[Talk-dk] osm standard kort
Ole Nielsen
on-osm at xs4all.nl
Tir Jul 15 22:00:37 UTC 2014
On 15/07/2014 23:31, Niels Elgaard Larsen wrote:
> On 14-07-15 04:44 PM, Kristian Krægpøth wrote:
>> Hej alle korttegnere
>>
>> Når jeg åbner osm, dukker der et standardkort op.
>> Når jeg zoomer ind dukker adgangsveje (highway=service) og skovveje
>> (highway=track) op ved zoom-niveau 13.
>> Så burde der være ubrudt forbindelse fra motorveje til skovveje, idet
>> mange, hvis ikke de fleste, skovveje er forbundet til de større veje
>> via adgangsveje.
>>
>> Men hvis adgangsvejene er beskrevet ved både highway=service OG
>> service=driveway dukker adgangsvejene først op ved zoom-niveau 16.
>> Da langt de fleste adgangsveje er beskrevet ved både highway=service
>> OG service=driveway, betyder det, at der kommer "huller" i vejnettet
>> ved zoom-niveau 13, 14 og 15. Mange skovveje ser ud som om, de slet
>> ikke har forbindelse med landets øvrige vejnet.
>>
>> Det virker ikke hensigtsmæssigt. Men måske er der en god forklaring på
>> det. Er der nogen der har den gode forklaring?
>
> Indkorsler burde jo ikke vaere adgangsveje mellem motorveje og skovveje.
>
> Saa der er nok en del veje tagget som highway=service,service=driveway,
> der burde vaere highway=unclassified.
Jeg kender situationen. Indkørslen til gården er indtegnet som en
driveway, hvilket sådan set er korrekt (det er i hvert fald ikke en
offentlig vej, som "unclassified" ville indikere). Fra gården udgår så
mark- og skovveje, som også korrekt er indtegnet som tracks. Problemet
er at mapnik stylesheetet først viser driveways ved et meget højere zoom
end tracks, måske fordi man antager at det drejer sig om små indkørsler
til garager i villakvarterer. Men indkørsler til gårde og lignende er
også private og i princippet ikke anderledes.
Enten bør tracks først vises ved et højere zoom (hvilket næppe vil
behage i øde egne som den australske outback, hvor tracks er vigtige
også ved lave zooms) eller også må driveways vises ved lavere zooms (med
et rodet kort i bymæssig bebyggelse til følge). Måske undlade at bruge
service=driveway, hvis der er tracks forbundet i enden?
Mere information om maillisten Talk-dk.