[Talk-dk] Langebro i Københa?==?iso-8859-1?Q?vn
Michael Andersen
hjart at milvus.dk
Ons Aug 21 11:17:48 UTC 2013
Jeg har ikke set nærmere på Langebro, men hvis i ikke allerede har bemærket
http://www.openstreetmap.org/?note=27447, så er det i denne forbindelse værd at kigge
på den nu.
Jeg ved ikke om http://www.openstreetmap.org/user/Kopavap er tilmeldt denne
mailingliste, men jeg synes det må være passende om han var og at diskutere sagen med
ham.
Onsdag den 21. august 2013 12:24:53 skrev Victor Valore:
Kære mailinglist!
Der er fornyligt blevet lavet en del ændringer omkring Langebro i København, som jeg
mener er helt forkerte i forhold til de standarder vi mapper efter.
Langebro består af én asfaltflade med linie for cykelstier i begge sider, samt fuldt
optrukket mellem de to retninger for bilerne. Herudover et fortov i hver side. Der er ingen
specifik hastighedsbegrænsning på broen, det vil sige at der færdselslovens almindelige
grænser der gælder.
Er der nogle der vil give et bud på den myriade af highways som ny er lagt på broen?
Glæder mig til at forstå om det er mig der skal genlæse vores mapping-retningslinier eller
om der er andre som ser ligeså mange fejl som mig...
Victor (VicVal)
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20130821/e5ed09e9/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.