[Talk-dk] Manglende 'steder' i Danmark - nu på github
Michael Larsen
mvl.osm at network42.dk
Lør Mar 1 18:44:08 UTC 2014
Hej,
Jeg har indsat 'Ll' som et muligt alias for 'Lille' samt filtre for dine fire
andre falske matches. Sig til hvis I støder på andre forkortelser eller
forkerte matches så skal jeg opdaterer listen.
MichaelVL
On Saturday, March 01, 2014 17:21:08 Uffe Kousgaard wrote:
> Hej,
>
> Jeg har prøvet at tilføje nogle for Roskilde-Lejre-området:
>
> Abbetved
> Bjergmarken
> Gøderup
> Hastrup (opr. Snoldelev-Hastrup lavet om til alternativt navn)
> Kirkerup
> Kisserup
> Lille Valby (stavet som Ll Valby, så den vil fortsat dukke op som fejl?)
> Nye Glim
> Osager
> Rye
> Smidstrup
> Tjæreby
> Trællerup
> Uglestrup
>
> "Hvalsø" er ikke tilføjet, da Kirke Hvalsø allerede er med.
> "Roskilde By" er ikke tilføjet, da Roskilde allerede er med.
> "Skovhastrup" er tilføjet som alternativt navn for "Skov-Hastrup".
> "Torkildstrup" er ikke tilføjet, da Torkilstrup allerede er med.
>
> Ment som inspiration til andre, der vil kaste sig over at tilføje stednavne.
> Hvilke problemer, man kan støde ind i.
>
> mvh
> Uffe Kousgaard
>
> Michael Larsen wrote:
> > Hej,
> >
> > Jeg har opdateret nedestående liste over steder ('places') kan kan
> > detekteres som 'manglende' ud fra de eksisterende adressenoder. Et kort
> > kan ses her:
> >
> > https://gist.github.com/MichaelVL/9290477
> >
> > Postnummer statistik:
> > 1xxx: 137
> > 2xxx: 39
> > 3xxx: 73
> > 4xxx: 442
> > 5xxx: 122
> > 6xxx: 226
> > 7xxx: 260
> > 8xxx: 276
> > 9xxx: 159
> >
> > Total: 1734
> >
> > Bortset fra København kan de fleste mangleden 'places' findes i
> > Geodatastyrelsens Stednavne dataset med "FEAT_TYPE" lig "By" eller "Spredt
> > bebyggelse". Sammenlignes der med data fra Geodatastyrelsen mangler der
> > dog endnu flere stednavne i OSM datasettet.
> >
> > Det kræver normalt lidt lokalkendskab at tilføje stederne, men jeg håber
> > at
> > denne visualisering kan hjælpe processen lidt på vej.
> >
> > /MichaelVL
> >
> >
> > --------------------------------
> > Michael Larsen
> > Fre Okt 5 16:29:47 BST 2012
> >
> > Hej,
> >
> > Jeg har lavet en analyse af manglende steder (byer etc.) baseret på
> > eksisterende adressedata i OSM. Under antagelsen at adressenoder med
> > følgende tags: 'osak:subdivision', 'kms:city_name', 'addr:city' beskriver
> > et stednavn og ved at beregne en gennemsnitlig position for alle disse
> > noder (med samme 'addr:postcode') kan man lave en liste over mulige
> > steder og deres geografiske position.
> >
> > Listen kan derefter reduceres hvis der 'tæt på' findes en node eller way
> > med et 'place' tag og et matchende 'name' tag. Med passende heuristikker
> > for inkorrekte navne i adressedataene fåes en liste over mulige manglende
> > stednavne i Danmark. Vedhæftede billede viser situationen omkring
> > Ebeltoft (labels angiver navn:postnummer:antal-adresser). Hvis der skal
> > 100 adressepunkter til at definere et stednavn er postnummer statistikken
> > for>
> > manglende stednavne:
> > 1xxx: 17
> > 2xxx: 25
> > 3xxx: 52
> > 4xxx: 189
> > 5xxx: 67
> > 6xxx: 80
> > 7xxx: 97
> > 8xxx: 113
> > 9xxx: 41
> >
> > Total: 681
> >
> > og tilsvarende med 30 adressepunkter:
> > 1xxx: 136
> > 2xxx: 39
> > 3xxx: 90
> > 4xxx: 519
> > 5xxx: 224
> > 6xxx: 251
> > 7xxx: 280
> > 8xxx: 295
> > 9xxx: 167
> >
> > Total: 2001
> >
> > Mine heuristikker for navnematching kan selvfølgelig være mangelfulde men
> > der er helt sikkert også fejl i adressedataene, hvilket leder frem til
> >
> > 1. Ligesom vi har lavet et system for rettelser af vejnavne kunne vi også
> > have det for de nævnte stednavne. Fx findes der en by i Nordjylland som
> > adressedataene kalder 'Lyngby', men byen hedder faktisk 'Nørre Lyngby'.
> > Tilsvarende er der adressedata som skriver 'Vrå By' for at indikere at
> > punkterne ligger i byen Vrå og ikke i oplandet, men byen hedder altså kun
> > Vrå.
> >
> > 2. Vi mangler en hel del danske stednavne i OSM. Jeg har 'mangellisten'
> > tilgængelig som GPX fil som er lige til at loade i fx. josm og med lidt
> > lokalkendskab er det hurtigt at tilføje de manglende navne. Jeg kunne
> > poste
> > filen her på listen, men måske er der nogen som har forslag til hvorledes
> > det gøres mere praktisk mht. opdateringer etc. Analysen foretages af et
> > lille osmium baseret c++ program og tager kun sekunder at køre for hele
> > DK, men data bør opdateres fx. dagligt.
> >
> > Bemærk også at listen indeholder byer som er makeret med 'residental' og
> > 'name' man mangler 'place' (fx Feldballe).
> >
> > MichaelVL
> >
> > _______________________________________________
> > Talk-dk mailing list
> > Talk-dk at openstreetmap.org
> > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
Mere information om maillisten Talk-dk.