[Talk-dk] Vej med barriere
Uffe Kousgaard
uffe.kousgaard at routeware.dk
Søn Maj 4 22:03:37 UTC 2014
Hej,
Det er fordi det er den forkerte type barriere:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier%3Dcycle_barrier
Dvs. blot en hastighedsdæmpende foranstaltning.
Prøv denne i stedet:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier%3Dbollard
mvh
Uffe Kousgaard
Troels Arvin wrote:
> Hej,
>
> Ud for Astridsvej 75 i Tårnby er Astridsvej blokeret for bil-gennemkørsel,
> men kan passeres af såvel gående som cyklende:
> http://troels.arvin.dk/osm/evidence/astridsvej/astridsvej_barriere.jpg
>
> Og når jeg kigger i OSM-data med JOSM, er der skam også indtegnet en
> barriere:
> http://troels.arvin.dk/osm/evidence/astridsvej/astridsvej_in_josm.png
>
> Men når jeg kigger via www.openstreetmap.org og via OsmAnd, ser jeg
> intet, der fortæller mig, at vejen på pågældende sted er spærret for
> gennemkørsel med bil:
> http://osm.org/go/0NWrebiN6
>
> Hvordan kan barrieren markeres bedre?
>
>
Mere information om maillisten Talk-dk.