[Talk-dk] Advarsel
Uffe Kousgaard
uffe.kousgaard at routeware.dk
Ons Okt 16 16:05:34 UTC 2013
Hej,
Måske du kan forklare, hvorfor det er No No No?
Ikke at jeg nogensinde har tegnet polygoner i OSM.
Hilsen
Uffe
--------------------------------------------------
From: "Michael Andersen" <hjart at milvus.dk>
Sent: Wednesday, October 16, 2013 11:34 AM
To: "OpenStreetMap Denmark" <talk-dk at openstreetmap.org>
Subject: [Talk-dk] Advarsel
> Dette forekommer ikke så ofte længere, men som eksemplet under linket
> viser
> kan man stadig finde dem:
>
> http://www.openstreetmap.org/?mlat=57.00270&mlon=9.88831#map=19/57.00270/9.88831&layers=N
>
> Dette er et "NO NO NO".
>
> Vær venligst meget varsomme med ukritisk at koble områdepolygoner på
> omgivende
> highways og specielt (som i det angivne eksempel) broer.
>
> Jeg har iøvrigt en vane med at koble allerede eksisterende polygoner af
> fra
> highways dels for lettere at kunne justere vejnettet og dels for nemmere
> at
> kunne tjekke dets integritet.
>
> Mvh
>
> Hjart
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
Mere information om maillisten Talk-dk.