[Talk-dk] adresseposition
Stephen Møller
stephen at celleinfo.dk
Man Mar 23 21:19:28 UTC 2015
Hej Niels
Det er fordi adressen findes både i Sorø og Kalundborg kommune.
Dette problem findes også andre steder i landet.
Kalundborg Kommune burde fjerne deres fordi adresse er i postnummer 4293
Dianalund som er en del af Sorø Kommune.
Jeg har før fået en adresse node slettet i AWS ved at skrive på Twitter til
@DKAdresser.
Mvh Stephen
2015-03-23 0:24 GMT+01:00 Niels Elgaard Larsen <elgaard at agol.dk>:
> Hvad er der sket med:
>
> http://www.openstreetmap.org/node/3391506535
>
> Når jeg slår op på AWS får jeg
>
> "koordinater": [
> 11.4397830479696,
> 55.5713548335101
> ],
>
> Hvilket er meget tæt på den position knuden havde i OSM fra 13 til 10
> dage siden.
>
> --
> Niels Elgaard Larsen
>
> _______________________________________________
> Talk-dk mailing list
> Talk-dk at openstreetmap.org
> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
>
-------------- næste del --------------
En HTML-vedhæftning blev fjernet...
URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20150323/da5c1913/attachment.html>
Mere information om maillisten Talk-dk.