[Talk-dk] Uheldig rutning
Michael Andersen
hjart at milvus.dk
Søn Jun 7 19:26:13 UTC 2015
Jeg ville lige til at tilføje "turn lanes"[1] (hvad hedder de på dansk?) til de
pågældende baner i håb om at det ville kunne hjælpe routerne, men
opdagede at Spectrokid var kommet mig i forkøbet[2] :-)
Søndag den 7. juni 2015 19:50:22 skrev Niels Elgaard Larsen:
> Jeg var i dag udsat for en meget uheldig rutning:
>
> http://agol.dk/elgaard/osm/Jyllinge.png
>
> ved
> http://www.openstreetmap.org/#map=19/55.69326/12.40915
>
> Jeg brugte Osmand, men ORSM http://www.openstreetmap.org/ bruger
samme
> uheldige rutning.
>
> Problemet er trin 5, hvor den tror, at den kan lave to meget korte
> venstresving for at lave et højresving til Jyllingevej.
>
> Jeg har nu tilføjet turn restrictions for at forhindre det.
>
> Men hvorfor ville ruteberegneren overhovedet ønske at køre den vej, det
> ser da ud til at være længere end bare at bruge højresvingsbanen mod
> Jyllingevej.
>
> Og hvor mange andre steder har vi den slags problemer?
> Jeg mindes at have været udsat for et par andre lignende situationer.
>
> Mapquest ruteberegneren på openstreetmap.org går det furnuftige, så
det
> kan ikke fordi en eller anden fejl forhindrer at man kan bruge
> højresvingsbanen.
--------
[1] http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Turn_lane
[2] https://www.openstreetmap.org/changeset/31797505
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20150607/f95872be/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.