 er tilknyttet to relationer (1128388) og (1871785) og den har to
network (=ncn) og(=icn)
1128388 er en superrute, der har ref=HO. Den er normalt ikke tagget til
nogen veje, men den indeholder andre relationer, så den bliver vist
automatisk på lonvia-kortet oven på den relation, som den indeholder.
Med mine erfaringer fra udviklingen af vandrerutehierarkiet, så ser jeg tre
fejl:
· 61491 skal kun have en overrelation (tilhørsforhold til
superrute), nemlig 1128388
· 61491 skal kun have 1 network, som efter min mening bør være ncn –
idet det er en national cykelrute
· 187185 er inderligt overflødig, og kan slettes. Så forsvinder den
mærkelige rekursive relation nok også.
/sba-dk
Fra: Jens Winbladh [mailto:jens at somewhere.dk]
Sendt: 11. juni 2012 20:54
Til: list_reply at toensberg.dk; OpenStreetMap Denmark
Emne: Re: [Talk-dk] Dobbel cykel rute for Hærvejen
Hej Carsten
Ser du til at Relation 61491
<http://www.openstreetmap.org/browse/relation/61491> er den oprindelige, da
1128388 <http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1128388> ser ud til
at være en superrelation (flere relationer), med nogle tyske cykelruter med.
Den sidste er mystik, da den indeholder relation 61491
<http://www.openstreetmap.org/browse/relation/61491> og en bunke alm. veje.
/Jens
Den 11. jun. 2012 18.34 skrev Carsten Nielsen <list_reply at toensberg.dk>:
Nå, der havde jeg så fået et nummer galt i halsen, den ene var en vandre
rute som snildt kan have et andet forløb.
Det er http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1871785 Bicycle route
ncn 3
og http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1128388 Bicycle route icn
HO
og http://www.openstreetmap.org/browse/relation/61491 Bicycle route ncn icn
3
der ser ud til at dække det samme
den midterste er tilgengæld en international rute, men jeg antager da den
har samme forløb som en af de andre ?
Carsten
Den 08-06-2012 22:22, Carsten Nielsen skrev:
sba-dk har gjort mig opmærksom på at der er 2 cykelruter hærvejen
relationer.
For mig at se er de temmelig ens men da de begge har en temmelig lang
historik er de ret svære at arbejde med.
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/61491
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/157837
http://www.openstreetmap.org/api/0.6/relation/61491/1 oprettet i 2008 og
listet på Cykel wiki siden
(http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DK:Bicycle/Network-Routes)
http://www.openstreetmap.org/api/0.6/relation/1871785/1 oprettet i 2011
Er der nogen der er istand til at afgøre hvilken der bør slettes ?
Carsten
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk at openstreetmap.org
http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
-----
Ingen virus fundet i denne meddelelse.
Kontrolleret af AVG - www.avg.com
Version: 2012.0.2178 / Virusdatabase: 2433/5056 - Udgivelsesdato: 08-06-2012
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk at openstreetmap.org
http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20120612/f79dc444/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.