[Talk-dk] Adresser i OSM
Ivar Madsen
lists.openstreetmap.org at milli.dk
Tor Mar 29 11:36:26 BST 2012
Ja, men det er vej nummer, der er tale om her i tråden,,,
Torsdag den 29. marts 2012 12:13:12 Morten Siebuhr skrev:
> Heps,
>
> Jævnfør Wikipedia, ligger der en god slat reelle postnumre under 1000:
>
> https://da.wikipedia.org/wiki/Postnumre_i_Danmark#S.C3.A6rpostnumre_.28.3C_1
> 000.29
>
> 2012/3/28 Uffe Kousgaard <uffe at routeware.dk>:
> > Hej,
> >
> > Kan du ikke starte med at fjerne dem fra 990-999 ? Jeg har aldrig set
> > andet end administrative adresser i det interval.
> >
> > Skulle der mod forventning dukke en reel adresse op, er det jo en smal
> > sag at lave det om igen ved næste import fra OIS.
> >
> > Hilsen
> > Uffe
> >
> >
> > Peter Brodersen wrote:
> >
> > Hej,
> >
> > On 27 March 2012 10:39, Uffe Kousgaard <uffe at routeware.dk> wrote:
> >
> >
> > Nogen har lavet et script, der importerer adresser fra OIS til OSM. Kan
> > dette script ikke modificeres, så administrative numre over 900
> > udelades?
> >
> > Eksempel med adskillige adresser i en mose:
> > http://www.openstreetmap.org/?lat=55.648029&lon=12.098985&zoom=18&layers
> > =M
> >
> >
> > Det er mit script, og det kunne nok godt modificeres. Der har været
> > nogle mystiske adressenumre, som nok er blevet brugt internt som
> > koder, fx 888, 900, 991, m.m.
> >
> > Jeg skal bare være sikker på, at det ikke rammer nogen uskyldige. Et
> > opslag i en anden adressedatabase fortæller, at samtlige husnumre fra
> > 1 til 999 er i brug i Danmark, men jeg ved ikke, om der ikke findes
> > nogen reelle over 900.
> >
> > - Peter Brodersen
--
Med venlig hilsen
Ivar Madsen
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20120329/9a8cb9cd/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.