[Talk-dk] Advarsel
Emil Tin
ZF0F at tmf.kk.dk
Tor Okt 17 13:09:35 UTC 2013
Hvad med pladser? En hel del deler nodes med vejen op til, fx
Nytorv:
http://www.openstreetmap.org/#map=18/55.67769/12.57278
Bertel Thorvaldsens Plads:
http://www.openstreetmap.org/#map=18/55.67616/12.57734
Vor Frue Plads:
http://www.openstreetmap.org/#map=19/55.67965/12.57251
Vil du mene at disse er uhensigtsmæssige?
Et spørgsmål der melder sig hvis man ikke lægger dem sammen med vejen er hvor man skal forbinde dem til vejen, da man jo som fodgænger kan gå fra vejen ind pladsen hvor det skal være.
Med venlig hilsen
Emil Tin
IT- og Processpecialist
Trafikdesign
_______________________________
KØBENHAVNS KOMMUNE
Teknik- og Miljøforvaltningen
Center for Trafik
Islands Brygge 37 Vær. 118
Postboks 450
2300 København S
Telefon
+45 2369 5986
Mobil
+45 2369 5986
Email
zf0f at tmf.kk.dk
EAN
5798009493149
-----Oprindelig meddelelse-----
Fra: Michael Andersen [mailto:hjart at milvus.dk]
Sendt: 16. oktober 2013 11:35
Til: OpenStreetMap Denmark
Emne: [Talk-dk] Advarsel
Dette forekommer ikke så ofte længere, men som eksemplet under linket viser kan man stadig finde dem:
http://www.openstreetmap.org/?mlat=57.00270&mlon=9.88831#map=19/57.00270/9.88831&layers=N
Dette er et "NO NO NO".
Vær venligst meget varsomme med ukritisk at koble områdepolygoner på omgivende highways og specielt (som i det angivne eksempel) broer.
Jeg har iøvrigt en vane med at koble allerede eksisterende polygoner af fra highways dels for lettere at kunne justere vejnettet og dels for nemmere at kunne tjekke dets integritet.
Mvh
Hjart
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk at openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
Mere information om maillisten Talk-dk.