[Talk-dk] Adresseknuder
Niels Elgaard Larsen
elgaard at agol.dk
Ons Okt 29 10:31:15 UTC 2014
On 29-10-2014 08:08, Jens Hyllegaard wrote:
> Hvordan tjekker i om en adresse er slettet i OSAK?
Hvis det bare en adresse eller to bruger jeg et bash script, med OSAK
identifier som input:
#!/bin/bash
idd=${1,,}
id=${idd//-/}
echo id= $id
idash=${id:0:8}-${id:8:4}-${id:12:4}-${id:16:4}-${id:20:12}
echo looking up $idash
wget -O - "http://dawa.aws.dk/adgangsadresser/$idash"
>
> Mvh
>
> Jens Hyllegaard
>
> -----Oprindelig meddelelse-----
> Fra: Niels Elgaard Larsen [mailto:elgaard at agol.dk]
> Sendt: 28. oktober 2014 21:37
> Til: OpenStreetMap Denmark
> Emne: Re: [Talk-dk] Adresseknuder
>
>
>
> On 10/28/2014 08:48 PM, Stephen M ller wrote:
>> Hej
>>
>> Jeg har lavet et Javascript som sammenligner OSAK med OpenStreetMap,
>> og her er det tydeligt som Niels skriver at der findes rigtig mange
>> adresserpunkter i OSM som er blevet slettet i OSAK siden findvej
>> importeret dem.
>>
>> Jeg vil f lge Niels opfordring og lade v re med at slette dem, men i
>> stedet s tte do_not_use foran dem hvor der ikke findes en form for
>> fixme tag.
>
> Hvis de ikke er i OSAK kan vi godt slette dem i OSM, for s risikerer vi ikke at de bliver genimporteret. Jeg har allerede slettet en del p Sj lland, som er slettet i OSAK.
>
> Hvis vi retter noget i OSM, og det s bliver rettet i OSAK, s er det konsistent.
>
> Hvis vi markerer noget med en Fixme og det bliver rettet i OSAK, s kan vi fjerne fixmeen i OSM og gennemf re rettelsen eller genimportere.
>
> Problemet er n r vi m rker en fejl med Fixme og den i revis ikke bliver rettet i OSAK. Fx adresser som er helt i skoven eller i havet.
>
>> Med venlig hilsen
>> Stephen
>>
>>
>> Den 16. okt. 2014 kl. 02.46 skrev Niels Elgaard Larsen
>> <elgaard at agol.dk
>> <mailto:elgaard at agol.dk>>:
>>
>> Nu har vi en masse adresseknuder som vi i 3-4 r har vidst er forkerte.
>>
>> Det synes jeg er uholdbart - vi risikerer at sendte brugere p
>> vildspor med data som vi godt ved er forkert.
>>
>> N r jeg ikke bare selv er begyndt at rette det, er det for ikke at
>> komme i konflikt med automatiske adresseimporteringer.
>>
>> Vi har i revis fundet fejl i adressedata, men det er en ret lille
>> del, der bliver rettet i OSAK. Jeg synes ikke, vi kan forsvare at
>> vente l ngere, mens vi har fejlagtige data i OSM.
>>
>> Det jeg synes burde ske er:
>>
>> Adresseknuder, som har forkerte koordinater, skal bare slettes. De
>> skal ikke igen importeres fra OSAK s l nge de har samme koordinater.
>>
>> Adresser der er upr cise, kan flyttes til deres rigtige placering,
>> hvis den kendes. N r/hvis de f r nye koordinater i OSAK, kan
>> koordinaterne i OSM opdateres.
>>
>> Men hvis vi sletter adresseknuder, sletter vi ogs Fixme-s, hvilket
>> g r det endnu mindre sandsynligt at de bliver rettet i OSAK. Og hvis
>> de er slettet, er det sv rt for en adresseimporter, at vide at den
>> ikke skal importere dem igen.
>>
>> S vi kunne:
>>
>> 1. Vedligeholde en liste over slettede adresseknuder med timestamps
>> og koordinater.
>>
>> eller
>>
>> 2. undlade at slette dem og i stedet fx udskifte addr:housenumber
>> tagget med
>>
>> do_not_use:addr:housenumber<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:add
>> r:housenumber>
>>
>>
>>
>>
>> _______________________________________________
>> Talk-dk mailing list
>> Talk-dk at openstreetmap.org <mailto:Talk-dk at openstreetmap.org>
>> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>>
>>
>>
>>
>> _______________________________________________
>> Talk-dk mailing list
>> Talk-dk at openstreetmap.org
>> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>>
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
--
Niels Elgaard Larsen
Mere information om maillisten Talk-dk.