[Talk-dk] Til orientering - Nye luftfotos fra Geodatastyrelsen
Michel Coene
michel.coene at gmail.com
Tor Dec 5 08:07:50 UTC 2013
Jeg har prøvet vejledningen, men den trænger altså til en upgrade.
Jeg kan få JOSM til at vise mig en liste med mulige korte som styrelsen har
til rådighed, men uanset hvilken jeg klikker på, så får jeg bare en sort
baggrund.
2013/12/5 Soren Johannessen <soren.johannessen at gmail.com>
> Hej alle sammen
>
> Geodatastyrelsen frigav i går nye luftfotos i 10 cm (1 pixel = 10 cm)
> opløsning og de er fra forår 2013 og det drejer sig om følgende
> områder - Region Hovedstaden, Midtjylland, Fyn (inkl. fynske øhav).
> De sidste områder vil komme i løbet af kort tid - imens må du nøjes
> med luftfotos fra forår 2012
>
> Hvis du bruger JOSM editor og ikke har fået læst hvordan man får
> adgang til luftfotos via det værktøj så læs følgende guide
>
> http://www.microformats.dk/2013/03/14/sadan-kalder-du-geodatastyrelsens-wms-tjenester-fra-josm/
>
>
> Desværre kan brugere af den nye iD editor eller Potlatch 2 ikke kalde
> luftfotos fra Geodatastyrelsen - Det vil kræve en TMS (Tile Map
> Server) service fra Geodatastyrelsen, hvilket de ikke har på nuværende
> tidspunkt af luftfotos. Jeg ved ikke om iD i fremtiden måske vil have
> en WMS mulighed, derved vil iD kunne bruges.
>
>
> vh
> Søren Johannessen
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
--
Michel Coene
Georginehaven 94
Dk-2765 Smørum
+45 52339625
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20131205/caa6ed56/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.