[Talk-dk] Geostyrelsens server
Michael Andersen
hjart at milvus.dk
Ons Maj 15 13:53:56 UTC 2013
Du kan enten vente med at aktivere billedlaget indtil du ca. er nede på husniveau eller
højreklikke på Geodatastyrelsen oppe i lag-vinduet og derefter klikke "Skift opløsning".
Bemærk at jo højere opløsning jo langsommere overførsel (grænsende til det ulidelige).
Geodatastyrelsens fotos overføres efter min erfaring noget langsommere end f.eks. Fugros
og Bings. Desuden bør man være opmærksom på at Bings fotos over Sydvestjylland og Fyn
(se
http://ant.dev.openstreetmap.org/bingimageanalyzer/?lat=55.42511704917208&lon=9.75
311279296875&zoom=9&l=bing) som er fra sommeren 2012 mere friske end
Geodatastyrelsens.
Onsdag den 15. maj 2013 15:21:06 skrev Esbern Snare:
Davs
Har lige prøvet at få Geostyrelsens wms fidus til at virke, brugte følgende guide
http://www.microformats.dk/2013/03/14/sadan-kalder-du-geodatastyrelsens-wms-tjenester-fra-josm/[1]
og det virker fint, men den opløsning jeg får data i er meget dårlig. Jeg har prøvet
Middelfart/Brenderup området på fyn og Kolding, jeg har hørt det skulle være rigtigt godt
!!!
Nogen gode forslag ?
Mvh
Esbern
--------
[1] http://www.microformats.dk/2013/03/14/sadan-kalder-du-geodatastyrelsens-wms-tjenester-fra-josm/
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20130515/9f18e852/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.